שתף קטע נבחר

"המשטרה מגישה כתבי האישום בניגוד לחוק"

בדיון שנערך בבית המשפט לתעבורה בחיפה בעניין שאלת אמינות מצלמות המהירות, הדהים נציג המשטרה כשהבהיר כי המדינה לא מסתמכת עוד על תו התקן שקיבלו המצלמות ממכון התקנים הישראלי וזאת מבלי להבהיר על מה היא כן מסתמכת. עורכי הדין המטפלים בתיק: כרגע מזמינה המשטרה נהגים למשפט שלא כחוק

"לעניין תו התקן, נבקש לא להסתמך עליו ואנחנו רוצים להוכיח את אמינות המערכת בדרכים אחרות", כך אמר היום (ב') עו"ד המייצג את המדינה בדיון שנערך בבית המשפט בחיפה בעניין  מצלמות המהירות. בכך מתנערת משטרת ישראל באופן מפתיע מהבדיקה הרשמית היחידה שהתבצעה לכאורה - אותה לא הצליחה להוכיח עד עתה - על-ידי מכון התקנים או עבורו, ואשר לטענתה הכשירה את מצלמות המהירות.

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
 

בית המשפט זיכה נהגים: "לא הוכחה אמינות המצלמות"

המשטרה טוענת: דו"ח הטכניון אישר אמינות המצלמות

 

למרות שהבהירה כי היא מחדשת את פעילות המצלמות בעקבות דו"ח בדיקה חיובי שהגיש לה הטכניון בעניין, טענה המדינה היום כי אין בידה דו"ח שכזה להציג לבית המשפט. בהקשר זה חשוב להזכיר כי לאחר פרק זמן של שבועות ארוכים במהלכו לא חילקה דו"חות מהירות לנהגים שצולמו, חידשה המשטרה את חלוקת הדו"חות בטענה כי אמינות המצלמות הוכחה על-ידי הטכניון - אשר הדו"ח שהעביר לא נחשף עד עתה ובא כוח המשטרה טען בדיון כי הוא אינו בידו כלל.

 

עוד התברר במהלך הדיון כי המדינה מבקשת שוב דחיה של מספר חודשים בהמשך הדיונים בתיק. בין היתר ביקשה המדינה לתקן כעת את כתב האישום ולהוסיף עדים מטעמה, שמספרם עומד כעת על כמה עשרות. בהם מומחים מטעם המכון ההולנדי בו בוצעו, כך נטען בעבר, בדיקות שהוכיחו את אמינות המצלמות.

 

יש להזכיר בהקשר זה דברים שאמר שופט בית המשפט בעכו אודות מומחי מכון התקנים (ממנו מתנערת כך נראה המשטרה) כאשר קבע כי אמינות המצלמות לא הוכחה: "המומחה (מטעם מכון התקנים, ה.פ) לא אמר אמת בבית המשפט עת העיד שהוא ואחרים מהמכון נכחו בניסויים שבוצעו בהולנד לצורך דיוק המדידה של המערכת. בהתאם, יש לתת לעדותו משקל נמוך אם בכלל". עוד קבע השופט כי "לא הובאו לעדות המומחים ההולנדים שחתומים על דו"ח בדיקות יחידות הקצה שבוצעו לכאורה במעבדה. לא הוגש כל מסמך מטעם המאשימה המעיד על הניסויים שבוצעו".

 

"ניתן לקבוע באופן חד וברור כי הבדיקות שנטען על-ידי המאשימה (משטרת ישראל, ה.פ) שבוצעו לצורך תקינת המערכת הן בגדר 'עדות שמועה'" על כל המשתמע מכך... לאור העובדה שתו התקן לא הוכח כלל הרי שיש לקבוע כי עובדות כתבי האישום לא הוכחו מעבר לספק סביר ולטעמי לא הוכחו כלל מעבר לנדרש".

 

במשרד עורכי הדין בר-אור, יעקבי, גונן, דור המייצג את קבוצת הנאשמים, ואשר אחראי לפסיקה בבית המשפט בעכו בה נקבע כי המשטרה לא הוכיחה את אמינות מצלמות המהירות, הביעו תדהמה באשר לאופן בו המדינה מתנהלת בתיק. "בניגוד להצהרות המשטרה עד כה, ובניגוד למה שהציגה למשנה לפרקליט המדינה, הסתבר היום כי אין למשטרה כל חוות דעת המלמדת על מהימנות המצלמות", אמרו שם ל-ynet.

 

עוד אומרים במשרד כי "המשטרה ביקשה פרק זמן של כשלושה חודשים נוספים לגיבוש הראיות. מדובר בהתנהגות שערורייתית של המשטרה אשר פעם אחר פעם מוליכה שולל את הציבור בהצהרות שווא כאילו מצלמות המהירות אמינות. למרות שבית משפט השלום (לתעבורה) בעכו קבע בפסק דין חלוט שהמצלמות אינן אמינות, ולמרות שהתברר היום שכלל אין בידיה שום ראיה המלמדת אחרת. למעשה, המשטרה מגישה כעת כתבי האישום בניגוד לחוק".

 

לדברי צוות עורכי הדין, "המצלמות ממשיכות להפיק דו"חות והמשטרה ממשיכה להאשים נהגים על בסיס מערכת לא מהימנה, ללא שיהיו בידיה ראיות מספיקות להגשת אישום. במצב דברים זה דינם של כל כתבי האישום שהוגשו עד היום להתבטל, וטוב תעשה המשטרה אם לא תמתין להחלטת בית המשפט ותודיע על כך בעצמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
מצלמת המהירות - מי מאשר אותה?
צילום: אוהד צויגנברג
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים