שתף קטע נבחר

2,000 שנה על הקיר: ארוטיקה בפומפיי

תגלית בעיר שנחרבה בהתפרצות הר הגעש: צפו בתמונות ציור הקיר שנחשף - ברבור שמדמה את מלך האלים ומעבר אישה

 

 

ארוטיקה על קירות העיר שקפאה בזמן: ארכיאולוגים גילו ציור קיר שמתאר סצנה חושנית בין אישה לברבור בחדר שינה בפומפיי. אף שנקבר תחת האפר בהתפרצות הר הגעש וזוב לפני כמעט 2,000 שנה, כמעט כל פרטי ציור המים הצבעוני והיפהפה נשמרו עד היום.

 

מומחים אמרו כי הברבור מדמה את מלך האלים זאוס, בכיר אלי האולימפוס, או יופיטר במיתולוגיה הרומית. אותו ברבור מעבר את הנסיכה בת התמותה לדה. ציור הקיר התגלה במהלך עבודות לחיזוק היסודות של העיר העתיקה, לאחר שגשמים ושחיקה בשנים האחרונות הובילו לקריסת כמה שרידים.

ציור קיר ארוטי בפומפיי (צילום: AFP)
הפרסקו האירוטי בפומפיי(צילום: AFP)

ציור קיר ארוטי בפומפיי (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ציור קיר ארוטי בפומפיי (צילום: mct)
(צילום: mct)

ציור קיר ארוטי בפומפיי (צילום: mct)
(צילום: mct)

האחראי על החפירות בפומפיי, מאסימו אוסנה, אמר לסוכנות הידיעות האיטלקית אנס"א כי מראה הברבור המעבר נפוץ בעיצוב הפנים בפומפיי. לדבריו, הפרסקו יוצא דופן עקב העובדה שהאישה נראית מסתכלת על כל מי שבוחן את הציור. "לדה מסתכלת על הצופה בחושניות שמודגשת מאוד", אמר.

 

בחודש שעבר נחשפה כתובת על קיר באתר הארכיאולוגי המפורסם בדרום איטליה, שממנה עולה כי ההתפרצות הוולקנית שהחריבה לחלוטין את העיר הרומית העתיקה אירעה ככל הנראה חודשיים אחרי התאריך שעד עתה נחשב למועד שבו אירע האסון. במשך מאות שנים סברו היסטוריונים כי וזוב התפרץ ב-24 באוגוסט בשנת 79 לספירה, אבל בעקבות גילוי הגרפיטי העריך אוסנה כי האסון אירע ב-24 באוקטובר.

 

תגלית נוספת השנה בפומפיי הייתה חשיפת שלד שראשו – כך לפי הסברה הראשונית - נמחץ מתחת לאבן גדולה, שאולי הועפה מעוצמת התפרצות הר הגעש או בזמן התפזרות האפר הוולקני שכיסה את העיר וגרם למותם של תושביה. אבל חודש לאחר מכן התברר כי הגבר לא נמחץ למוות באסון התפרצות הר הגעש, אלא נחנק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים