שתף קטע נבחר

נתראה בנקיק: מסלול טיול למיטיבי לכת הפך למסלול למשפחות

רק מטיילים מנוסים טיילו עד כה בקניון עדה בדרום הר הנגב – אך מסלול טיול חדש שנחנך במקום מאפשר גם למשפחות עם ילדים לצעוד בנקיק הצר והיפה. כל הפרטים

מסלול טיול בקניון עדה (צילום: ליאור שוימר)
לבן-שחור-לבן - צבעי הסימון במסלול החדש(צילום: ליאור שוימר)
 

מסלול טיול חדש שנפתח השבוע בנגב הופך את הטיול בקניון עדה, שעד עכשיו היה מתאים בעיקר למטיילים מנוסים ומטיבי לכת, לטיול אטרקטיבי גם עבור משפחות עם ילדים. המסלול החדש, שסומן והוכשר על ידי מדריכים של רשות הטבע והגנים, חוסך מהמטיילים הליכה ארוכה בשטח פתוח ולא מוצל, ובכך גם מקצר את משך הטיול ביותר מחצי – מה שמאפשר אפילו לעשות אותו כחלק מהפסקת טבע קצרה בדרך לאילת.

 

שביל ישראל בסרטונים: חשבון האינסטגרם שהפך ליומן מסע

 

קניון עדה שבדרום הנגב הוא נקיק צר ויפה במיוחד, אשר החל לפני מאות שנים כסדק באבן החול. מי השיטפונות חדרו לסדק ובמשך השנים חרצו והרחיבו אותו, ויצרו מעבר צר ומפותל לאורך מאות מטרים – שהפך אטרקטיבי במיוחד למטיילים. קירות הקניון מתנשאים לגובה של עשרות מטרים, והשכבה התחתונה שלהם עשויה אבן חול אדומה שנותנת למקום את צבעיו המיוחדים.

מסלול טיול בקניון עדה (צילום: ליאור שוימר)
מסלול הטיול החדש בקניון עדה(צילום: ליאור שוימר)

 


הקליקו על המפה להגדלה. מכביש 40 בנסיעה דרומה פונים ימינה אל דרך העפר המסומנת במפה באדום, וממשיכים עד לחניון היום שמשמאל לכביש (מסומן במפה ב-P). מרחבת החניה הולכים על פי הסימון הכחול עד התצפית, ומשם חוזרים על פי הסימון השחור - זה המסלול החדש. שימו לב לא להמשיך בטעות ללכת על פי הסימון הכחול במסלול הישן.

 

סיומו של הקניון בטיפוס על סולם בגובה 7 מטרים ואחריו מאחזי יד בגובה 3 מטרים, אשר מובילים אל תצפית מרהיבה על אגן נחל פארן. ההליכה והטיפוס אל התצפית נמשכים כשעה, אך מכאן נדרשה עד עכשיו הליכה של עוד כשעתיים וחצי לפחות כדי להגיע לרכב.

 

"המסלול הקודם היה די בעייתי ודרש להשאיר שני כלי רכב וללכת ארבע שעות. הוא גם היה די משעמם משום שהקטע הראשון עד התצפית הוא יחסית קצר, ואז נדרשה הליכה ארוכה על הרמה בנוף שאינו משתנה", מסביר ליאור שוימר, מנהל מרכז חינוך והסברה (מחו"ה) רמון של רשות הטבע והגנים. "מהתצפית, ברגע שנגמר החלק האטרקטיבי, הורדנו שביל דרך נקיק אחר בחזרה אל נקודת ההתחלה במסלול מעגלי. עכשיו המסלול כולו אטרקטיבי".

הסולם בסוף הנקיק (צילום: מדריכי מחו״ה רמון, רשות הטבע והגנים)
הסולם בסוף הנקיק(צילום: מדריכי מחו״ה רמון, רשות הטבע והגנים)
את המסלול החדש פרצו וסימנו במשך יום שלם שישה מדריכים ממחו"ה רמון. "עבדנו שם עם טוריות, עשינו הרבה עבודות עפר, חצבנו מדרגות ושיפועים וכן מעקפים בנקודות בעייתיות כדי לאפשר גם לטיילים לא מקצועיים ללכת בו", מספר שוימר. "בכך יצרנו מסלול חווייתי שמתאים לכל המשפחה, עם הרבה צל וקניונים שלוקח כשעתיים ונמצא על הדרך לאילת".

 

העלייה דרך הנקיק עד התצפית מסומנת בשטח ובמפות בסימון שבילים כחול. מהתצפית, כדי להמשיך במסלול החדש, פונים ימינה בפיצול עם שביל המסומן בשחור. "יורדים לערוץ ובו שלושה מפלונים ונקיקים, להם בנינו מעקפים נוחים, וממשיכים בנחל פתוח עם עצי שיטה מרשימים עד שחוזרים לחניית הרכבים", מסביר שוימר.

מסלול טיול בקניון עדה (צילום: מדריכי מחו״ה רמון, רשות הטבע והגנים)
התצפית על אגן נחל פארן(צילום: מדריכי מחו״ה רמון, רשות הטבע והגנים)

מסלול טיול בקניון עדה (צילום: ליאור שוימר)
העבודות להכשרת המסלול החדש(צילום: ליאור שוימר)

מסלול טיול בקניון עדה (צילום: ליאור שוימר)
צביעת אבני הדרך(צילום: ליאור שוימר)

מסלול טיול בקניון עדה (צילום: ליאור שוימר)
איך מסלול נולד(צילום: ליאור שוימר)
 

אורך המסלול המעגלי החדש (עלייה בשביל כחול וירידה בשביל שחור) הוא כ-4 ק"מ, והוא כולל טיפוס על סולם ושימוש במאחזי יד בדרגת קושי קלה. המסלול נמצא בשטח אש ולכן טיול בימים שאינם שבתות וחגים דורש תיאום מול פיקוד דרום (בטלפון: 08-9902927).

 

המסלול מתאים במיוחד לעונת החורף ולעונות מעבר, אך יש להתעדכן בתחזית לפני היציאה לטיול ולוודא שאין אזהרת שיטפונות. בימים חמים יש לטייל בשעות הבוקר או אחר הצהריים.

 

אופן ההגעה: נוסעים על כביש 40 דרומה עד למפגש עם נחל פארן. שם פונים ימינה אל דרך עפר בהתאם לשלט "קניון עדה". דרך העפר עבירה לכל כלי רכב. ממשיכים בנסיעה עוד 4 ק"מ עד שמגיעים אל רחבת החניה מצד שמאל. מהחניה ממשיכים רגלית לפי הסימון הכחול.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור שוימר
מסלול טיול חדש בקניון עדה
צילום: ליאור שוימר
מומלצים