שתף קטע נבחר

טיסת השבת של אל על: "דחפו דיילת ואיימו לפרוץ לתא הטייס"

נוסעים בטיסת אל על שהתעכבה בניו יורק התפרעו בגלל חשש לחילול שבת. "הם קראו: 'תפתחו את הדלת מיד כי לא נספיק לשבת'", סיפרה נוסעת. שמעון שבס, שהיה במטוס: "ראיתי ידיים מונפות ומרביצות לדיילות שפורצות בבכי". בסופו של דבר המטוס המריא והטיסה נחתה באתונה כדי לשמור על השבת

אלימות בטיסת אל על ()
אחד הנוסעים תוקף באגרוף

ישראלית שטסה אתמול (יום ו') בטיסת אל על מניו יורק לישראל, טיסה שעצרה באתונה כדי לא לחלל שבת, פרסמה פוסט בפייסבוק ובו סיפרה על ההתנהגות האלימה של עשרות נוסעים. "לאחר 6 שעות טיסה", כתבה רוני מיטל, "אני שומעת צעקות ורואה דיילת בוכה לאחר שהרימו עליה ידיים, דחפו אותה ואיימו לפרוץ לתא הטייס. כל זה כדי לא לחלל שבת. מצאתי את עצמי עומדת ומגנה על דיילות בוכות שמחפשות רגע לעצור ולנשום אוויר מההתנהגות שמופגנת כלפיהם. כנראה שמצוות שמירת שבת גוברת על ואהבת לרעך כמוך".

 

 

 

תחילתו של הסיפור ביום חמישי בלילה, אז היו אמורות להמריא מניו יורק שתי טיסות של אל על לישראל – טיסה במטוס בואינג 787 וטיסה במטוס בואינג 747. בשל מזג האוויר הסוער שתי הטיסות התעכבו ויצאו באיחור רב. אל על החליטה, לאחר דיונים שונים, להוציא את הטיסות על אף שהיה ברור שאין שום סיכוי שהן יצליחו להגיע לישראל לפני כניסת השבת. השיקול של החברה היה "לקדם את המטוסים לעבר ישראל", במקום להשאירם בניו יורק ולבטל את הטיסות, כפי שעשו חברות תעופה אחרות.

 

לשאלה מדוע לא הושארו המטוסים בניו יורק סיפר ל-ynet גורם בכיר בחברה כי בעוד נוסעים של חברות אחרות, שביטלו טיסות, יגיעו רק כעבור יום או יומיים לישראל, הרי בחברה החליטו להמריא ולהנחית את הטיסות ברומא ואתונה. "נוסעים שיהיו מעוניינים לחזור מאתונה לארץ יגיעו למעשה באיחור של 7 שעות במקום להישאר בניו יורק עוד שעות ארוכות בשדה התעופה", הסבירו באל על. 

מטוס אל על (צילום: דני שדה)
המטוס שבו התפרעו נוסעים, ארכיון(צילום: דני שדה)
 

בינתיים, התברר כי באחת מהטיסות הייתה קבוצה של 70 נוסעים חרדים שעוד לפני המראת המטוס החלו להתפרע ודרשו לרדת מהמטוס. על מה שאירע במטוס סיפרה, כאמור, בפייסבוק רוני מיטל: "לצערי עוד לפני ההמראה החלה האלימות. זה התחיל בהתקהלות מסביב לדיילים. 'תפתחו את הדלת מיד כי לא נספיק לשבת'. הצוות ניסה, ללא הועיל, להושיב אותם ומתחייב שנגיע בין שעה לשעה וחצי לפני כניסת השבת.

 

"למרות ההבטחות קבוצת המאמינים ממשיכה להשתולל ללא רסן וההמראה מתעכבת. לאחר בערך כשעה הם התרצו והמראנו. הקפטן הודיע כי בשל העיכוב ידאגו להסעות (למי שקרוב) ולמזוודות. למי שלא קרוב ידאגו ללינה ולכל מה שצריך כדי לקיים את מצוות השבת".

 

גם שמעון שבס היה במטוס: "אם לא ראיתי, לא הייתי מאמין"

מיטל המשיכה וכתבה כי "הסאגה הנוראית הזו הסתיימה בנחיתה באתונה לטובת שומרי שבת ואילו מי שרצה חזר לארץ בטיסה של ישראייר. האם לרגע בכל הערך החשוב הזה של שמירת שבת, נלקחו בחשבון גם ערכים אחרים כמו כבוד כלפי הזולת? ומעבר לזה, האם הם לקחו בחשבון שבשל העיכוב שהם גורמים הם למעשה גורמים לאחרים לחלל שבת?".

