שתף קטע נבחר

שרים בכירים: "נתניהו 'כלא' אותנו בקבינט ו'בישל' את הפסקת האש"

במשך שבע שעות התדיינו שרי הקבינט בנוגע להפסקת האש מול חמאס. אלא שכמה מהם טענו בתום הישיבה כי ראש הממשלה "הינדס" את הדיון כך שיוכל להגיע למתווה שבו היה מעוניין מלכתחילה, אך מחשש שיינזק פוליטית - ניסה ליצור את הרושם שכלל השרים תמכו: "הדיון היה מכור, נתניהו עשה עלינו סיבוב פוליטי". לשכת רה"מ: "השרים הביעו את דעתם באופן חופשי, הדברים מתועדים"

כשבע שעות נמשכה היום (ג') ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שבסופה הוחלט - ללא הצבעה - לקבל את המלצת כל ראשי מערכת הביטחון, ללא יוצא מן הכלל, להיענות להצעת המתווכים המצרים ולשוב למתווה הרגיעה בכפוף לעיקרון ש"שקט ייענה בשקט". אלא ששרים בכירים טענו בתום הישיבה כי נתניהו עשה להם "תרגיל" ולמעשה "כלא" אותם במשך שעות ארוכות, כשמאחורי הקלעים "בושלה" בינתיים הפסקת האש שאליה רצה להגיע מלכתחילה, אך מחשש שיינזק פוליטית - ניסה ליצור את הרושם שכלל הקבינט תמך בהפסקת האש.

 

 

הישיבה החלה ב-09:00 לאחר שהוקדמה מהשעה המקורית, 16:00. השרים נקראו לקריה ולמעט הפסקה אחת קצרה – ישבו על המדוכה שעות ארוכות.

 

נתניהו "הינדס" את הדיון כמו שרק הוא יודע. ראשי מערכת הביטחון - הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, ראש אמ"ן אלוף תמיר היימן, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש המוסד יוסי כהן וראש המל"ל מאיר בן שבת - נאמו כל אחד בתורו וכולם הציגו עמדה אחת: בעת הזאת צריך לעצור את המתקפה הישראלית ולהיענות לבקשת מצרים שמבקשת שנעצור כעת וניתן עוד צ'אנס לתהליך ההסדרה.

 

איסמעיל הנייה בנימין נתניהו הפסקת אש ()
איסמעיל הנייה ובנימין נתניהו

ראשי מערכת הביטחון תיארו את מה שקדם לסבב ההסלמה הנוכחי: פעולת צה"ל החשאית בעומק הרצועה שבה נהרג סא"ל מ'. הפעולה הייתה חשובה מאוד וחיונית, אך למרבה הצער היא הסתבכה. באירוע נהרגו בין 7 ל-10 אנשי חמאס. כמו כן, הוצגה טענה שחמאס מסתיר את שמות חלק מההרוגים וכי הוא הובך מאוד מאירוע שאותו הוא מפרש כהפרה של הפסקת האש מלפני שבוע.

 

חמאס שיגר כמעט 500 רקטות, שרובן נפלו בשטחים פתוחים והיתר יורטו ברובן על ידי כיפת ברזל - שהתגלתה שוב ביעילותה. מנגד, צה"ל תקף את חמאס והג'יאהד האיסלאמי ופגע ב-160 יעדים -  כולל בניין בטחון הפנים של החמאס ובניין הטלוויזיה של הארגון. הצבא הציג בקבינט תמונות וסרטונים על עומק המכה שחטף חמאס בסבב הזה.

הערכת מצב ביטחונית בקריה בהשתתפות הרמטכ
נתניהו בהערכת מצב בקריה(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

ראשי מערכת הביטחון הבהירו כי אם ישראל תמשיך בתקיפות בעזה, המשמעות היא הרחבת מעגל הירי ושיגור טילים לתל אביב. בכירים בקבינט אמרו: "השאלה שנשאלה היא לאן אנו רוצים להגיע? אם אתה רוצה להגיע למלחמה ולכיבוש, זה דבר אחד. אם אתה חושב שיש לך משימות יותר חשובות ברמה האסטרטגית ואתה חושב שפתרון בדמות הסדרה הוא נכון – אז אתה צריך לדבוק בו.

 

"אם היינו ממשיכים בתקיפות - זה היה מאלץ אותנו ללכת עד הסוף. לתת עוד מכה ולקבל ירי על תל אביב ואז לשאול את עצמנו למה לא עצרנו בזמן".

 

הערכת המצב שמכנס בשעה זו שר הביטחון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
ליברמן בהערכת מצב בקריה(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

חלק מהשרים בקבינט טענו כי לא היה אף שר שערער על עמדת הצבא שצריך לעצור בעת הזאת, כולל ליברמן ובנט. ואולם, לשכות השרים ליברמן ובנט מיהרו להכחיש את הטענה הזאת. בלשכת שר הביטחון מסרו כי "התדרוכים על תמיכתו כביכול של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעצירת התקיפות בעזה הם 'פייק ניוז'. עמדתו של שר הביטחון עקבית ולא השתנתה". על פי טענת מקורבי ליברמן, עמדת שר הבטחון היתה ונותרה עקבית: בעד מכה קשה לחמאס, נגד הפסקת אש".

 

גם לשכת בנט מיהרה להכחיש: "הדיווחים האחרונים כאילו השר בנט תומך בהפסקת ההתקפות כנגד חמאס הם שקר מוחלט. השר בנט הציג בקבינט את העמדה הנחרצת שביטא בחודשים האחרונים ואת תכניתו לגבי עזה".

 

 

 
הפגנה תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס (צילום: גדי קבלו)
תושבי עוטף עזה מפגינים נגד הפסקת האש(צילום: גדי קבלו)

הפגנה תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס (צילום: גדי קבלו)
תושבי עוטף עזה מפגינים נגד הפסקת האש(צילום: גדי קבלו)

הפגנה תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס (צילום: גדי קבלו)
תושבי עוטף עזה מפגינים נגד הפסקת האש(צילום: גדי קבלו)

טנקים של צה
טנקים של צה"ל בגבול עזה(צילום: MCT)

אז מה באמת קרה?

משיחות עם גורמים בכירים עולה כי לאחר שראשי מערכת הביטחון הציגו את עמדתם החד משמעית בעד הפסקת אש - כל השרים קיבלו את רשות הדיבור. נתניהו תמך בעמדת ראשי מערכת הביטחון ואיתו השרים כץ, גלנט, ארדן, דרעי, כחלון ושטייניץ. לפי משתתפים בדיון, השרים ליברמן ובנט הציגו עמדה אחידה נגד הפסקת האש במתווה של "שקט תמורת שקט".

 

ליברמן הציע להמשיך ולהנחית מכות קשות על החמאס עוד לפני הפסקת האש; בנט הציג תוכנית מבצעית שעל פרטיה חלה צנזורה. הן בנט והן ליברמן התנגדו למתווה הפסקת אש שמאפשר לחמאס להמשיך ולהצטייד. השרים איילת שקד וזאב אלקין הצטרפו לעמדתם.

 

ואולם, כאמור, בדיון לא התקיימה הצבעה והוא הסתיים בדברי סיכום של נתניהו שלפיהם יש לקבל את המלצת גורמי הביטחון. אף שר לא התעקש על הצבעה, מה שאיפשר למקורבי ראש הממשלה לטעון בתום הישיבה בעקשנות כי כל השרים תמכו בהפסקת האש ואיש לא ערער על ההמלצה.

 

במהלך ישיבת הקבינט נשמעה ביקורת מצד השרים על כך שראשי מערכת הביטחון לא הציגו מספיק חלופות לפעולה בעזה, וכולם הציגו קו אחד: להגיד "כן" להפסקת האש המצרית. בכירים בקבינט יצאו מהדיון בתחושה שהדיון היה "מכור מראש". לדבריהם, נתניהו קיבל את ההחלטה עוד לפני ישיבת הקבינט, בהתייעצויות המצומצמות שקיים עם ראשי מערכת הביטחון וקיים אותו רק כדי "לזרוק" על השרים את האחריות. כמה מהשרים אמרו כי אילו הייתה מתקיימת הצבעה - התוצאות היו שבעה נגד הפסקת האש מול ארבעה בעד.

טנקים של צה
טנקים של צה"ל בגבול עזה(צילום: AFP)

אשקלון פגיעת פגיעה בית ירי מטח רקטה רקטות עזה חמאס (צילום: AFP)
בית שנפגע מרקטה באשקלון(צילום: AFP)

הבכירים טוענים כי נתניהו היתל בהם ועשה עליהם "סיבוב פוליטי". אם זה לא מספיק: גורמים ישראלים תדרכו מוקדם יותר הבוקר כי ישראל מתעלמת ממאמצי התיווך של המצרים והאו"ם וכי "אין דיבורים על הפסקת אש". אלא שהאמת הייתה שונה לגמרי: דיפלומטים מערביים הבהירו שבשום רגע לא נותקו קשרי התיווך.

 

שרים בקבינט אמרו בתום הישיבה: "זו חרפה שהשרים הונחו לשתוק ומקורבי נתניהו תדרכו שלא הייתה התנגדות להפסקת האש". מנגד, שרים אחרים אומרים כי לא היה איש שדפק על השולחן ודרש הצבעה: "לא היה אחד שהציע אחרת. היו רעיונות לטווח ארוך. פה ושם היו ניואנסים, אבל אף אחד לא הציע לדחות את ההמלצה של צה"ל וגורמי הביטחון. אם מישהו יוצר עכשיו את הרושם שהתנגד – זה לא תואם את המציאות".

 

גורמים בסביבת שר הביטחון ליברמן מסרו כי  "מהרגע שפרץ הסבב האחרון, בכל הערכות המצב ובכל המפגשים הביטחוניים, שר הביטחון דרש פעולה קשה ונחרצת נגד חמאס. שר הביטחון התנגד בתוקף להפסקת אש, גם בהתייעצות מצומצמת לפני הקבינט אצל ראש הממשלה בנוכחות ראשי מערכת הביטחון - וגם בקבינט עצמו".

 

גורם מדיני רשמי אמר בתום ישיבת הקבינט: "ישראל שומרת לעצמה את חופש הפעולה. הגיעו בקשות של החמאס להפסקת אש מארבעה מתווכים שונים. ישראל השיבה שהצעדים בשטח הם שייקבעו". הכוונה בגורמי התיווך היא, בין השאר למצרים, שליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון מלאדנוב, קטאר ונורבגיה. נראה כי גם שוויץ ניסתה לתווך.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "בדיון הקבינט כל חברי הקבינט הביעו את דעתם באופן חופשי ומפורט. הדברים מתועדים. מנהיגות זה לא לומר דבר אחד בקבינט ולומר את ההפך בחוץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
בנימין נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים