שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בג"ץ עצר את הריסת בית המחבל מברקן
  שופטי בג"ץ הוציאו צו ארעי נגד הריסת בית המחבל והורו למדינה להשיב בתוך עשרה ימים לעתירה. ההחלטה התקבלה ברקע חוסר האמון בין משפחות שני הנרצחים לשר הביטחון ליברמן שביטל עמן פגישת עדכון

   

   

  שופטי בג"ץ הוציאו הערב (יום ה') צו ארעי נגד הריסת בית המחבל שרצח שניים באזור התעשייה בברקן והורו למדינה להשיב בתוך עשרה ימים לעתירה. צו ההריסה לבית המחבל ניתן ביום שני על-ידי מפקד פיקוד מרכז, אלוף נדב פדן. משפחת המחבל מיהרה לערער וההליך הוקפא כעת עד לדיון.

   

  הצו שאמור להיות ממומש רק בעוד כמה שבועות הוצא אף על פי שהמחבל אשרף נעאלווה, שרצח לפני כחודש את קים יחזקאל-לבנגרונד וזיו חג'בי, עדיין לא נתפס. כבר לפני כשלושה שבועות הודיע צה"ל למשפחתו של נעאלווה כי בכוונתו להרוס את ביתו. למשפחה ניתנה אפשרות להגיש השגה בעניין.

   

  מדובר במקרה חריג של הוצאת צו הריסה טרם תפיסת המחבל, חקירתו והודאתו. לרוב, ההודאה והשחזור מהווים חלק מרכזי בעיגון המשפטי לצו ההריסה, במיוחד בעמידה מול בג"ץ, שכן משפחות מחבלים עותרות בדרך כלל נגד הריסת ביתם. במקרה הנוכחי הוחלט להוציא את הצו הגם שימומש בשטח בעוד כמה שבועות לכל הפחות - לאחר השלמת תהליכיים טכניים-הנדסיים ומשפטיים - מאחר שברשות השב"כ וצה"ל די הוכחות וראיות לגבי זהות המחבל הנמלט.

   

  הצו, שמתייחס לקומת המרתף וקומת הקרקע של המבנה, שבהן התגורר המחבל, נחתם לאחר שנדחתה השגה שהגישה משפחתו של המחבל נגד ההריסה.

  קים יחזקאל וזיו חג'בי ()
  הנרצחים קים לבנגרונד וזיו חג'בי ז"ל

   

  שר הביטחון אביגדור ליברמן ביטל אתמול פגישת עדכון שתוכננה להיערך עם משפחות שני הקורבנות, בטענה ששיחה שניהל קצין בדרגת סגן אלוף מלשכת השר עם בן אחת המשפחות, הוקלטה והודלפה לתקשורת. הדבר גרם למתיחות בין ליברמן למשפחות שדרשו יד קשה יותר בכל הקשור להריסת בית המחבל ולהאצת המצוד נגדו. 

   

  ביום שלישי צעדו כ-700 בני משפחה וחברים של נרצחי הפיגוע בברקן לזירה במפעל המחזור "אלון", ודרשו הקמת אזור תעשייה על שמם של חג'בי ויחזקאל-לבנגרונד. המשתתפים במחאה צעדו כשידיהם כפותות, כפי שנמצאה קים לאחר שנורתה וקראו לנקוט צעדי ענישה קשים נגד המחבל נעאלווה.

  מיפוי בית המחבל בכפר שוויקה (צילום: דובר צה
  כוחות צה"ל בבית המחבל בכפר שוויקה(צילום: דובר צה"ל)

  מיפוי בית המחבל בכפר שוויקה (צילום: דובר צה
  מיפוי בית המחבל בכפר שוויקה(צילום: דובר צה"ל)

  מיפוי בית המחבל בכפר שוויקה (צילום: דובר צה
  מיפוי בית המחבל בכפר שוויקה(צילום: דובר צה"ל)

   

  אשרף נעאלוה (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המחבל )
  המחבל אשרף נעאלווה(צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המחבל )

  "ראש הממשלה ושר הביטחון לא מבינים שום דרך חוץ מבקלפי", אמר רפאל לבנגרונד, אביה של קים. "אנחנו לא מקבלים יותר הבטחות. לא עושים חצי עבודה. תדאגו שיהיה עונש מוות, זה חובה. אנחנו יוצאים למאבק יחד עם המועצה האזורית שומרון להקים פה אזור תעשיה על שמם של קים וזיו ז"ל".

   

  בני המשפחה הוסיפו כי לא ייתכן שחודש ימים מאז הפיגוע והמחבל לא נתפס וביתו לא נהרס. "אני מרגישה שעושים מאיתנו צחוק ומדברים על קירות", אמרה אמו של זיו, איריס חג'בי. "רצחו לי את הילד בדם קר והם מתווכחים איתי על קומה וחצי ולא הורסים את הבית כולו. זו לא הרתעה. צריך שהבית ייהרס כולו וגם המשפחה תגורש ותעצור את הכספים".

   

  איריס התייחסה גם למצוד אחר המחבל. "אנחנו לא יודעים מה קורה, מחפשים אותו. הייתה כאן פאשלה של השב"כ. חודש לפני הפיגוע המחבל שלח פוסט ואף אחד לא ראה. תפסו כמה סייענים אבל זה לא עזר. אם היו עובדים כמו שצריך בהתחלה זיו היה חי".

   

  במקביל ממשיכים כוחות הביטחון במצוד אחר המחבל שטרם נתפס. ההערכות הן שהוא נמצא בסביבת מגוריו והעובדה כי פעל לבד מקשה על הכוחות לאתרו. במהלך השבועות מאז הרצח הצליחו כוחות הביטחון לשם ידיהם על סייענים שפגשו במחבל ועזרו לו בדרכים שונות. היו גם שלל אינדיקציות שנבדקו ונשללו להימצאותו במקומות שונים.

   

  "הישראלים לא מסוגלים להגיע אליו"

  בינתיים הפך המחבל נעאלווה לגיבור הלאומי החדש בגדה. "אתה אלוף, שמור על עצמך, השגת את ההתשה הכי גדולה במסע המרדף של הציונים", נכתב בפוסטים של פלסטינים ברשתות החברתיות. במקביל נפתח על שמו עמוד פייסבוק שכולל דברי שבח. אחד מהגולשים אף ביצע "ספירה" של הכוחות שמשתתפים במצוד אחר המחבל, וציין: "אשרף השיג את שיעור ההתשה הכי גבוה עד עכשיו. 20 אלף חיילים השתתפו בחיפושים, 15 מיליון דולר השקיעו בחיפושים, 52 מחסומים, 200 שיחות טלפון לפעילים, 300 זימוני חקירה, 394 בתים ומבנים נטושים נבדקו".

   

  הפרטים שצורפו לפוסטים כנראה אינם מדויקים אך באים להדגיש את מבוכת כוחות הביטחון לנוכח הימלטות המחבל. בכמה עמודי פייסבוק הועברו שידורים חיים מבית משפחת המחבל בכפר שוויקה. השידורים כוללים התראות לטלפונים הניידים בעת שכוחות צה"ל מגיעים לאזור הבית.

   

  זאת ועוד, במהלך השבוע נערכה עצרת תמיכה במחבל בבית משפחתו. אחד הדוברים בעצרת אמר: "האויב הציוני מלמד את העולם מה זו טכנולוגיה, נותן לסעודים את היכולת לאתר ולהסיר את המתנגדים להם, ואשרף עושה שימוש בכל אמצעי שבא לו. הישראלים לא מסוגלים להגיע אליו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים