שתף קטע נבחר

האיחור, הבטחות קברניט אל על והאלימות | טיסת ההתפרעות והתלונה למשטרה

ההסעה של הדיילים נתקעה בפקקים כבדים בשלג של ניו יורק, הקברניט הבטיח שיספיקו להגיע לארץ למרות שעות ארוכות של עיכוב וההודעה במטוס שהקפיצה את הנוסעים – אלה הנסיבות שהובילו לטיסה שעלתה בסוף השבוע לכותרת בשל אלימות נוסעים. אל על תתלונן במשטרה

 

חברת אל על הודיעה הערב (שבת) כי החליטה להגיש תלונה במשטרת ישראל בשל התפרעות של נוסעים בטיסה מניו יורק. החברה מסרה כי היא רואה בחומרה את ההתנהגות החמורה של חלק מהנוסעים בטיסה כלפי צוות החברה. "אנו מקווים שמשטרת ישראל תפעל לחקר הענין ומיצוי הדין", נמסר מהחברה.

 

אז מה בדיוק קרה בטיסת LY002 של אל על מניו יורק? הטיסה הייתה אמורה להמריא מניו יורק ביום חמישי בשעה 18:30 ולנחות בתל אביב ביום שישי בשעה 11:40, זמן רב לפני כניסת השבת. סביב השעה 13:00 החל לרדת שלג ראשון בעיר וכיוון שלא פזרו מלח על הכבישים הוא החל להיערם.

 

איסוף הצוות נקבע לשעה 15:30 בשתי הסעות נפרדות משני מלונות במקומות שונים בעיר. צוות אחד הגיע לשדה התעופה והחל להכין את המטוס לטיסה, אבל ההסעה השניה התעכבה בעקבות השלג ופקקים כבדים שנוצרו והגיעה כעבור חמש שעות וחצי.

אלימות בטיסת אל על ()
נוסע בטיסה מניף אגרוף

מטוס אל על (צילום: דני שדה)
מטוס אל על שבו אירע ההתפרעות, ארכיון(צילום: דני שדה)
 

העלייה למטוס אמורה הייתה להתחיל בשעה 17:35, אולם היא התעכבה משום שהיו חסרים דיילים. בשלב כלשהו העלו את הנוסעים למטוס והם המתינו שם זמן רב. על פי עדות הנוסעים, הצוות החסר הגיע למטוס רק בשעה 21:00.

 

נוסעים שומרי שבת החלו להילחץ ודיילות במטוס סיפרו כי זכו לתגובות משפילות מצד כמה מהם. היו כמה נוסעים שאף ביקשו לרדת מהמטוס, אבל הקברניט הבטיח שהם יגיעו לישראל לפני כניסת השבת ומיד ממריאים. בשל השלג הכבד צריך היה לבצע "דייאייסינג" – פעולה של ניקוי כנפי המטוס מהשלג, וכיוון שתהליך זה לקח זמן כבר היה ברור שייתכן שהטיסה תיכנס אל תוך השבת.

 

לאחר שהמטוס נוקה מהשלג והקרח שהצטברו, הוא עזב את עמדת החנייה, אבל אז התברר שיש תור ארוך של מטוסים להמראה והטיסה המריאה בשעה 23:45, כלומר חמש שעות שעות וחצי לאחר הזמן המתוכנן ולמעשה המטוס אמור היה לנחות בתל אביב כמעט בשעה 16:55 אחר הצהריים, ממש בזמן בכניסת השבת.

 

שמעון שבס היה על הטיסה וכתב על זה פוסט 

 

עדות של אחת מהנוסעות שהיו בטיסה 

 

כשעה לאחר ההמראה הוגשה לנוסעים ארוחת ערב ועם סיומה כובו האורות במטוס כדי שהנוסעים יוכלו לישון. על פי עדויות נוסעים, הם הלכו לישון בידיעה שהם נוחתים בנתב"ג, אולם כעבור כמה שעות של טיסה הודלקו האורות והודיעו לנוסעים כי עכשיו אמורים היו להגיש להם ארוחת בוקר, אלא שבשל הוראות ביטחון, כולם, כולל הצוות, אמורים להישאר ישובים. זאת ועוד, הודיעו להם גם כי בהוראת מנכ"ל אל על הטיסה תנחת באתונה, כדי לא לחלל את השבת.

 

בשלב הזה, כך מתברר, החלה מהומה. נוסעים רבים, גם דתיים וגם חילונים, הודיעו שהם לא מוכנים לנחות באתונה והם רוצים לנחות בישראל. אבל זה לא עזר להם, הצוות הודיע להם שהמטוס ינחת באתונה ושם יגיעו מטוסים של ישראייר כדי לקחת לישראל את הנוסעים שירצו לארץ ומי שיעדיף להישאר באתונה יוחזר לישראל במוצאי שבת.

 

לאחר הנחיתה באתונה החליטו באל על לא לפרוק את המטוס. כלומר, הנוסעים נשארו ללא מזוודות והמתינו לטיסות שיקחו אותם לישראל, והנוסעים החרדים נשארו באתונה. לאחר שכל הנוסעים ירדו מהמטוס, הוא שב והמריא עם אנשי הצוות ועם המזוודות של הנוסעים ונחת בנתב"ג סמוך לשעה 20:00 בערב, יום ששי.

 

הנוסעים שהמתינו לטיסות של ישראייר הגיעו לתל אביב בשעת לילה מאוחרת וסיפרו כי שתי דיילות של אל על המתינו להן וחילקו סוכריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים