שתף קטע נבחר

תנועה רצונית: כל מה שאתם צריכים לדעת אם החלטתם להתפטר

בין אם מדובר בביטחון הנובע משיעור האבטלה הנמוך או מההבנה שהדרך המהירה יותר להתקדם היא החלפת מקום העבודה, רבים מאיתנו עוזבים מרצון את מקום העבודה. אך לפני שעושים את הצעד, כדאי להכיר את הזכויות שיכולות להיות שוות לכם הרבה כסף. המדריך הזריז למתפטר שיעיז

 
 

ממשיכים הלאה: בממוצע, כ-40% מהמתייצבים החדשים בלשכות התעסוקה בשנת 2018 היו מתפטרים. כך עולה מנתוני שירות התעסוקה, אשר מתפרסמים מידי חודש, ומספקים תמונת מצב לגבי התפלגות דורשי העבודה בישראל. בחודש אוקטובר נרשמו 24,194 מתייצבים חדשים בלשכות התעסוקה, מתוכם 9,862 שעזבו את עבודתם מרצונם.

 

עוד בערוץ הקריירה של ynet

פוטרתם בלי שימוע? יכול להיות שמגיע לכם פיצוי ענק

לא במילואים ולא בהריון - כשפיטורים הופכים לעבירה פלילית

האם אתם אוהבים את העבודה שלכם? בחנו את עצמכם

 

חשוב לציין כי ישנם מתפטרים רבים שאינם מתייצבים בלשכות התעסוקה מכיוון שהם מתפטרים לצורך מעבר לעבודה אחרת. גם אם לא, העובדה שכל מי שהתפטר בנסיבות רגילות זכאי לדמי אבטלה רק 90 יום לאחר שהתייצב בלשכת התעסוקה, גורמת למתפטרים רבים שלא להתייצב בלשכה.

 

במקביל, כיוון שמי שמפוטר מעבודתו זכאי לדמי אבטלה באופן מיידי, יש להניח שרוב מי שמפוטר מעבודתו יתייצב בלשכה. לפיכך סביר להניח שאחוז המתפטרים מהעבודה אף גבוה יותר.

 

לפי נתוני שירות התעסוקה,בשנת 2017 הממוצע החודשי של מספר המתפטרים גדל ב-2%, מ-7.45 אלף ל- 7.6 אלף. לפי עיבוד נתוני 2018, הממוצע עד סוף חודש אוקטובר עומד על 7.9 אלף מתפטרים בחודש. מה שמראה על עליה נוספת.

 

"שוק העבודה מתנדנד בכל עשור בין פחד לחמדנות"

לפי נתוני הלמ"ס, המשק בישראל נמצא כמעט בתעסוקה מלאה, כאשר שיעור האבטלה עמד באוקטובר על 4.1%. בנוסף, בחודש אוקטובר היו 109.9 אלף משרות פנויות במשק, ו-168 אלף בלתי מועסקים – מובטל וחצי על כל משרה. לשם השוואה, בארה"ב בה שיעור האבטלה דומה – 3.7%, כמות המשרות הפנויות אף עברה את כמות המובטלים, ושיעור המתפטרים הגיע לשיא של 2.4% מכלל העובדים ביולי, השיעור הגבוה ביותר מאז 2001. המשמעות היא שיותר משלושה מיליון אמריקנים מתפטרים בכל חודש.

 

צחי פיטורים ()
תבדקו טוב מה מגיע לכם

מגמת העזיבה מרצון בארה"ב אף בולטת יותר בקרב העובדים אשר משתכרים משכורות גבוהות. לפי סקר של אתר חיפוש העבודה האמריקני LADDERES, שהתבצע בקרב 50 אלף עובדים בארה"ב, 67% מהעובדים אשר מרוויחים מעל 100 אלף דולר לשנה, ענו שהם רואים את עצמם עובדים במקום אחר במהלך החצי שנה הקרובה. 35.4% מהם אמרו שהם יעזבו עבודה שהם לא אוהבים לפני שימצאו עבודה חלופית.

 

מנכ"ל LADDERES, מרק קנדלה, אמר ל-CNBC כי "שוק העבודה מתנדנד בכל עשור בין פחד לחמדנות. נכון לעכשיו כאשר יש משרה פנויה על כל מובטל, לעובדים מקצועיים יש אפשרות בחירה. השילוב של מצב התעסוקה והתחושה ש'הכסף הגדול' מחכה מעבר לפינה, מביא לכך שלאמריקנים יש בטחון ביכולתם להצליח בדרך שלהם".

 

מומחי תעסוקה נוספים בארה"ב מציינים כי נכון להיום, הדרך הטובה ביותר של עובדים באמריקה לקבל העלאת שכר היא לעבור למקום עבודה חדש.

 

מגמה דומה ניתן לראות גם בהייטק הישראלי. לפי נתוני חברת ההשמה להייטק אתוסיה, בעשור האחרון, שיעור העובדים העוזבים מרצונם מתוך כלל עובדי ההייטק עלה מ-2.2% ב-2008 עד ל-10%-16% בשלוש השנים האחרונות.

 

אז אם גם אתם מתכננים לעזוב בקרוב את מקום העבודה, כדאי שתדעו מהן הזכויות ומהן החובות שלכם. בעזרתו של העורך הראשי של אתר "כל זכות", עו"ד שרון הורנשטיין, ריכזנו עבורכם את הדברים העיקריים אותם כדאי לכם לדעת.

 

קודם כל - להודיע בכתב

אז קודם כל, עליכם להודיע למעסיק על ההתפטרות בכתב מראש. תקופת ההודעה מראש תלויה בוותק של העובד, ואם אתם מועסקים יותר משנה במקום העבודה - ההודעה צריכה להימסר לפחות חודש מראש. שימו לב, אינכם רשאים לחזור בכם מהודעה זו, אלא בהסכמה של המעסיק או אם תוכיחו שההתפטרות נעשתה ב"שעת כעס".

 

לאחר ההודעה, המעסיק רשאי לנתק את יחסי העובד-מעביד באופן מיידי, בתנאי שישלם לעובד על תקופת ההודעה שכר מלא ללא תנאים סוציאליים.

 

חשוב לדעת, כי אסור על המעסיק לכפות עליכם לנצל את ימי החופשה שצברתם במהלך תקופה זו. אלא אם הדבר נעשה בתום לב ומשיקולים של צרכי עבודה או בהסכמתכם, ובתנאי שלפחות 14 ימים מתוך תקופת ההודעה המוקדמת לא ינוצלו לחופשה.

 

14 ימים לאחר יום העבודה האחרון שלכם, או תוך 7 ימים מיום שדרשתם זאת, המעסיק מחויב לתת לכם מכתב סיום העסקה שמהווה אישור בכתב בדבר תחילתם וסיומם של יחסי עובד ומעביד. אישור זה חשוב מאוד, מכיוון שהוא מהווה אסמכתא על תקופת עבודתכם לצורך הגשת תביעת דמי אבטלה, חישובי מס ועוד.

 

בנוסף, במידה ואתם זכאים לדמי הבראה ולא קיבלתם אותם, תוכלו לפדות את דמי ההבראה רטרואקטיבית עד 7 שנים. כמו כן, במידה ולא ניצלתם את כל ימי החופשה המגיעים לכם, אתם זכאים במועד סיום יחסי העבודה, לסכום כסף השווה לדמי החופשה שהייתם מקבלים אילו הייתם מנצלים בפועל את ימי החופשה.

 

פיצויי פיטורין - גם למתפטרים

ומה לגבי פיצויים? במקרה שחל על העובד ההסדר הקבוע בסעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, העובד זכאי לכספי הפיצויים שנצברו בקופת תגמולים, קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או כיוצא באלה - הן במקרה של התפטרות והן במקרה של פיטורים ללא קשר לנסיבות.

  

 

המשמעות היא שמלבד מקרים חריגים שבהם נשללת הזכות לפיצויים (כמו מעילה של העובד למשל), זכאי עובד לקבל לבעלותו את הכספים שהופרשו כרכיב פיצויים במסגרת הביטוח הפנסיוני (כולל הרווחים שסכומים אלה צברו), גם אם העובד התפטר מכל סיבה שהיא.

 

חשוב לציין כי במקרה של זכאות לפי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, המעסיק פטור מהשלמת פיצויים רטרואקטיביים בגין תוספות שכר שהיו במהלך תקופת העבודה.

 

בנוסף, ישנן סיבות שאם ההתפטרות אירעה בגללן, העובד יהיה זכאי לפיצויים גם אם לא הוחל לגביו סעיף 14. בין הסיבות הרלוונטיות: הרעה בתנאים, הגעה לגיל פרישה, מצב בריאותי לקוי של העובד או של בן משפחתו, מעבר דירה ועוד.

 

אם העובד התפטר בגלל "הרעה מוחשית" בתנאי העבודה או בגלל נסיבות ביחסי העבודה שבגללן אין לדרוש ממנו להמשיך בעבודתו, העובד יהיה זכאי לפיצויי פיטורים בתנאי שעבד לפחות שנה באותו מקום עבודה.

 

מתפטרים ()

במקרה זה, חלה על העובד החובה להתריע בפני המעסיק על ההרעה המוחשית או הנסיבות שבגינן אינו יכול להמשיך בתפקידו, ולאפשר למעסיק לתקן את המצב. במידה והמעסיק תיקן את המצב והעובד התפטר בכל זאת, לא תהיה זכאות.

 

גם התפטרות עקב מעבר דירה, למקום מגורים המרוחק ממקום העבודה, עשויה לזכות בפיצויי פיטורים. לרוב, מדובר במעבר ליישוב חקלאי, ישוב פיתוח או התנחלות, או במעבר למקום המרוחק כ-40 ק"מ ממקום העבודה ושנבע ממספר סיבות מצומצם שבהם נכללים גירושין, נישואין, הצטרפות לבן הזוג המשרת בשירות המדינה, בצבא קבע, במשטרה או בשב"ס. חישוב המרחקים, ייעשה בהתאם לפרסומי מרחקי דרך של מחלקת המדידות הממשלתית.

 

חשוב: להירשם בלשכת התעסוקה מיד לאחר סיום יחסי העבודה

באופן כללי, במקרה של התפטרות, העובדים יהיו זכאים לדמי אבטלה רק 90 יום לאחר מועד הפסקת העבודה. עם זאת, אם ההתפטרות הייתה על רקע נסיבות שהוגדרו כמוצדקות על ידי ביטוח לאומי, כמו הרעה מוחשית בתנאי העבודה, מצב בריאותי לקוי של בן משפחה, וסיבות נוספות, העובדים יהיו זכאים לדמי אבטלה ב-1 בחודש שבו נרשמו לראשונה כדורשי עבודה.

 

לכן חשוב מאוד להתייצב מיד עם הפסקת העבודה או לפחות להירשם באתר האינטרנט של שירות התעסוקה עוד בטרם ההתייצבות הפיזית בלשכה, כדי לא לאבד את תקופת האכשרה שנבדקת על פי היום הראשון להתייצבות או להרשמה.

 

מידע נוסף ניתן למצוא בפורטל סיום יחסי עבודה של אתר כל זכות


פורסם לראשונה 23/11/2018 15:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים