שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

יריב לוין: "הממשלה תכהן כל עוד השותפים יפעלו יחד"

בעקבות ההתפטרות של ליברמן אמר השר מהליכוד: "זה לא במקום, לא נאפשר סחטנות". גורם בליכוד: "הממשלה יכולה להשלים את ימיה. תיק הביטחון יועבר לנתניהו". ח"כ קיש: "אם בנט מאיים - שיתפטר". סמוטריץ': "אף אחד לא מצטער על ההתפטרות". משפחת גולדין: "מודים לליברמן"

 

 

בתגובה להצהרה של שר הביטחון אביגדור ליברמן על התפטרותו, אמר בצהריים (יום ד') גורם בכיר בליכוד כי "אין הכרח לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה. ממשלה יכולה להשלים את ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה בנימין נתניהו".

 

השר המקשר בין הכנסת לממשלה, יריב לוין (ליכוד), אמר: "האחריות שלנו היא להמשך קיומה של ממשלת ימין יציבה, ולכן התפטרות שר הביטחון אינה במקומה. הממשלה תכהן כל עוד השותפים יפעלו ביחד, ומובן שלא נאפשר את ניצול המצב לסחטנות ולהתנהלות לא אחראית".

 

באופן מעשי, יו"ר כולנו משה כחלון הוא השותף היחיד שנותר כעת לנתניהו בממשלה. אין לו ברירה אלא לתאם איתו עכשיו כל מהלך קדימה, וסביר להניח שהשניים יפגשו בקרוב. רק אז יתברר לאן מועדות פניה של המערכת הפוליטית.

 

התפטרותו של ליברמן מהתפקיד תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות מרגע הגשת מכתב ההתפטרות. איתו צפויה לעזוב את תפקידה גם שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר. ליברמן אמר לעיתונאים: "אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי מתפקיד שר הביטחון. השאלה הנשאלה למה דווקא עכשיו. ומבחינתי מה שקרה אתמול - הפסקת האש בשילוב עם התהליך ההסדרה מול חמאס זה כניעה לטרור. אנחנו קונים שקט לטווח קצר במחיר פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך".

 

ליברמן הוסיף שבחודשים האחרונים התגלעו חילוקי דעות בינו לבין ראש הממשלה נתניהו, בין השאר בנושא הכנסת הדלק קטארי, חאן אל-אחמר ועוד. 

 

חמאס מיהר להגיב ומסר: "התפטרותו של ליברמן היא הכרה בתבוסה ובחוסר היכולת להתמודד מול ההתנגדות הפלסטינית. זהו ניצחון פוליטי של עזה, אשר הצליחה לעמוד איתנה ולעורר רעידת אדמה פוליטית בישראל".

אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו (צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי) (צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)
אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו(צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)
 

 

 

מוקדם יותר אמר גורם בקואליציה כי "אם ליברמן אכן יתפטר, פיזור הכנסת בלתי נמנע". במקביל, גורמים בבית היהודי אמרו שהשר נפתלי בנט צפוי לבקש את תיק הביטחון כתנאי להישארות בממשלה.

 

ח"כ יואב קיש אמר באולפן ynet: "אני חושב שיש טעם לפגם ששר הביטחון מודיע הודעה כזאת כשהסיטואציה עוד כל כך חמה. שר הביטחון עגשיו זה ראש הממשלה וכך צריך להיות. הביטחון צריך להיות בידיים של הליכוד. אם נפתלי בנט מאיים עכשיו, נא שיתפטר ונלך לבחירות. אנחנו לא מקבלים פה אולטימטומים".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר לאולפן ynet: "אני לא חושב שיש מישהו במדינת ישראל שצריך להצטער על ההתפטרות הזאת. ליברמן היה שר ביטחון כושל בעיקר בגלל שהוא לא מנהיג. הוא לא הצליח להוביל את מערכת הביטחון לחשיבה נועזת, יצירתית, מחוץ לקופסא, להניח בפני הדרג המדיני פתרונות יצירתיים למציאות מורכבת".

 

 

 

 

  

 

 

לאה ושמחה גולדין, הוריו של קצין צה"ל הדר גולדין המוחזק בידי חמאס, אמרו בעקבות התפטרות שר הביטחון: "ליברמן אמר דברים ברורים ומהדהדים שחייבים להיחרט בלב של כל אזרח ישראלי שערכי צה"ל והערבות ההדדית חשובים לו. אין הסדרה בלי השבת החיילים והאזרחים. האחריות הזו נמצאת כעת באופן בלעדי על כתפיו של ראש הממשלה נתניהו. אנו מודים לשר ליברמן על העמידה האיתנה והנחושה לצדנו במהלך כהונתו ובמיוחד בתקופה האחרונה". לפני כשנה כינו בני הזוג גולדין את ליברמן "חלש ופחדן".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר בתגובה להתפטרות ליברמן: "ככה צריך. נכשלת בתפקיד - התפטרת. אין ביטחון לתושבי הדרום ולכן גם ראש הממשלה צריך להתפטר. הוא אחראי על הביטחון בדיוק כמו שר הביטחון. בואו נלך לבחירות. נבחר בין אלה שמאמינים שאפשר לשנות, שזו לא גזרת גורל, לבין ראש הממשלה ואנשיו שמאמינים שצריך לומר תודה על מה שיש. אנחנו מאמינים שאפשר לשנות. שאפשר להחזיר את הביטחון".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, מסרה בתגובה: "ממשלת הכישלון בביטחון צריכה ללכת. אין שלום, אין ביטחון. בחירות עכשיו יביאו לקואליציית חירום בראשות המחנה הציוני. נחזיר את הביטחון ונפעל לשלום. הכישלון הביטחוני המהדהד בדרום הוא יריקה בפרצופו של ציבור העוטף ופגיעה אנושה בהרתעה של מדינת ישראל. הודעת ההתפטרות של שר הביטחון והקטטות בקבינט מוכיחות את מה שאנחנו אומרים שנים ארוכות - אין לאף אחד ממרכיבי הקואליציה ולכולם ביחד פיתרון לביטחון.

 

"בסיסמאות מתלהמות ובלי אסטרטגיה משולבת לא ניתן לספק ביטחון. כבר הוכחנו שאנחנו יודעים לפעול ביד קשה מול חמאס, תוך לגיטימציה בינלאומית ויצירת אופק לשלום. נדרשת אסטרטגיה ביטחונית חדשה מול ממשלת הימין הקורסת. היום כבר ברור שרק הדרך שלנו - שילוב של עוצמה צבאית ויוזמה מדינית יכולה להחזיר את הביטחון".

 

סיעת מרצ תעלה הצעה לפיזור הכנסת. יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בתגובה להתפטרות: "ברוך שפטרנו מליברמן, שר גזען ומושחת שדרדר את הפוליטיקה הישראלית. שאר שרי הממשלה צריכים ללכת אחריו, להתפטר גם הם ולפטור אותנו מממשלה רעה, חולה בשחיתות, גזענות וחוקי נאמנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
השר יריב לוין
צילום: יריב כץ
מומלצים