שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  החשד להתעללות: מצ"ח פתחה בחקירה בטכני של חיל האוויר
  החקירה תצא לפועל ארבעה חודשים לאחר החשיפה ב-ynet של העדויות על התעללות, ואחרי תחקיר מקיף של מפקד הבסיס. בשבוע הקרוב עשויה החקירה להתפתח, וייתכן שמפקדים או חיילים שהיו מעורבים בהתעללות ייעצרו


  מצ"ח תחקור את נושא ההתעללות בבסיס. הטכני בחיפה (צילום: אבישג שאר- ישוב) (צילום: אבישג שאר- ישוב)
  מצ"ח תחקור את נושא ההתעללות בבסיס. הטכני בחיפה(צילום: אבישג שאר- ישוב)

  המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) פתחה בחקירה בבית הספר הטכני של חיל האוויר, ארבעה חודשים לאחר שנחשפו לראשונה ב-ynet של חיילים ששירתו בבסיס המכשיר מדי שנה אלפי חיילים למערך הטכני של חיל האוויר, שלפיהן מפקדים ותיקים מתעמרים באלימות במפקדים צעירים מהם. לאחר החשיפה בוצע בבסיס הגדול שבחיפה תחקיר מעמיק ורחב על ידי קצינים בכירים בחיל, בהובלת מפקד הבסיס, שבמהלכו נבדקו הטענות שעלו ונגבו עדויות מחיילים ומפקדים רבים.

   

  בשבועות האחרונים, עם סיום התחקיר שערכו הקצינים הבכירים, עלתה תמונה מדאיגה שהצביעה על מעשים דומים נוספים, שחלקם לא היו ידועים עד כה, והוסתרו היטב בחדרי החדרים של המחנה הצבאי.

   

  בשל כך עירבו בשבוע האחרון מפקדי הבסיס את גורמי מצ"ח, שהחלה לגבות עדויות ממפקדים מעורבים. בשבוע הקרוב עשויה החקירה להתפתח לכדי חקירות תחת אזהרה וייתכן שגם מעצרים של מפקדים או חיילים מעורבים.

  פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()
  "אמרתי לחיילים שאם יענו תשובה לא נכונה, אכה אותם עם מברג"

  בחלק מהעדויות שנאספו עד כה עולה חשד למעשי "זובור" ואלימות על רקע צעירות-ותיקות. מהעדויות שפורסמו בחודש אוגוסט האחרון הוצגה שורת עדויות של חיילים ומפקדים זוטרים שעוסקים בהדרכה בבסיס הטכני, שהוצפו עקב מקרה של שבירת מקלות על ידי מפקד בדרגת סמל על גופו של חברו לסגל, כחלק מטקס חניכתו.

   

  המפקד הצעיר יותר שספג את האלימות סבל מחבלות בגופו ונזקק לטיפול רפואי בבית חולים. העדויות שעלו בעקבות האירוע הציגו תופעה חמורה בהרבה: נוהג שבירת המקלות והאלימות קיים בבסיס הטכני זה זמן רב, מעורבים בו בעיקר מפקדים צעירים, אך לפי החשד גם קצינים בדרגות נמוכות ידעו על המעשים, טייחו או הסתירו אותם. "חבטו בי בלי רחמים. צעקתי, דיממתי ובכיתי", תיאר אחד החיילים שנפל קורבן לתופעה, בעדות אחת מני רבות שנחשפו בכתבה.

  פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()
  "המפקדים הכו את א' במקלחת כשהוא עירום". עדויות של חיילים על ההתעללות בבסיס

  בשנת 2014 נרשם אירוע אלים דומה שהכה גלים בשל חקירת מצ"ח והרשעה מהדהדת, אך נראה שמאז בחיל האוויר לא הצליחו לגדוע את התופעה הקשה, שנשמרה בזכות קשר שתיקה. החריש העמוק שביצעו קצינים בחיל האוויר בהובלת מפקד בסיס הטכני בחודשים האחרונים עשוי לחולל שינוי: לא רק מצלמות מעקב, שיחות חתך, ביקורות פתע ושיחות הסברה לחיילים ולמפקדים בבסיס, אלא גם פעולות אקטיביות לאיתור מקרים שמוסתרים, הבאת חוקרי מצ"ח למחנה וענישה חמורה ומרתיעה בהתאם.

   

  במקרה נוסף שפורסם ב-ynet, ואירע לפני כשנה, מפקד ששבר מקל על גב חייליו, היכה אותם ושיקר נידון ל-60 ימי מאסר בלבד במסגרת עסקת טיעון. זאת חרף הרשעתו בעבירות של התעללות פיזית בפקודיו ובניסיון לטייח את האירוע.

   

  בצה"ל אישרו כי נפתחת חקירת מצ"ח בנושא וציינו כי "החקירה בראשיתה ונפתחה בעקבות דיווח של מפקד הבסיס למצ"ח, לאחר שאותרו על ידו ועל ידי מפקד יחידה מהבסיס התנהגויות פוגעניות הכוללות טקסי חניכה המלווים באלימות ובפגיעה בכבודם של החיילים. החיילים שנפגעו מטופלים ע"י גורמי הבסיס. צה"ל רואה בחומרה רבה אירועים מסוג זה ויפעל נגדם ביד קשה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבישג שאר- ישוב
  בית הספר הטכני בחיפה
  צילום: אבישג שאר- ישוב
  מומלצים