 

בטיסה היה גם שמעון שבס ששימש מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופתו של יצחק רבין. "תוך שינה עמוקה אני שומע צעקות", כתב שבס בעמוד הפייסבוק שלו. "שקרנים, רמאים, וידיים מונפות ומרביצות לדיילות שפורצות בבכי. אם לא ראיתי, לא הייתי מאמין. הוחלט לנחות באתונה ולשחרר את שומרי השבת לקידוש".

 

 

בשיחה עם ynet סיפר שבס: "ישנתי, זה היה באמצע הטיסה. פתאום אני שומע לידי צעקות של כמה אנשים ביחד. קבוצה של חרדים – 15-10 צועקים על הצוות בבליל של עברית ואנגלית, בעיקר אנגלית: שקרנים, רמאים. שיקרתם לנו. התברר שהם לא רצו לעלות על הטיסה בניו יורק והטייס אמר שאין בעיה ויגיעו בזמן לפני כניסת שבת.

 

"היו צעקות בצורה מטורפת. התחילו להשתמש בידיים ולדחוף את הדיילות. קמתי והתחלתי לעזור לדיילות שלא יפגעו בהן. זה היה פשוט נורא. הם באמת הודו לי כשירדתי מהמטוס כי אם לא הייתי שם בכלל היתה קטסטרופה. הפרדתי בין המטורפים האלה לדיילות. הדיילות פרצו בבכי והלכו לצד השני של המטוס.

 

"ואז הקברניט הודיע שנוחתים באתונה ומי שירצה יישאר באתונה ומי שירצה יביאו מטוסים מיוחדים מישראל לאסוף את הנוסעים. הדבר המפתיע שחיכינו באתונה איזה שלוש שעות והמטוס עצמו של אל על המשיך לטוס לישראל עם המזוודות. זה הכי מצחיק ומגוחך".

 

"הצוות של אל על היה מדהים"

לדברי שב"ס, "הצוות של אל על במטוס היה מדהים. הם פשוט מסכנים. הם היו במצוקה איומה. חלק מהבנות הצעירות חטפו מכות. דחפו אותם בידיים, חרדים שומרי שבת. לשמור שבת הם רוצים, אבל להרים יד ולהעליב בן אדם – זה לא היתה להם בעיה. להשתולל ולצעוק, לקלל ולקלס. זה פשוט נורא. לא כולם עשו את זה. היו חבורה של 15-10 אנשים שהתפרעו במטוס. כל הסיטואציה היא פשוט מגוחכת עד אימה".

 

יצוין כי במטוס שאמור היה לנחות ברומא הייתה נוסעת חולת סרטן ולרופא שליווה אותה לא היו מספיק תרופות, אם הטיסה היתה נוחתת ברומא. בשל כך פנתה החברה לרב של אל על וכן לראשון לציון והתקבל אישור להמשיך בטיסה לישראל. באשר לטיסה שנחתה באתונה, אמש יצאו מישראל שתי טיסות ריקות של ישראייר והביאו משם את הנוסעים שאינם שומרי שבת, מטוס אל על חזר לישראל בסביבות 20:00 בערב כשעליו רק אנשי צוות החברה.

 

אפריל 2017: חרדי עיכב בשעה את טיסת אל על מקייב  

  

מאל על נמסר בתגובה כי "מזג אוויר קיצוני בניו יורק גרם לביטולים ועיכובים גדולים של המראות בקרב מאות טיסות של חברות תעופה, לרבות טיסות אל על שיצאו בחמישי בערב ארצה. על אף ביטולי הטיסות הרבים הצלחנו להוציא את טיסה 002 מניו יורק למען נוסעינו, תוך נחיתת ביניים באתונה. אל על דאגה לטיסת המשך לישראל באותו היום עבור הנוסעים.

 

"כמו כן, נוסעים אשר העדיפו להישאר באתונה בשבת טופלו על ידי נציגי החברה ואל על דואגת להשיבם ארצה בצאת השבת. אנו מתנצלים על אי הנוחות שנגרמה ללקוחותינו, אולם כאמור העדפנו להוציא הטיסה מניו יורק באותו היום לטובת לקוחותינו. יודגש כי החברה לא תסבול אלימות כלפי הצוות ותפעל בהתאם לחוק כנגד כל נוסע שתוגש כנגדו תלונה בנחישות וללא פשרות, כפי שעשינו עד היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים