שתף קטע נבחר

מלכוד הבחירות של כחלון

ההתפטרות של ליברמן וההקדמה הצפויה של הבחירות מהוות כאב ראש לא קטן עבור שר האוצר: הסיכוי שהוא יעלה מיסים אפסי - והגירעון התקציבי הגבוה עשוי להיות מטרה קלה עבור יריביו הפוליטיים. פרשנות

האפשרות שנלך עוד רגע לבחירות, אחרי התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, מציבה את המשק בסיטואציה חריגה יחסית. התקציב לשנה הבאה, שתחל בעוד חודש וחצי, כבר אושר, לכן בשונה ממערכות בחירות קודמות, משרדי הממשלה לא צפויים להיתקע עם תקציב של 1/12 ביחס לתקציב של שנה שעברה עד שתקום הממשלה הבאה.

שר האוצר משה כחלון נאום ירושלים יום עיון שנתי אגף תקציבים (צילום: אוהד צויגנברג )
הליכה לבחירות מקטינה באופן דרסטי את הסיכוי שכחלון יקדם צעדים מאזנים(צילום: אוהד צויגנברג )
 

אולם, זה לא אומר שהפעילות שלהם תהיה שוטפת. זאת מכיוון שמהלכים שונים, בעיקר כאלה פוליטיים, יוגבלו על ידי היועץ המשפטי לממשלה שאמור למנוע הסלמה של כלכלת הבחירות שבלאו הכי מככבת בממשלה הנוכחית בשנים האחרונות.

 

הסערה הפוליטית תופסת את המשק במקום בעייתי. הגירעון הגבוה השנה והגירעון הגבוה (לפי התחזיות) בשנה הבאה, יחייבו את שר האוצר משה כחלון להכיר בבעיות ולבחון קיצוצים או העלאות מיסים. עוד טרם ברור מה היקף הפער בין ההכנסות להוצאות, אולם ברור שלאור ההוצאות הגבוהות וההכנסות המאכזבות יחסית, הגירעון יהיה גבוה מהיעד המקורי (2.9%).

 

הליכה לבחירות מקטינה באופן דרסטי את הסיכוי שכחלון יקדם צעדים מאזנים. קיצוץ רוחבי או העלאת מיסים הם צעדים כואבים, ששרי האוצר עושים בדרך כלל כשיש להם עוד אופק לכהונה, מספיק זמן לגזור קופונים שיסיטו מהם את האש. כחלון, שמראש נמנע מביקורת ציבורית על מהלכים שלו, בוודאי לא יקדם מהלכים כאלו עכשיו.

 

כששר האוצר לשעבר יובל שטייניץ נקלע לסיטואציה דומה - ואף קיצונית יותר - לקראת הגירעון החריג ב-2012 שעמד על 4% במקום יעד של 2%, הוא בחר להעלות מיסים כשהיה ברור שהמערכת הפוליטית לקראת בחירות. מנגד, אם כחלון לא ינקוט בצעדים מרסנים כלשהם ובאמת השנה תסתיים עם גירעון גבוה ותחזיות האוצר לגבי השנה הבאה ינבעו גרעון חריג גם כן, יריביו של כחלון יוכלו לתקוף אותו בזירה הכלכלית, על שהשאיר אותה חרוכה ולא ערוכה למשבר כלכלי.

 

לצד זאת, כחלון יכול להיות מרוצה מהזמן הרב יחסית שהיה לו בקדנציה הנוכחית, ובעיקר בשנה האחרונה שבה האיץ את קצב ההגרלות של מחיר למשתכן. התוכנית רשמה עד כה כ-57 אלף זוכים שקיבלו למעשה מאות אלפי שקלים מכחלון, שאולי גם יזכרו לו חסד בבחירות הבאות.

 

החשש הגדול כעת בדרגים המקצועיים הוא כי אם המערכת תמשיך ללכת בלי (הכרזה על בחירות) ותתנהג כאילו הבחירות עוד רגע, ינצלו השרים לגנוב כמה שיותר סוסים, שישרתו אותם בעיקר בטווח הקצר ולא יסייעו למשק הישראלי ולציבור בטווח הארוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
שר האוצר משה כחלון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים