שתף קטע נבחר

מחאת הנשים: מזרקות "נצבעו בדם" בת"א, ירושלים וחיפה

במחאה על "הפיכת דם הנשים להפקר" מילאו פעילות "היחידה ללוחמה בטרור מגדרי" מים אדומים במזרקות בערים הגדולות. יותר מ-200 גופים הודיעו על תמיכה בשביתת הנשים מחר: "השטח מתעורר ולא נמשיך כרגיל"

 

 

פעילות "היחידה ללוחמה בטרור המגדרי" מילאו הלילה (שני) במים אדומים מזרקות ברחבי ירושלים, תל אביב וחיפה - במחאה על "התעלמות הממשלה מתופעת האלימות כלפי נשים והפיכת דמן להפקר". המזרקות ש"נצבעו בדם" הן בגן הפעמון, בכיכר פריז, סמוך למעון ראש הממשלה וליד בניין העירייה בירושלים, בכיכר ספר ובנורדאו בחיפה ובכיכר דיזנגוף בתל אביב. אחת מפעילות "היחידה ללוחמה בטרור המגדרי" נעצרה הבוקר בתל אביב בעקבות הפעילות.

מזרקת האריות בגן הפעמון בירושלים מלאה במים אדומים כמחאה באלימות נשים (צילום: פעילות לוט
"נצבעה בדם". מזרקת האריות בגן הפעמון בירושלים(צילום: פעילות לוט"ם)

מזרקת הדם בחיפה כמחאה באלימות נשים (צילום: פעילות לוט
"מזרקת הדם" בחיפה(צילום: פעילות לוט"ם)
 

המזרקת בכיכר דיזינגוף בתל אביב מלאה במים אדומים במחאה באלימות נשים (צילום: פעילות לוט
כיכר דיזנגוף בתל אביב(צילום: פעילות לוט"ם)

בתוך כך, נשלמות ההכנות לקראת שביתת הנשים הגדולה מחר - הראשונה בהיסטוריה של ישראל. יותר מ-200 גופים כבר הודיעו על תמיכתם בשביתה, בהם עשרות ערים גדולות ומועצות מקומיות, חברות מסחריות, עסקים קטנים, גופים ציבוריים ועמותות חברה אזרחית. חלק מהגופים יביעו סולידריות בדרכים שונות במהלך היום, רבים מהם יאפשרו לעובדות ולעובדים להיעדר מיום העבודה וחלקם אף ישבתו באופן מוחלט.

המזרקת בכיכר דיזינגוף בתל אביב מלאה במים אדומים כמחאה באלימות נשים (צילום: פעילות לוט
כיכר דיזנגוף בתל אביב(צילום: פעילות לוט"ם)

מזרקה בכיכר פריז בירושלים מלאה במים אדומים כמחאה באלימות נשים (צילום: פעילות לוט
המזרקה בכיכר פריז בירושלים, סמוך למעון ראש הממשלה(צילום: פעילות לוט"ם)

המזרקה מול בניין עיריית ירושלים מליאה במים אדומים במחאה באלימות נשים (צילום: פעילות לוט
המזרקה מול בניין עיריית ירושלים(צילום: פעילות לוט"ם)

יש לציין כי על פי החלטת הממשלה לא יתאפשר תשלום עבור היעדרות במגזר הציבורי. מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, אוה מדז'יבוז', ומנכ"לית שדולת הנשים, מיכל גרא-מרגליות, פנו בבקשה לאישור מיוחד בנושא לנציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ.

 

"יום הזעם", כפי שהוא מכונה על ידי המארגנות, יחל ב-9:00 במחאות בעשרות צמתים ברחבי הארץ במקביל. בשעה 10:00 המארגנות קוראות למזדהים עם המחאה לצאת לרחוב, לכניסה למקום העבודה או לכיכר המרכזית - ולעמוד 24 דקות לזכר 24 הנשים הנרצחות מאז תחילת השנה. בשעות 14:00-12:00 יתקיימו מיצגים והופעות בשדרות רוטשילד בתל אביב תחת הכותרת "השדרה האדומה", וב-19:30 יתקיים האירוע המרכזי של המחאה - הפגנת ענק בכיכר רבין בתל אביב. המארגנות קוראות לציבור הרחב ללבוש שחור ביום שלישי, בין אם הלובש משתתף בשביתה או לא.

ביג ראשית רצח נשים אלימות נשים ישראל משפחה בעל  ()
לעמוד 24 דקות לזכר 24 נשים. חלק מנרצחות השנה האחרונה

מחאות הנשים שביתה ()

גם היום יתקיימו כמה מחאות. בשעה 14:00 תתקיים הפגנה בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בירושלים, בשעות 19:00-15:00 יתקיים "הייד פארק" מחאתי מול עיריית ראשון לציון, וב-19:30 בפינת הרחובות המלך ג'ורג' ודיזנגוף בתל אביב.

 

ממטה מחאת הנשים נמסר כי "אנחנו מתכוננות לשביתה ההיסטורית שתתקיים מחר. אנחנו מתרגשות ומתרגשים מהעובדה שכל כך הרבה גופים ציבוריים, ארגונים ועסקים גדולים וקטנים הצטרפו אלינו בתמיכה פומבית במחאה, אבל מרגשת במיוחד היא העובדה שעשרות אלפי נשים וגברים הבינו שאי אפשר להמשיך לשתוק אל מול האלימות הגואה, שדם חיי הנשים אינן הפקר. השטח מתעורר ואנחנו לא מוכנות ומוכנים להמשיך כרגיל. אנחנו קוראות שוב לכל הציבור לצאת לרחובות. ביחד יש לנו את הכוח לעמוד אל מול ההפקרות ולדרוש פתרונות".

 

"נגמר הזמן, זה הזמן", הוסיפו במטה. "נשים מכל רחבי המדינה, מכל חלקי החברה, עומדות ביחד ודורשות מציאת פתרון מיידי לאלימות כלפי נשים. זו התאספות חסרת תקדים, הפגנת כוח נשי של מאות אלפי נשים. מהיום כבר לא יוכלו שלא לקחת אותנו בחשבון. מהיום נשים, ביחד, מכתיבות את סדר היום. יוצרות את העתיד שלנו, בשבילנו. 50.7% הן לא מיעוט. אנחנו לא שותקות יותר, וכל המדינה שומעת. זה הזמן שלנו להפגין את הכוח שלנו ולדרוש פתרון מיידי לאלימות כלפי נשים. רצח 24 הנשים בשנה האחרונה הוא קצה הקרחון של אלימות כלפי נשים, כלפי כל הנשים, בכל המרחבים. אנחנו עושות לזה סוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פעילות לוט"ם
מזרקת האריות בגן הפעמון בירושלים
צילום: פעילות לוט"ם
מומלצים