שתף קטע נבחר

יו"ר לשכת השמאים לשעבר: עליית מחירי הדיור התחדשה

עליית מחירי הדיור התחדשה ברבעון השלישי, כאשר שיאניות העליות הן ירושלים וכפר סבא. ירושלים חוותה גם עליה שנתית גבוהה יחסית, ויחד איתה גם הרצליה ותל אביב. אילת מדורגת כשיאנית הירידות השנתית במחירי הדיור

עליית מחירי הדיור התחדשה ברבעון השלישי של שנת 2018 - כך עולה מסקירה שפרסם הבוקר (א'), יו"ר שלכת שמאי המקרקעין לשעבר, אוהד דנוס. הסקירה המתפרסמת מדי רבעון, בוחנת את השינויים שחלו ב-16 ערים במחירי הממוצעים לדירות 4 חדרים.

 

למ"ס: מחירי הדירות עלו ב-0.1% באוגוסט-ספטמבר, ירדו ב-1.9% בחישוב שנתי

מכירות הקבלנים בספטמבר בשפל של 6 שנים; ירדו ב-17% בשנה האחרונה

מחירי הדירות ירדו ב-0.3% ביולי-אוגוסט

 

מהנתונים עולה כי ברבעון האחרון נרשמה עלייה ב-10 מהערים לעומת הרבעון הקודם, לעומת 6 ערים שבהן נצפתה ירידה. בסך הכל נצפתה עליה בשיעור של 0.6% (נומינלי) במחיר הנומינלי הממוצע של דירות בהשוואה לרבעון שלפניו, ושל 0.5% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

 

המחיר הממוצע לפי ערים לדירות בנות ארבעה חדרים (חדשות ויד שניה) ומגמות ההשתנות ברבעון השלישי לשנת 2018 ()

שיאניות העליות ברבעון הן כפר סבא, עם עליה של 5% ל-2 מיליון שקל לדירת 4 חדרים, ואחריה ירושלים, עם עליה של 4% ל-1.99 מיליון שקל.

 

ברמה שנתית מובילה את העליות הרצליה עם עלייה של 8% למחיר ממוצע של 3.2 מיליון שקל לדירת 4 חדרים, ואחריה רמלה עם עליה של 6% ל-1.52 מיליון שקל בממוצע. במקום השלישי בעליות נמצאות שאינית המחירים תל אביב, עם עליה של 5% ל-3.1 מיליון שקל, וכן חולון, שגם בה נרשמה עליה של 5% בכל אחת, ל-1.81 מיליון שקל.

 

מנגד, הערים המובילות את ירידות מחירים ברבעון כוללות את נתניה - ירידה של 5% ל-1.68 מיליון של, חיפה עם ירידה של 3%, באר שבע עם ירידה של 2% ורחובות, פתח תקווה ואשקלון עם ירידות של 1% בכל אחת. 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

ברמה שנתית, שיאנית הירידות היא אילת - שם נרשמה ירידה של כ-10% בהשוואה לתקופה המקיבלה אתשקד, חיפה עם ירידה של כ-8% בהשוואה לתקופה המקביל אתשקד, באר שבע עם ירידה של 5% ונתניה עם ירידה של 4%.

 

"עוד תנודה שהתחלפה בעליות מחירים"

 "ההתאוששות הקלה בהיקף העסקאות בשוק הדיור נמשכת תוך המשך הדשדוש במחירים", אומר דנוס. "עם זאת, מה שנתפס כתחילתה של מגמת ירידת מחירים התברר כלא יותר מעוד תנודה שהתחלפה שוב, בעליית מחירים. רצף ירידות המחירים הרבעוניות נקטע שוב ונדנדת המחירים ממשיכה להתל בציבור, פעם ירידות ופעם עליות.

 

יו"ר לכשת השמאים לשעבר, אוהד דנוס. "נדנדת המחירים ממשיכה להתל בציבור" ()
יו"ר לכשת השמאים לשעבר, אוהד דנוס. "נדנדת המחירים ממשיכה להתל בציבור"

"גם עליית המחירים השנתית התחדשה וזאת, לאחר שברבעון הקודם חווינו ירידת מחירים שנתית ראשונה מזה עשור", הוא מוסיף. "כפי שניתן לראות, מרכז ופריפריה מתערבבים, בחלק מהערים המחירים עולים ובחלקן יורדים, עם נטייה לעליות מחירים במרכז וירידות מחירים בפריפריה. אין לי ספק כי דיבורי הבחירות אותם אנו חווים כיום, יעמידו בספק נוסף את היכולת של הממשלה להבטיח משהו לציבור או לקיים את הבטחתה לירידת מחירים דרמטית, שלא התממשה עד היום".

 

נתונים אלו מתפרסמים על רקע מדד מחירי הדיור שפרסמה ביום חמישי האחרון הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), לפיו מחירי הדירות עלו ב-0.1% בחודשים אוגוסט-ספטמבר לעומת יולי-אוגוסט השנה.. במשך השנה כולה (בין החודשים אוגוסט-ספטמבר 2017 לבין אוגוסט-ספטמבר 2018), ירדו מחירי הדירות ב-1.9%.

 

בחלוקה למחוזות (בחודשים אוגוסט-ספטמבר לעומת יולי-אוגוסט) דיווחה הלמ"ס, מחירי הדירות בירושלים עלו ב-0.7%, בצפון ב-1.1%, בחיפה ב-0.4% ובדרום ב- 0.2%. במרכז נותרו המחירים ללא שינוי, ובתל אביב נרשמה ירידה של 0.2%.

  

עוד עולה מהנתונים, כי מחירי דירות חדשות ירדו ב-0.6% בחודשים אוגוסט-ספטמבר. שיעור העסקאות המוזלות "בתמיכה ממשלתית" (הכוללים פרויקטים של מחיר למשתכן) עמד על 34.1% מכלל העסקאות, לעומת 31.3% בחודש הקודם. מדד שכר דירה עלה ב-0.1%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים