שתף קטע נבחר

אלופים במיל' למען החייל שנאשם בלינץ': "מגיע לו צל"ש"

החייל יעקב שמבה מואשם בתקיפת הפטום זרהום, מבקש מקלט שנהרג במהלך הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע. האלוף במיל' גרשון הכהן: "יש לי היפותזה על האירוע שהופכת את הבחור לגיבור". האלוף במיל' דן ביטון: "החייל נהג בקור רוח"

 

 

שני אלופים במיל', גרשון הכהן ודן ביטון, העידו לטובתו של החייל יעקב שמבה, שבעט במהלך הפיגוע בתחנת המרכזית בבאר שבע במבקש מקלט מאריתריאה, הפטום זרהום, שנהרג בפיגוע. שמבה נאשם יחד עם אחרים כי תקפו את זרהום בעת ששכב מנוטרל ופצוע, לאחר שחשבו כי הוא מחבל. עם שניים מהנאשמים בתקיפה של זרהום הגיעה הפרקליטות להסדר טיעון.

 

בפיגוע באוקטובר 2015 נרצח סמל עומרי לוי בידי המחבל מוהנד אלעוקבי, שחטף את הרובה שלו ופצע כמה עוברי אורח. המחבל ברח מחוץ לתחנה וחוסל בקרב יריות עם שוטרים ואנשי יס"מ שבמהלכו נפצעו חמישה שוטרים. זרהום זוהה בטעות כמחבל, הוא נורה על ידי קב"ט התחנה המרכזית ואז הוכה על ידי אזרחים במקום.

 

דן ביטון וגרשון הכהן (צילום: חיים הורנשטיין)
האלופים במיל' הכהן וביטון, בבית המשפט(צילום: חיים הורנשטיין)

תחילה העיד האלוף במיל' הכהן, ששימש בתפקידו האחרון כמפקד הגיס המטכ"לי. הוא הודה בעדותו כי אפילו לא טרח לקרוא את כתב האישום שהוגש נגד החייל, לפני שסיפק את חוות דעתו כי הגשת כתב אישום נגדו אינה מוסרית. "לא יודע אם ראיתי את כתב האישום או לא. לא עיינתי לעומק בכתב האישום. לי יש היפותזה על האירוע שהופכת את הבחור לגיבור, הפוך ממה שאתם חושבים".

 

הפטום זרהום, שנהרג בפיגוע בבאר שבע ()
הפטום זרהום, שנהרג בפיגוע בבאר שבע

בעדותו אמר האלוף במיל' הכהן כי עוד לפני קריאת כתב האישום או ההודאה של שמבה, הוא החליט כי "מגיע לחייל צל"ש. אני חושב שהחייל ראוי להערכה על זה שהוא לא הפעיל את הנשק שלו באירוע, הוא לא ירה כדור אחד". במהלך עדותו התעמת הכהן עם הפרקליטה עו"ד טלי פלדמן והתייחס אליה בזלזול. "תמשיכי, יאללה", אמר לה בקוצר רוח לאחר ששאלה אותו שאלות. השופט אהרון משניות ביקש מהעד לנהוג בפרקליטה בכבוד.

 

האלוף במיל' ביטון, שהעיד גם במשפטו של אלאור אזריה, התייחס בעדותו לעובדה כי החייל קילל את זרהום ואז בעט בו: "הוא בא מגולני, אני לא צריך להוסיף פה כלום. אם הוא היה מהשריון זה לא היה ככה. זה כן קור רוח (לקלל) ששייך לחלק מגולני. מי שבא מגולני, מקלל ללא הכרה. בסך הכל, כשבוחנים את האירוע לאורכו, הוא נהג בקור רוח". 

 

ביטון אמר כי "במקומות בהם יש צבא, כמו בחברון, יש מפקד בשטח. כאן אנחנו רואים שוק שאין כדוגמתו, אין מי שיתדרך, אין מי שיגיד. אנשים שמתנהגים בצורה מתחת לכל ביקורת, אנשים שזרקו כסאות ודברים כאלה. אם היינו צריכים לעשות תחקיר מבצעי, הייתי אומר שיש פה אין סוף כשלים, אבל אנחנו לא בזה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
האלופים במיל' הכהן וביטון
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים