שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בריא כאן: הגברים הישראלים עלו למקום ה-3 בעולם בתוחלת החיים

  דו"ח חדש שאסף נתונים מ-195 מדינות מגלה שישראל ממשיכה להיות בין המדינות המובילות בעולם בתוחלת החיים שהולכת ועולה. הגברים בישראל עלו למקום השלישי בעולם ותוחלת החיים של הנשים בישראל עלתה גם כן. הסיבות לעלייה על פי הדו"ח: התקדמות הרפואה המונעת ושיפור באמצעי האבחון והטיפול הרפואי

  למרות הצרות - הישראלים מאריכי חיים: דו"ח חדש שפורסם בסוף השבוע מגלה שתוחלת החיים של הישראלים ממשיכה להוביל את רוב מדינות העולם. הגברים בישראל ממוקמים במקום השלישי בתוחלת החיים, והנשים בישראל במקום ה-12. הממצאים פורסמו בגיליון החדש של כתב העת Lancet.

   

  הדו"ח החדש מבוסס על נתונים מארגון הבריאות העולמי והאו"ם, שכוללים מידע מ-195 ארצות מהשנים 1950 עד 2017. בדו"ח נבדקו פרמטרים בריאותיים רבים, ובכללם השינוי בתוחלת החיים בעשורים האחרונים, לצד סיבות התמותה.

  מקום שלישי בעולם. גברים ישראלים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מקום שלישי בעולם. גברים ישראלים(צילום: shutterstock)
   

  מהדו"ח עולה כי בשנת 1950 נרשמו 43.7 מיליון מקרי תמותה ברחבי העולם, ובהשוואה בשנת 2017 עלה מספר מקרי התמותה ל-55.9 בשנה. מדובר בעלייה של 28.1% במספר מקרי התמותה לשנה, על אף העלייה העצומה באוכלוסיית העולם של 297%, מ-2.57 מיליארד תושבים בכדור הארץ בשנת 1950 ל- 7.64 מיליארד בשנת 2017. פירושו של דבר, ששיעור מקרי התמותה צנח משמעותית ברחבי העולם.

   

  מהנתונים עולה כי הירידה הגדולה ביותר בתמותה נרשמה באוכלוסיית הילדים מתחת לגיל 5 שנים: משיעור תמותה של 45% בשנת 1950, לשיעור תמותה של 9.6% בשנת 2017. זאת הודות לשיפור מערך הלידה בעולם, הקמת הפגיות, והחיסונים שהפחיתו את מותם של מיליוני תינוקות וילדים.

   

  בניגוד לאוכלוסיית הילדים, מספר מקרי התמותה בקרב אוכלוסיית הקשישים נמצא בעליה מתמדת, ולמעשה שולש מאז שנת 1950. הסיבה לכך היא העלייה בתוחלת החיים שהביאה עמה נתח גדול מאוד של אוכלוסיית הקשישים בעולם, בהשוואה לעבר.

    

  עוד כתבות בנושא:

  חיסונים, תזונה וגנים: מה מאריך לנו את תוחלת החיים

  מחקר ענק: דיאטה דלת פחמימות עלולה לקצר את חייכם

  עד כמה קרוב המדע לפיצוח סוד נעורי הנצח

   

  חיים הכי הרבה: הגברים השוויצרים

  על פי הדו"ח, תוחלת החיים הממוצעת הגבוהה ביותר בקרב גברים היא בשוויץ, שמגיעה ל-82.1 שנים, אחריה סינגפור (81.9 שנים בממוצע). במקום השלישי נמצאים הגברים הישראלים עם תוחלת חיים ממוצעת שמגיעה ל-81.2 שנים, לפני הגברים היפנים (81 שנים), שוודיה (80.7), איטליה (80.8). במקום השביעי מפתיעים הגברים הכוויתים עם תוחלת חיים של 80.6 שנים.

   

  תוחלת חיים ()
  תוחלת חיים

  לתוחלת החיים הגברית משמעות רפואית רבה, זאת משום שהיא לרוב נמוכה מזו של הנשים בשל שיעור גבוה של "התנהגות עתירת סיכונים" בה מעורבים הגברים: עישון, השמנת יתר, נהיגה מסוכנת ואי הקפדה על בקורות תקופתיות.

   

  באשר לנשים, תוחלת החיים הממוצעת הגבוהה ביותר נמצאת בסינגפור, שם חיות התושבות 87.5 שנים בממוצע, אחריהן נשות יפן (87.2 שנים), כווית (87.1), איסלנד (85.9), ספרד (85.8), צרפת (85.7), שוויץ (85.6) ודרום קוריאה (85.4).

   

  גם בדו"ח הנוכחי האזורים בהם הכי מסוכן להיוולד ולחיות הן מדינות אפריקה: תוחלת החיים הממוצעת הנמוכה ביותר נמצאת ברפובליקת אפריקה המרכזית, שם נמצאים הגברים עם תוחלת חיים של 50.2, והנשים עם 59.3 שנים. אחריהן נמצאות לסוטו, סווזילנד, מוזמביק ומלאווי.

   

  ואיך תתמגנו במדינות העולם השונות? אלה החיסונים שתצטרכו:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חדשות טובות לגברים ישראלים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים