שתף קטע נבחר

הערכה: פגישת נתניהו-פומפאו - איתות אזהרה לפעולה בלבנון

פגישה שמזכירה את טיסת אולמרט לארה"ב לפני הפצצת הכור: רה"מ צפוי לדבר בבריסל עם מזכיר המדינה האמריקני על מפעלי דיוק הטילים בלבנון, כהכנה לפעולה ישראלית אפשרית. על רקע ממצאי החקירה, וכדי להימנע מביקורת, הוא יצטרך לקבל אישור נחרץ מהקבינט לכל פעולה - או אי-פעולה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בקריה תל אביב (צילום: Stern Matty/U.S. Embassy Tel Aviv)
הפגישה הוקדמה. נתניהו ופומפאו, ארכיון(צילום: Stern Matty/U.S. Embassy Tel Aviv)

הפגישה הערב (יום שני) של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בבריסל, שנקבעה ואז הוקדמה, מזכירה את פגישות ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט עם ראשי הממשל בוושינגטון לפני הפצצת הכור בסוריה. ההערכה הרווחת היא כי הוא ידבר עם שר החוץ האמריקני על ההקמה המזורזת של המפעלים לדיוק טילים בלבנון. זאת כהכנה לפעולה ישראלית אפשרית לסיכול מאמץ זה של איראן וחיזבאללה.

 

 

נתניהו ככל הנראה יציג לאמריקנים את העובדות כדי לקבל גיבוי אם ישראל תפעל - ואם, כתוצאה מכך, תוגש למשל תלונה למועצת הביטחון. יש להניח שפומפאו, שנחשב לנץ בהקשר האיראני, יבטיח לנתניהו שיביא את העניין בפני הנשיא דונלד טראמפ והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון בתוספת המלצה אוהדת לסייע לישראל בזירה הבינלאומית - אולי אפילו, לפני פעולה שלנו, באמצעות פרסום "אזהרה אחרונה" לאיראן לפני שישראל עוברת ל"פעולה קינטית". ייתכן שעצם הפרסום שניתן לנסיעה (שהייתה יכולה להתבצע בחשאי) מהווה חלק ממערכת האיתותים של ישראל ללבנון ולאיראן - כדי שאולי לא יהיה צורך באותה פעולה "קינטית".

 

עם זאת, העיתוי מעורר בעיה מנקודת מבט ציבורית-ישראלית. אם נתניהו יורה על פעולה בלבנון או בסוריה או בשתיהן אחרי פרסום ממצאי חקירת המשטרה אתמול בתיק 4000 - הוא יואשם שעשה זאת כדי להסיח את דעת הקהל בישראל ממצבו המשפטי וכדי לדחות את החלטת היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום. הוא יואשם שהקריב לוחמים ישראלים על מזבח שרידותו הפוליטית.

צה
צה"ל חושף: אתרי שדרוג טילים ע"י חיזבאללה בביירות(צילום: דובר צה"ל)

צה
(צילום: דובר צה"ל)

צה
(צילום: דובר צה"ל)

כשממצאי החקירה מרחפים מעל לראשו, נתניהו יתקשה לקבל החלטה לכאן או לכאן בידיעה שגם אם יימנע מלפעול וגם אם יורה לצה"ל לפעול - יטיחו בו מתנגדיו שעשה זאת והקריב חיי לוחמים ישראלים משיקולי הישרדות פוליטית. כדי למנוע ביקורת כזו נתניהו ייאלץ לקבל אישור נחרץ מהקבינט לכל מה שיעשה כראש ממשלה ושר ביטחון.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הפגישה, שתיערך הערב, נקבעה בשבוע שעבר. לפי ההודעה, ראש הממשלה ומזכיר המדינה ידונו בהתפתחויות האזוריות, ולנתניהו יתלוו ראש המוסד, ראש המל"ל והמזכיר הצבאי. הפגישה נקבעה תחילה ליום רביעי, מחרתיים, אך עקב הלוויית נשיא ארצות הברית ה-41 ג'ורג' בוש האב היא הוקדמה להערב.

פריקת מטוס בואינג 747 של חברת פארס אייר קשם  ()
המטוס האיראני בביירות

ביום חמישי האשימו הסורים את ישראל בתקיפה בדרום המדינה. על פי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א, מוקד התקיפה הישראלית היה באזור אל-כיסווה שבדרום המדינה, שמרוחק 50 ק"מ בלבד מגבול הגולן. בערוץ אל חדת' נטען כי האתרים שהותקפו שייכים למיליציות איראניות. בהמשך טענו בסוכנות הידיעות הסורית כי "מערכות ההגנה האווירית שלנו פעלו נגד התוקפנות והכשילו אותה. למרות ריבוי הכלים שתקפו הם לא הצליחו להשיג אף לא מטרה אחת, משום שכל היעדים העוינים הופלו".

 

אותה תקיפה - הראשונה שבה הודו הסורים מאז הפלת המטוס הרוסי על ידי צבא אסד במהלך תקיפה ישראלית בספטמבר - אירעה שעות בודדות לאחר שמטוס בואינג 747 של חברת התעופה האיראנית "פארס אייר קשם" נחת באופן חריג במיוחד בביירות, לאחר טיסה ישירה מבירת איראן. לפי החשד אותו מטוס פועל בשירות משלוחי הנשק מטהרן לסוריה.

 

עיקר החשש הישראלי הוא ממפעלי הטילים המדויקים של חיזבאללה בלבנון. לארצות הברית השפעה לא מבוטלת על לבנון והיא מספקת נשק לצבא לבנון. בנוסף, האמריקנים מתווכים בין ישראל ללבנון בנוגע למחלוקת על זכויות קידוחי נפט בים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Stern Matty/U.S. Embassy Tel Aviv
נתניהו ופומפאו
צילום: Stern Matty/U.S. Embassy Tel Aviv
מומלצים