שתף קטע נבחר

יתפטרו? דריכות לקראת הצהרת בנט ושקד

שרי הבית היהודי יגיבו בהצהרה ב-10:30 להחלטת נתניהו לקחת לעצמו את תיק הביטחון - בניגוד לדרישתם: "כניעה שלהם תהיה התקפלות מפוארת". משמעות פרישתם: הולכים לבחירות. האיחוד הלאומי: נחליט אחר כך כיצד לנהוג

נפתלי בנט, בנימין נתניהו ואיילת שקד ()
נפתלי בנט, בנימין נתניהו ואיילת שקד

המשבר הקואליציוני: במערכת הפוליטית מעריכים שהשרים נפתלי בנט ואיילת שקד יודיעו הבוקר (יום ב') על התפטרות מהממשלה – מהלך שיוביל לפיזור הכנסת ולבחירות - וזאת חרף לחצים קשים שמפעילים עליהם אנשי מפלגת הבית היהודי להישאר בקואליציה. אמש הודיעו השניים על הצהרה מיוחדת שיערכו ב-10:30 בכנסת.

 

הדילמה של בנט ושקד התחדדה לאחר ההצהרה שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולפיה הוא נכנס לתפקיד שר הביטחון במקום אביגדור ליברמן שהתפטר. לפיכך עשויים השניים לממש את האיום שהשמיעו בימים האחרונים, שלפיו אין זכות קיום לממשלה ללא העברת תיק הביטחון לבנט.

 

"אם בנט ושקד ייכנעו ללחצים זאת תהיה ההתקפלות המפוארת ביותר של הקדנציה הנוכחית", אמרו גורמים פוליטיים. "לשים אקדח טעון על השולחן ואז להראות בפומבי שהוא ריק מכדורים זה נזק פוליטי שרחוק מלהציג את בנט כבשל להנהגה".

 

 

נתניהו, מנגד, המשיך לקרוא לשותפיו בקואליציה לא לפרק את הממשלה. בהצהרה לתקשורת בקריה בתל אביב הוא אמר אתמול: "אנחנו נמצאים באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר. בתקופה כזאת לא מפילים ממשלה, זה חוסר אחריות. יש לנו עוד שנה שלמה עד הבחירות. אנחנו בעיצומה של המערכה ובאמצע המערכה לא נוטשים. באמצע המערכה לא משחקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה. וביטחון המדינה הוא גם מעבר לשיקולים אישיים. ולכן אתם רואים את המאמץ שאני עושה בימים האחרונים. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות מיותרות. שוחחתי עם כל ראשי הקואליציה, אמרתי להם - זה הזמן לגלות אחריות".

 

הסיטואציה עשויה להוליד שני תרחישים אפשריים:

1. השרים בנט ושקד מבינים שלנתניהו אין כוונה להיפרד מהתיק ויכריזו על התפטרותם ממשרד החינוך והמשפטים. המשמעות היא פיזור הכנסת כבר ביום רביעי.

 

2. יתקיימו עוד שיחות שיבהירו שאופציית מסירת תיק הביטחון עוד לא ירדה מהפרק. מצב כזה משאיר את בנט ושקד באוויר והם עשויים להמשיך ולחדד את האולטימטום שלהם גם בהצהרה הבוקר.

אבי גבאי יושב ראש מפלגת העבודה אולפן ynet (צילום: אורי דוידוביץ)
אבי גבאי. בחירות מיידיות(צילום: אורי דוידוביץ)

הבוקר הודיעה מפלגת האיחוד הלאומי כי היו"ר, השר אורי אריאל, וח"כ בצלאל סמוטריץ' לא יתפטרו באופן מיידי מהקואליציה, אם הבית היהודי תפרוש ממנה. בהודעתם נאמרה כי אריאל וסמוטריץ' תומכים בדרישת הבית היהודי לקבלת תיק הביטחון "כדי לשנות באופן מהותי את מדיניות הביטחון הנוכחית וכדי שצה"ל יחזור לנצח. אנו מאמינים כי רק הכרעה צבאית ברורה והנחתת מכה קשה על ראשי חמאס ועל כל מי שמעורב בטרור נגדנו יחזירו לישראל את ההרתעה ויעבירו מסר לכל האזור כי מדינת ישראל לא תשלים עם פגיעה בריבונותה או באזרחיה".

 

בהמשך נכתב כי "בעקבות הודעת ראש הממשלה כי יסרב לדרישה זו, ואם מפלגת הבית היהודי תחליט על פרישה מהקואליציה והתפטרות השרים בנט ושקד, יכונס מרכז 'האיחוד הלאומי' לדיון מיוחד באשר להצטרפות 'האיחוד הלאומי' למהלך. במקרה כזה נציגי המפלגה, השר אריאל וח״כ סמוטריץ', יצביעו ביום רביעי על החוק לפיזור הכנסת בהתאם להחלטת המרכז ולהתייעצות עם רבני המפלגה".

 

אתמול אחר הצהריים נועד נתניהו עם יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון. בפגישה, שנמשכה כ-40 דקות, דנו השניים באפשרות להמשיך ולנהל את הקואליציה ברוב דחוק של 61 החברים שנותרו לאחר התפטרות אביגדור ליברמן ופרישת ישראל ביתנו. כחלון הביע חשש שלא ניתן לשרוד במציאות פוליטית כזאת. נתניהו לא הצליח לשכנע אותו שניתן יהיה לשרוד ולגייס רוב בהצבעות חשובות ולשמור על יציבות, אולם למרות זאת הוחלט שהשניים יפגשו שוב בהקדם - ככל הנראה היום או מחר.

 

בפתח ישיבת הממשלה אתמול אמר נתניהו כי "בימים האחרונים שוחחתי עם ראשי הקואליציה בניסיון אחרון למנוע את הפלת הממשלה בתקופה רגישה זו. אנחנו זוכרים מה קרה ב-1992, אז קיבלנו את אוסלו והאינתיפאדה השנייה. צריך לעשות כל מה שניתן לעשות כדי לא לחזור על הטעויות הללו".

 

אחרי נאום נתניהו מסר יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "ביטחון ישראל הוא באמת הדבר החשוב ביותר. ערבוב של פוליטיקה וביטחון הביא לפגיעה בביטחון תושבי הדרום. בדיוק בגלל זה ישראל צריכה ללכת לבחירות מיידיות. אפשר להחליף את הממשלה הזאת בממשלה שתדאג באמת לביטחון, ומאמינה באמת שאפשר לשנות".


פורסם לראשונה 18/11/2018 22:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ארכיון. בנט ושקד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים