שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג, אלעד גרשגורן

הערכה: מנדלבליט ייתן אור ירוק למינוי אדרי למפכ"ל

בימים הקרובים יודיע היועמ"ש אם השר ארדן יוכל להביא את מינויו של משה (צ'יקו) אדרי לאישור הממשלה, למרות שנפסל בוועדה למינוי בכירים. גורם משפטי בכיר: "יו"ר הוועדה גולדברג חשב שאדרי טיפש, שהוא לא העיפרון הכי מחודד בקלמר"

*לשימוש רק אחרי 6 בבוקר 02.12.18* משה צ'יקו אדרי בית ביתו (צילום: ענר גרין)
מתכוון להילחם על המינוי. אדרי מחוץ לביתו, אתמול(צילום: ענר גרין)

סאגת מינוי המפכ"ל הולכת ומסתבכת: אחרי שהוועדה המייעצת למינוי בכירים, ועדת גולדברג, פסלה את מינויו של משה (צ'יקו) אדרי, השר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיע שיילחם על המינוי. אלא שהצלחתו תלויה במידה רבה בעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, שפעם נוספת נדרש לטפל בתפוח אדמה לוהט שמביא את המתח בין הרשויות לשיא חדש.

 

בימים הקרובים ילמד מנדלבליט מקרוב את נימוקי ועדת גולדברג לפסילתו של אדרי, ורק לאחר שיקיים התייעצויות במשרדו ימסור לשר ארדן את עמדתו. ההערכה במשרד המשפטים היא שבסופו של דבר מנדלבליט יודיע לממשלה שאין מניעה חוקית לאשר את המינוי. זאת, משום שוועדת גולדברג לא הוקמה מכוח חוק אלא מכוח החלטת ממשלה בלבד, והיא ועדה מייעצת וממליצה ולא ועדה ממנה.

  

הכרעתו של מנדלבליט תצטרך להביא בחשבון את כבודו של השופט אליעזר גולדברג, שעומד בראש הוועדה וניצל את הקול הכפול שלו כדי להכריע נגד המינוי. גולדברג, שהיה שופט בולט בבית המשפט העליון ולאחר מכן מבקר המדינה, נהנה מיוקרה רבה בממסד המשפטי, ולא בנקל יבטלו שם את המלצתו, מה גם שתפקיד הוועדה שבראשה הוא עומד הוא בראש ובראשונה להתריע אם נפל פגם או דופי במינוי המוצע.

אביחי מנדלבליט באוניברסיטת בר אילן (צילום: מוטי קמחי)
לא צפוי להתנגד למינוי. היועמ"ש מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)

במשרד המשפטים אמרו בסוף השבוע כי עם כל הכבוד לוועדה, הרי שהחלטת הממשלה לאמץ את עמדת המיעוט בה, שסברה שיש לאשר את מינוי אדרי, איננה בלתי סבירה, במיוחד שההחלטה לא התקבלה פה אחד ושלדעתם הכשל של אדרי אינו חמור במיוחד, בהשוואה לשירותו הממושך והאיכותי.

 

גורם משפטי בכיר, המעורה בדיוני הוועדה למינויי בכירים, תקף בחריפות אמש את השופט גולדברג. "מהרגע הראשון הוא חשב שאדרי לא מתאים", אמר הגורם לחדשות 10. "כשאדרי התחיל לדבר הוא דיבר מבולגן, לא הרשים אותו. הוא חשב שאדרי טיפש, לא העיפרון הכי מחודד בקלמר - ואני עדין. יכול להיות שהוא צודק, אבל להפוך אותו למושחת? זה הזוי. גולדברג קיווה שהפוליגרף יטרוף את הקלפים, אבל אדרי עבר את המבדק בהצלחה אז כשכולם חשבו שאפשר להתקדם, גולדברג חזר לעניין הפגישה. למה להשתמש בקול הכפול? למה לא לתת ליועץ להחליט או לשר? גולדברג חרג מסמכותו".

 

אם בסופו של דבר מנדלבליט יאשר להתעלם מהמלצת הוועדה, ארדן יצטרך להחליט כיצד לנהוג: לכאורה הוא יוכל אז להביא את מינוי אדרי לממשלה - וככל הנראה יהיה לו רוב - אבל אז יש להניח שיוגשו עתירות לבג"ץ נגד המינוי והסאגה תימשך. אם בסופו של דבר בג"ץ יפסול את המינוי, המבוכה לארדן ולממשלה כולה תהיה גדולה.

 

גלעד ארדן  (צילום: מוטי קמחי)
ינסה לשכנע את הוועדה מחדש. גלעד ארדן (צילום: מוטי קמחי)

בסוף השבוע אמר ארדן כי בכל מקרה הוא יבקש להופיע שוב בפני הוועדה ולנסות לשכנע אותה לחזור בה מהחלטתה ולהכשיר את מינוי אדרי. לדעת השר אין בנימוקי הוועדה כדי לבסס "דופי ערכי נורמטיבי או ליקוי בטוהר המידות" שיצדיק את פסילת המועמד שלו. בין השאר הוא יטען בפני הוועדה שפגישת אדרי עם עו"ד פיני פישלר, המייצג את רפי רותם שהתלונן נגד אדרי, לא עסקה בתלונה אלא בטענות כלליות שהשמיע פישלר נגד המשטרה. ארדן יאמר עוד לחברי הוועדה שממצאי דו"ח המבקר בעניינו של אדרי אינם נוגעים לטוהר המידות אלא לכל היותר לכללי מינהל תקין.

 

גם אדרי עצמו מתכוון להילחם על המינוי שלו לשוטר מספר אחת. לדברי מקורביו, "כל עוד יש סיכוי - הוא ממשיך". המקורבים מתחו ביקורת על הוועדה ואמרו כי "גם אחרי שאדרי עבר בהצלחה את הפוליגרף, כפי שהוועדה ביקשה והסבירה שזה כדי 'למנוע לזות שפתיים', פתאום שולפים לו סיבה מוזרה. אי אפשר על טעות קטנה של מפגש תמים עם עו"ד לבטל עשייה של שנים רבות למען ביטחון המדינה. כנראה שהם מראש לא רצו אותו וחשבו שהפוליגרף יעשה את העבודה והוא ייכשל". לדברי מקורב לאדרי, "צ'יקו מוכן ללכת שוב לפוליגרף כדי להוכיח את צדקתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענר גרין
אדרי מחוץ לביתו
צילום: ענר גרין
מומלצים