שתף קטע נבחר

בית הדין הרבני: חשוד במעשה מגונה בבתו יקבל את המשמורת עליה

למרות המלצת המשטרה להגיש נגדו כתב אישום על עבירות מין, ובניגוד לחוות דעת של רשויות הרווחה - קבעו הדיינים כי גבר החשוד במעשה מגונה בבתו, יקבל משמורת על ילדיו. עו"ד בתיה כהנא דרור: "ביה"ד שם עצמו מעל לחוק הפלילי, למשטרה ולפרקליטות". בית הדין הרבני: "מחליטים בהתאם לטובת הילדים"

הוגשה פנייה ליועמ"ש להתייצב בתיק בשם הילדים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הוגשה פנייה ליועמ"ש להתייצב בתיק בשם הילדים(צילום: גיל יוחנן)

 

בית הדין הרבני האזורי בירושלים קבע כי גבר החשוד במעשה מגונה בבתו, יקבל את המשמורת על ילדיו. ל-ynet נודע כי ההחלטה ניתנה למרות המלצת המשטרה להגיש כתב אישום נגד האיש על עבירות מין בתוך המשפחה, בתיק שעדיין ממתין להכרעת הפרקליטות, ובניגוד לחוות דעת של רשויות הרווחה ולפיהן יש להרחיק ממנו את הילדים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >> 

 

ב' נעצר בשנה שעברה בחשד כי פגע מינית בבתו הקטינה ואף צילם את המעשה. הוא לא הכחיש את המעשים אך טען להגנתו כי כוונתו הייתה טובה - לתעד את הבת משחזרת עבירות מין שבוצעו בה, לכאורה, על ידי קרובי משפחה אחרים, כבסיס לתלונה מצדו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

האב אכן דיווח על השחזור לרשויות הרווחה, ואף העביר אליהן את הסרטון המדובר עוד לפני מעצרו, אך הסבריו לא הניחו את דעת המשטרה, המייחסת לו עבירות מין חמורות בבתו. לאחרונה היא השלימה את החקירה, והממצאים הועברו לפרקליטות לקראת הכרעה האם להגיש כתב אישום בתיק. על פי הרישום הפלילי, סעיפי העבירות שבהן הוא נחשד הם מעשה מוגנה בקטין ואונס קטין במשפחה.

 

במקביל מנהלים הורי הקטינה מאבק גירושין, שבמרכזו סוגיית המשמורת על ילדיהם המשותפים, ובהם הבת הפגועה. לפני חשיפת הסרטון קיבל ב' את האחריות עליהם, בגלל מצבה הרפואי הרעוע של האם בעבר, אך לאחר מעצרו קבע בית הדין הרבני האזורי בירושלים כי הם יועברו בכל זאת לרשותה, כאשר האב יוכל לממש את הסדרי הראייה ולפגוש אותם רק בפיקוח שרותי הרווחה.

 

הליך פלילי נגד האב

בחודשים האחרונים שינו הדיינים את החלטתם, והורו על העברת המשמורת לב'. חברי ההרכב, בראשות אב בית הדין הרב מרדכי רלב"ג, עשו זאת תוך התעלמות מוחלטת מההליך הפלילי המתקדם המתנהל בעניינו של האב - ובניגוד לחוות דעת של גורמי הרווחה המטפלים במשפחה, ולפיה הדבר מעמיד את הילדים בסיכון גבוה.

 

בתחילה מינה בית הדין פסיכולוג שיפקח על מפגשיו של ב' עם הילדים. בהמשך הורחבו סמכויותיו, כך שיוכל גם להמליץ בנוגע להסדרי הראייה. האם, באמצעות באת כוחה עו"ד עדנה אשכנזי, התנגדה למינוי וסירבה להכיר בו כגורם אובייקטיבי ולשתף עמו פעולה.

 

הפסיכולוג שינה את עמדותיו במהלך המעקב: המלצתו הראשונה הייתה למשמורת משותפת, ובהמשך הוא עבר להמלצה שהילדים יועברו לחזקת האב, זאת על בסיס חוות דעת מקצועית חיצונית שהציג, ולפיה רמת המסוכנות הנשקפת מב' לילדיו נמוכה. הדיינים אימצו בסופו של דבר את העמדה המאוחרת, ובחודש שעבר הכריעו שהאחריות על המשמרות תהיה בידיו.

 

חרף ניסיון עוקב מצד רשויות הרווחה לשנות את החלטת בית הדין, היא נותרה בעינה - כל זאת בשעה שההליך הפלילי עדיין מתנהל והתיק ממתין להכרעת הפרקליטות לגבי הגשת כתב אישום נגד האב. הדיינים הסבירו כי הם אינם מקבלים את עמדת גורמי הטיפול מאחר שלטענתם נפלו פגמים מהותיים בעבודתם.

 

הדיין קודם לתפקיד ראש אבות בתי הדין

הדיין רלב"ג, שבימים האחרונים קודם ומונה לתפקיד ראש אבות בתי הדין בירושלים (נשיא הערכאה השיפוטית הדתית), ביקש למעט במשמעות ההחלטה, והעיר כי אין לראות בהעברת המשמורת לידי האב שינוי של ממש בעמדת בית הדין, אלא חזרה למצב שהיה קודם חקירת המשטרה בעניינו של ב', אז היו הילדים בחזקתו.

 

בעקבות כך, פנתה באת כוחה של האם, עו"ד בתיה כהנא-דרור, ליועצת המשפטית של משרד הרווחה, בבקשה כי היועמ"ש יתייצב בתיק, בשם הילדים, ויפעל להוצאתם מידי ב'. "אין מחלוקת כי כל עוד האב נמצא תחת חקירה פלילית על פגיעה מינית בילדיו, הוא אינו יכול להיות הורה משמורן", טענה. "למרבה התדהמה, הנורמה הבסיסית הזו לא מובנת מאליה בבית הדין".

 

"כל עוד האב נמצא תחת חקירה פלילית על פגיעה מינית בילדיו, הוא אינו יכול להיות הורה משמורן". עו"ד בתיה כהנא דרור (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"כל עוד האב נמצא תחת חקירה פלילית על פגיעה מינית בילדיו, הוא אינו יכול להיות הורה משמורן". עו"ד בתיה כהנא דרור(צילום: גיל יוחנן)

 

"בית הדין השם עצמו מעל לחוק הפלילי, למשטרה ולפרקליטות - והפעם אי אפשר לטעון ש'זו ההלכה'", הוסיפה. "ביום שבו אנו מציינות מאבק באלימות נגד נשים, יש לשים לב למסר השלילי היוצא מאת רשות שיפוטית, המזלזלת בחקירת משטרה ופרקליטות, ובכך מחפה ואף מעודדת פעם אחר פעם את החולי החברתי של אלימות ופגיעות מיניות במשפחה".

 

בית הדין: "נפלו פגמים בעבודת הרווחה"

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה: "מדובר בפרשה מורכבת שהתקיימו לגביה דיונים וניתנו החלטות מפורטות, ומטבע הדברים אי אפשר להיכנס לפרטיהם. בשלב זה מדובר במשמורת זמנית של האב על הילדים, לאחר שבחוות דעת של שלושה מומחים נשללה מסוכנות של האב, וחוות דעת אלו התקבלו על דעתם של שישה דיינים בבית הדין האזורי".

 

"הלכה למעשה, לשכת הרווחה הודתה כי נפלו פגמים בעבודתה שבין היתר כוללים את העובדה כי דעות המומחים לא היו לנגד עיני חברי הוועדה טרם הוצאת המלצותיה, ועל כן ועדת ההחלטה של רשויות הרווחה תתכנס בקרוב לדון מחדש בהמלצותיה. בית הדין מחליט אך ורק בהתאם לטובת הילדים בהתאם למכלול הראיות המובאות לפניו".

 

בהנהלת בתי הדין ציינו עוד כי האישה הגישה בקשת רשות ערעור אך זו נדחתה על ידי בית הדין הרבני הגדול, שנימק: "נפלו פגמים מהותיים באופן הטיפול של לשכת הרווחה - פגמים המקרינים בהכרח על ההתייחסות להמלצותיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מי יגן על הילדים
צילום: shutterstock
מומלצים