שתף קטע נבחר

צילום: הרצל יוסף

צה"ל בעקבות נפילתו של סא"ל מ' בעזה: "קרב הרואי, החילוץ - מעשה גבורה"

רוב פרטי הפעולה שהסתבכה ברצועת עזה, ובה נהרג סא"ל מ' ונפצע לוחם, יישארו חסויים. דובר צה"ל מסר כי "מטרת הפעולה לא הייתה חיסול או חטיפה". פרטיו של סא"ל מ' לא יפורסמו. הרמטכ"ל קיים הערכת מצב עם ראש השב"כ: "צה"ל חייב לסגן-אלוף מ' יותר משניתן לספר"

פרטי פעילות הכוח המיוחד של צה"ל בעזה ונסיבות ההסתבכות שהובילה לנפילתו של סא"ל מ' יישארו חסויים ברובם. דובר צה"ל רונן מנליס אמר הבוקר (יום ב') כי הכוח המיוחד "היה בפעילות ממושכת ונתקל במציאות מורכבת. הלוחמים פעלו באופן הרואי וניהלו קרב הרואי להסרת איום ולחילוץ מורכב מאוד למדינת ישראל, שבמהלכו פגע הכוח במי שאיים עליו". עוד נמסר כי "פרטיו של סא"ל מ' לא יובאו לפרסום, אבל הוא ראוי להצדעת כולנו על פעולתו זו ופעולות אחרות שביצע. מצב הלוחם השני התייצב בסורוקה". צה"ל עיבה את הכוחות בעוטף עזה, והבוקר אף העביר עוד טילים מיירטים לסוללות כיפת ברזל באזור.

 

עוד כותרות:

"איש לא ידע היכן שירת ומה הדרגה" | ביישוב שבו גר סא"ל מ'

סימני שגרה בצד דריכות: המעברים פועלים כרגיל‏

חמאס רומז לנקמה עם צלף על הגדר?

 

הפלסטינים בעזה פרסמו הבוקר תיעוד של הרכב שממנו פעל הכוח המיוחד של צה"ל. לפי הפרסום, הרכב הושמד בידי כלי טיס לאחר חילוץ הכוח. תושב היישוב שבו מתגוררת משפחתו של סא"ל מ' ספד לו הבוקר: "הוא אדם צנוע מאוד שלא אהב להתרברב, ממקימי פרויקט 'אחריי' (עמותה חינוכית חברתית) ביישוב שעשה הרבה למען החברה. הוא בן למשפחה טובה ואיכותית, מטובי הבנים ביישוב. כל היישוב בהלם. ידענו שהוא קצין, אבל אף אחד לא ידע איפה שירת או שהיה סגן אלוף". 

 

 מסוק פינוי שנחת בבית החולים סורוקה בעקבות תקיפת צה
פינוי הפצוע לבית החולים סורוקה בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף)

שרידי הרכב שבו בוצעה הפעילות והופצץ בידי כלי טייס אחרי יציאת הכוח ממנו ()
הפלסטינים טוענים שהרכב שבו פעל הכוח הושמד מהאוויר בידי צה"ל לאחר החילוץ

מכשירי הקשר שהיו בתוך הרכב שפוצץ בעזה אמש ()
ציוד אלקטרוני שהיה בתוך הרכב שפוצץ בעזה אמש, לפי הפלסטינים

פריסת סוללות כיפת ברזל בדרום (צילום: יואב זיתון)
עוד טילים מיירטים הועברו לסוללות כיפת ברזל(צילום: יואב זיתון)

פריסת סוללות כיפת ברזל בדרום (צילום: יואב זיתון)
פריסת סוללות כיפת ברזל בדרום(צילום: יואב זיתון)

הרס בעזה בעקבות הפצצות חיל האוויר ()
הרס בעזה בעקבות הפצצות חיל האוויר

הרס בעזה בעקבות הפצצות חיל האוויר ()
הרס בעזה בעקבות הפצצות חיל האוויר

הרס בעזה בעקבות הפצצות חיל האוויר ()
הרס בעזה בעקבות הפצצות חיל האוויר

הרס בעזה בעקבות הפצצות חיל האוויר ()
הרס בעזה בעקבות הפצצות חיל האוויר

הרס בעזה בעקבות הפצצות חיל האוויר ()
הרס בעזה בעקבות הפצצות חיל האוויר

 

בצה"ל הוסיפו כי "מה שנחשף הלילה הוא קצה קצן של פעילויות שמטרתן לבסס את עליונות ישראל. החילוץ שלהם הוא מעשה גבורה וידובר בו עוד. הם פעלו באופן אמיץ ונחוש. יש לנו מה ללמוד מהאירוע והלקחים יופקו. מטרת הפעולה לא הייתה חיסול או חטיפה. כוחות צה"ל נמצאים במוכנות למגוון אפשרויות ותגברנו כוחות. אנו במוכנות לכל מה שיתפתח. פעולות מסוג זה נשקלות בכובד ראש ובדרך כלל נשארות מתחת לרדאר. גם לפעולה הזו נערכנו במשך זמן רב". סגן אלוף מ' הוא החייל הבכיר ביותר שנהרג בהיתקלות ברצועת עזה מאז מבצע צוק איתן בקיץ 2014.

 

"צה"ל תגבר את כוחותיו בפיקוד הדרום וערוך להפעלת כוח רב אם יידרש", נמסר בעקבות הערכת מצב שקיימו הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט וראש השב"כ נדב ארגמן בהשתתפות בכירי צה"ל ושירות הביטחון הכללי. במהלך הערכת המצב עמדו על מוכנות כוחות צה"ל וכוחות הביטחון לקראת התפתחויות עתידיות. הרמטכ"ל אמר כי "כוח מיוחד של צה"ל פעל הלילה במבצע בעל חשיבות גבוהה לביטחון ישראל. הכוח וכוחות חיל האוויר ניהלו קרב אמיץ בקור רוח ובגבורה. אני מצדיע לכוחות. צה"ל חייב לסגן-אלוף מ' יותר משניתן לספר. מחבק את משפחתו ומאחל החלמה לקצין צה"ל הפצוע".

   

בעקבות פעולת צה"ל שהסתבכה אמר הבוקר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי "עם ישראל איבד הלילה לוחם רב פעלים, שתרומתו לביטחון המדינה תישאר חסויה עוד שנים רבות. אני מבקש למסור תנחומים מעומק הלב למשפחתו ואיחולי החלמה מהירה לפצוע בתקרית". 

הערכת מצב בראשות שר הביטחון אביגדור ליברמן אמש בעקבות ההסלמה בדרום (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הערכת המצב של ליברמן והרמטכ"ל(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

בהודעת דובר צה"ל הבוקר נאמר כי "קצין צה"ל, סגן-אלוף מ' ז"ל, נפל הלילה במהלך פעילות מבצעית ברצועת עזה. הודעה נמסרה למשפחתו. צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה". בבית החולים סורוקה עדכנו הבוקר כי מצב הפצוע בינוני ויציב. הוא נותח במהלך הלילה ומאושפז כעת ביחידה לטיפול נמרץ כללי. נשיא המדינה ראובן ריבלין פרסם הודעת תנחומים: "אני המום וכואב את אובדנו של קצין צה"ל שנהרג הלילה ומתפלל יחד עם כל אזרחי ישראל לרפואת הלוחם שנפצע. חיבוק אמיץ ללוחמינו כולם העומדים על משמר הארץ גם בשעה זו ומבטיחים את שלומנו".

 

במהלך הלילה נשמעו 11 אזעקות ברחבי יישובי העוטף, וצה"ל אישר כי זוהו 17 שיגורי רקטות מרצועת עזה לכיוון ישראל. לוחמי כיפת ברזל יירטו שלוש מהן. פיקוד העורף הודיע הבוקר על סגירת הקו המערבי של רכבת ישראל, המחבר בין אשקלון לשדרות, והלימודים בכל יישובי העוטף בוטלו.

 

הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי "יחידה מיוחדת של הצבא הישראלי חדרה לשטח הרצועה, בעומק של כ-3 ק"מ, באמצעות רכב אזרחי באזור מסגד השהיד איסמאעיל אבו שנב, מזרחית לחאן יונס. הכוח חיסל את המפקד בזרוע הצבאית של חמאס, נור ברכה. אחרי שהכוח נחשף ולוחמינו הסיגו אותו, נכנסו מטוסי חיל האוויר למרחב והחלו להפציץ כדי לחפות על נסיגת הכוח - דבר שהביא להרוגים בקרב בני עמנו. האירוע נמשך, וכוחותינו פועלים מול התוקפנות הציונית המסוכנת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
פינוי הפצוע, אמש
צילום: הרצל יוסף
מומלצים