שתף קטע נבחר

נתניהו: "בעניינים אסטרטגיים, צריך לפעמים לצאת גם אל מול ארצות הברית"

במהלך יום דרמטי מבחינה פוליטית ועם סימן שאלה לגבי המשך דרכה של הממשלה, בנימין נתניהו השתתף בטקס האזכרה לגולדה מאיר. "ברגע שפרצה המלחמה, היא גילתה סמכותיות וקור רוח, כושר מנהיגות ואומץ לב"

 

 

  

נואם באזכרה, בעיצומה של דרמה פוליטית: ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם אחר הצהריים (יום א') באזכרה לראשת הממשלה גולדה מאיר בהר הרצל, שעות לאחר שהפציר בפתח ישיבת הממשלה שוב "למנוע הפלת ממשלה בתקופה רגישה כזו".

 

"גולדה מאיר הייתה האישה הראשונה שנבחרה לראש ממשלה בישראל", אמר נתניהו בטקס. "היא הנהיגה את המדינה בהחלטיות ובתקיפות, זאת הייתה תקופה של מלחמת ההתשה, אני זוכר אותה היטב כראש ממשלה כשהייתי חייל בסיירת מטכ"ל. זו הייתה גם התקופה שהטרור הפלסטיני והטרור הבינלאומי הרימו ראש, היא אישרה הרבה מאוד פעולות. פעולה אחת היא לא אישרה, ערב מלחמת יום הכיפורים, כשהחליטה לא לתקוף במכת מנע את צבאות ערב בגלל התחשבות בגורם רב משקל, היחסים שלנו עם ארה"ב. היחסים עם ארה"ב הם נדבך יסוד בביטחוננו, אבל כשדברים אסטרטגיים קיומיים עומדים אל מול עינינו לפעמים אין ברירה, אתם נוכחתם בזה, לפעמים צריך לצאת גם אל מול ארה"ב.

 

"אבל באותה נשימה, ואני אומר את הדברים כהווייתם, אני חייב לשבח את גולדה שברגע שפרצה המלחמה, היא גילתה סמכותיות, קור רוח, כושר מנהיגות ואומץ לב", הוסיף נתניהו. "היא דירבנה את ראשי צה"ל לעבור ממגננה להתקפה, היא השתמשה בקשר האמיץ שהיא בנתה עם ארה"ב ונשיאה להחיש את המאמצים להביא מארה"ב רכבת אווירית של נשק חיוני לצה"ל".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נושא דברים בטקס אזכרה לגולדה מאיר בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
נתניהו בטקס האזכרה לגולדה מאיר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

נתניהו התייחס לדרך הארוכה שעשתה גולדה מאיר עד שהגיעה לתפקידה: "הילדה מקייב הפכה לנערה חדורת להט ציוני במילווקי בארה"ב, אח"כ לפעילה נמרצת במוסדות המדיני שבדרך, לשרת העבודה, שהניחה יסודות חשובים למדיניות הרווחה, לשרת החוץ שייצגה את ישראל בגאון בין האומות, ולמנהיגה פוליטית שהפיחה השראה בנשים רבות בארץ ובעולם".

 

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר אמר נתניהו כי "בימים האחרונים שוחחתי עם ראשי הקואליציה בנסיון אחרון למנוע את הפלת הממשלה בתקופה רגישה זו. אנחנו זוכרים מה קרה ב-1992, אז קיבלנו את אוסלו והאינתיפאדה השנייה. צריך לעשות כל מה שניתן לעשות כדי לא לחזור על הטעויות הללו". במקביל, בבית היהודי חידשו את האולטימטום ודרשו שוב את מינוי נפתלי בנט לשר ביטחון.

 

זמן קצר לפני ישיבת הממשלה הגישה ישראל ביתנו, שהייתה עד השבוע שעבר חלק מאותה ממשלה, הצעת חוק לפיזור הכנסת. ההצעה תעלה להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי. זאת, לאחר שבשבוע שעבר יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן התפטר מתפקידו כשר הביטחון  וקרא לקיים בחירות בהקדם האפשרי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו באזכרה לגולדה מאיר, היום
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים