שתף קטע נבחר

השיחה הדרמטית והסליק: האיש שלא ויתר על עד המדינה חפץ

יועץ התקשורת של נתניהו דרש הסכם ללא עונש, במשטרה סירבו - ועורך דינו של ניר חפץ צעק והתכוון ללכת. אבל תנ"צ אלי אסייג האמין בחומרים שיביא חפץ - וההסכם נחתם. אז חפץ הוביל אותם למחבוא בביתו, שם הסתיר דיסק און קי וסלולריים עם החומר. נתניהו מצרף עוד שני עורכי דין לצוות ההגנה

 

 

האיש שהתעקש על ניר חפץ כעד מדינה: כך הצליח מפקד היחידה הכלכלית תנ"צ אלי אסייג לשים את ידו על הקלטות והטלפונים של יועץ התקשורת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, חלק מרכזי בדרך לסיום חקירת תיק 4000. זה קרה לאחר פגישה לילית שכללה שיחה טלפונית עם היועץ המשפטי לממשלה - והיענות לדרישה לחתימה על הסכם עד מדינה ללא עונש.

 

ביום ראשון, לפני כמעט 10 חודשים, חפץ - שנחשד בלקיחת שוחד ובשיבוש מהלכי חקירה - כבר שוחרר למעצר בית. לחוקרי היחידה הכלכלית בלהב 433 כבר היה עד מדינה אחד, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר. אבל תנ"צ אסייג, שנלחם במשך שנים בעבריינים הגדולים במדינה, עדיין לא היה רגוע. "אני חייב את חפץ איתנו", אמר לצוות החקירה שכלל את חוקרי רשות המסים ואת סנגורו של חפץ אילן סופר.

נתניהו וחפץ (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
נתניהו וחפץ(צילום: עמית שאבי)

אסייג ביקש להחזיר את חפץ לחקירה ולהמשיך את המשא ומתן איתו. בשעות הערב של אותו היום הגיע שוב חפץ למסור בקווים כלליים מה יוכל למסור לחוקרים. עו"ד סופר סיכם עוד קודם לכן עם אסייג כי אם חפץ יביא חומרים שיעזרו לחוקרים לקדם את החקירה הוא ידרוש הסכם עד מדינה בלי עונש לחפץ. אסייג הסכים.

 

משעה 22:00 בלילה המתין חפץ להחלטה בעניינו. במשטרה ביקשו לקבל מידע וראיות מחפץ על פגישתו עם בעלי בזק שאול אלוביץ' והפגישה של בעלי בזק עם ראש הממשלה, שהמסמך שהועבר לפניה נחשף לראשונה הבוקר ב-ynet וב"ידיעות אחרונות". חפץ רמז על הקלטות שיש לו, אבל לא היה מוכן לתת דבר בלי הסכם חתום. בסביבות חצות סופר הוזמן לחדר ישיבות ביחידה הכלכלית שבו היו אסייג וקציני המשטרה, ועל קו הטלפון היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

 

"יש לנו חדשות טובות וחדשות ורעות", נאמר לעו"ד סופר. "החדשות הטובות - אנחנו מסכימים לחתום על הסכם עד מדינה עם חפץ. הרעות: אי אפשר שזה ייגמר בלי כלום. הוא יצטרך לרצות חצי שנת עבודות שירות". סופר הסתכל בעיניו של אסייג, צעק וקם מכסאו: "אני לא חוזר יותר לניר עם תשובה כזאת". סופר כבר רצה ללכת, אבל מפקד היחידה הכלכלית עצר אותו. "כשהוא יביא לנו משהו נוכל להתקדם", הפציר בו. סופר בתשובה מהירה ענה לו: "אלי, סמוך עליי. קח את הסיכון וזה ישתלם לך".

חוקר המשטרה אלי אסייג  (צילום: AP)
לא ויתר על חפץ. מפקד היחידה הכלכלית תנ"צ אלי אסייג (צילום: AP)

עו"ד אילן סופר. צעק והתכוון לצאת מהישיבה (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
עו"ד אילן סופר. צעק והתכוון לצאת מהישיבה(צילום: יריב כץ)
 

עורך דין אריאל כפרי עורך דין טל שפירא ()
חדשים בצוות של נתניהו: עורכי הדין אריאל כפרי וטל שפירא

עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000 ()

עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000 ()

אסייג ביקש מסופר לצאת החוצה ובמשך שלוש שעות נוספות המשיך לדון עם אנשיו ושכנע אותם שאסור לוותר על חפץ. בסיבות השעה 3 לפנות בוקר נגמרה הישיבה ובמשטרה הודיעו כי הם מוכנים להסכם רק אם חפץ יתחייב שלא יחזור לשירות הציבורי. החתימה בוצעה, ויום למחרת חזרו החוקרים בפעם השנייה לביתו של חפץ.

 

בפעם הראשונה הם לא מצאו כלום בחיפוש. אבל אז לקח אותם חפץ "לסליק" שלו והוציא דיסק און קי ומכשירי טלפונים ניידים ששמר עם כל החומר. הוא לקח אותם גם לבית של חברו, ומשם הביא דיסק נוסף. מכאן התקדמה החקירה כבר במהירות עד לסיומה אתמול - המלצות נגד ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה על לקיחת שוחד, ונגד בעלי בזק אלוביץ' ואשתו איריס על מתן שוחד.

 

בתוך כך, לצוות ההגנה של נתניהו מצטרפים שני פרקליטים נוספים - עו"ד טל שפירא ועו"ד אריאל כפרי ממשרד כפרי-בר זיק. השניים עבדו ביחד עם עו"ד נבות תל צור, שהצטרף לאחרונה למערך ההגנה של ראש הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו וחפץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים