שתף קטע נבחר

באופוזיציה מלגלגים: "בנט התגלה כאקדח צעצוע". בבית היהודי טוענים: "לא התקפלנו"

יו"ר האופוזיציה לבני אמרה כי "כולם סטטיסטים של נתניהו", יו"ר מרצ זנדברג: "מעולם לא היה פער כה גדול בין הצהרות גבוהות למעשים חלולים", ח"כ שמולי: "זו הייתה בריחה, כניעה". השר לוין: "שמח שהמאמץ לשכנע את בנט וכחלון לא לפרק את הממשלה נשא פרי". ח"כ יוגב: "זו לקיחת אחריות לאומית, לא התקפלות". השר כהן מכולנו: "הקואליציה שברירית"

  

 

בבית היהודי בטוחים שראשי המפלגה לא התקפלו, באופוזיציה מלגלגים על הפער "בין הצהרות גבוהות למעשים חלולים" - אבל המשבר בקואליציה עדיין לא תם. לאחר הצהרות יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט והשרה איילת שקד, שבהם הבהירו כי הם נשארים בממשלה, הסערה במערכת הפוליטית לא תמה והקואליציה השברירית תמנה בינתיים 61 ח"כים. צפו בראיונות באולפן ynet.

 

ליברמן מגיב: "עכשיו כולם מבינים למה איבדנו את ההרתעה"

 

השר יריב לוין מהליכוד אמר כי "עשינו מאמץ מאוד גדול לשכנע את בנט וכחלון לא לפרק את הממשלה ואני שמח שהמאמץ נשא פרי. פירוק הממשלה בעת הזו היה מעניק פרס לחמאס. אין לי ספק שיש לנו תמיכה ציבורית אדירה, אבל כל עוד אפשר למצות את המנדט שקיבלנו, יש לנו עוד שנה לעבוד. השר לשעבר ליברמן עשה טעות קשה, מעשה חסר אחריות. הוא עזב ללא שום סיבה ונתן פרס לחמאס. אני שמח שמנענו מהחמאס פרס כפול ומכופל".

 

ח"כ מוטי יוגב ממפלגת הבית היהודי של בנט ושקד דחה בראיון את הטענה שלפיה שני השרים התקפלו: "אני אומר לא רק שאין פה התקפלות, יש פה נשיאה בנטל. יש פה לקיחת אחריות לאומית כבדה. יש פה ויתור, שאולי ישבו גם מחירים פוליטיים מסוימים אבל כפי שאמר בנט – המדינה קודמת לכול".

 

 
 

 

לעומתו, יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה: "הניסיון לעטוף שיקולים פוליטיים צרים בשיקולי ביטחון ייכשל. מעולם לא נעשה שימוש כל כך ציני בביטחון ישראל לצרכים פוליטיים - של ביבי, בנט וליברמן - לא היה כדבר הזה. כולם סטטיסטים של ראש הממשלה והסכנה היחידה שקיימת היום זה הכיסא האישי שלו. הוויכוח הוא כבר לא מי יהיה שר הביטחון בממשלת נתניהו אלא מי יחליף אותו. ההגה על הביטחון חייב להיות בידיים שלנו".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג: "אני לא זוכרת מתי נראה כזה פער בין הצהרות גבוהות ותדרוכים ואיומים לבין מעשים כל כך ריקים וחלולים. אני רק מקווה שההסכמה המחודשת ב-12 השעות האחרונות בין נתניהו לבנט לא מבשלת לנו איזה מלחמת סרק פוליטית רגע לפני בחירות, שתקריב חיים של חיילים ואזרחים בגלל שביבי ובנט עשו דיל".

 

ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני: "נפתלי בנט התגלה כאקדח צעצוע, עבד של הרבנים שלו. הייתה פה בהלה, בריחה, כניעה. הבית היהודי מנסה לאחוז את המקל בשתי הקצוות וזה לא עובד. הם חלק מהכישלון של הממשלה הזאת. אנחנו נעשה להם את המוות - תהיה אופוזיציה יותר נחושה, יותר תוקפת. מטרתנו היא לסיים את דרכה של הממשלה הצינית הזאת".

 

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן מכולנו הבהיר היום (יום ב') בראיון לאולפן ynet, זמן קצר לפני הצהרת בנט ושקד, כי מרגע ששר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן התפטר - אין יציבות בממשלה. "אמרנו מלכתחילה שעל מנת שהממשלה תוכל למלא את תפקידה בצורה אחראית - היא צריכה יציבות. מרגע ההתפטרות של ליברמן אין ממש יציבות. עוד לא יבש הדיו על מכתב ההתפטרות ובא השר בנט עם דרישה לתיק הביטחון".

 

 
  

 

  

 

לדברי כהן, "אמרנו שקואליציה של 61 ח"כים, כשנותר עוד פחות משנה לכהונתה, היא קואליציה מאוד שברירית. ואכן אנחנו קמים כמעט כל בוקר למסיבת עיתונאים, לספין כזה או אחר. כל עוד לא יהיו דרישות פופוליסטיות או גחמתיות או אולטימטומים, באופן תיאורטי אפשר להמשיך. באופן מעשי, מכיוון שאנחנו יודעים ומכירים ורואים את הרכב הקואליציה, ההסתברות שזה יקרה היא נמוכה".

 

ח"כ נורית קורן מהליכוד טענה כי בנט ושקד "בעצם לחצו וניסו להשיג עוד תיק או לשפר עמדות, אבל הם התעשתו, הבינו מה הציבור רוצה וחזרו חזרה. ראש הממשלה כמבוגר אחראי אמר אתמול שהוא רוצה שכהונת הממשלה תימשך. כולם מסכימים שלא צריך בחירות כרגע. בתחילת הקדנציה התנהלנו עם 61 ח"כים וזה היה קשה, אבל אני מאמינה שכל חברי הכנסת בוגרים ואחראים ושלפחות עוד חצי שנה נמשיך לכהן".

 

ח"כ שרן השכל (הליכוד) אמר לגבי בנט ושקד כי "חייבים לומר מילה טובה ולתת טפיחה על השכם. נעשים דברים מצוינים. הוא מצליח לשים את הפוליטיקה בצד, את האגו בצד. זה מהלך נכון לו ולכלל הקואליציה". על הטענה כי היא נחשבת לעתים ל"חברת כנסת סוררת" אמרה כי "לא יווצר מצב לעולם שהליכוד הוא זה שיפיל את ממשלת הליכוד, אני יכולה להבטיח את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי דקל
יו"ר האופוזיציה לבני
צילום: חגי דקל
מומלצים