שתף קטע נבחר

הקואליציה נעדרה מדיון על אלימות נגד נשים

האמירות של בני הזוג נתניהו כי בעניין אלימות נגד נשים "אין קואליציה ואין אופוזיציה" התפוגגו במבחן הראשון. חברי הקואליציה נעדרו מדיון אי-אמון שעסק באלימות נגד נשים. שר העבודה והרווחה חיים כץ ירד מהדוכן כשחברות כנסת הצטלמו עם הכיתוב "מצב חירום"

 

אולם מליאה ריק כנסת ירושלים ()
האופוזיציה התייצבה, הקואליציה לא באה
 

שבוע אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר במעון לנשים מוכות וחידד כמה הנושא הזה חשוב לו, היום (ב') נעדרה הקואליציה מדיון אי-אמון שעסק באלימות נגד נשים בחברה. בשבועיים האחרונים הודיעה הקואליציה שלא תיקח חלק בדיוני אי-אמון אולם צופה ממנה - בעיקר על רקע שביתת המחאה המתוכננת למחר - להשתתף בדיון לנוכח אמירותיהם האחרונות של בני הזוג נתניהו בנושא המלחמה באלימות נגד נשים.

 

באופוזיציה היו השורות מלאות וכל חברי הכנסת נכחו. ליציע הוזמנו נציגות ארגוני נשים ממובילות המאבק ומי שיזמו את השביתה הגדולה המתוכננת ליום שלישי. בשלב מסוים ניסתה אחת האורחות שישבו ביציע להוציא כרזה העוסקת בשביתה ובכנסת ראו בכך פרובוקציה. סדרני משמר הכנסת נשלחו ליציע האורחים על מנת להוציא את הנשים מהדיון.

 

 

 

 

הפגנת נשים כנסת לקראת שביתת הנשים ()
המחאה ביציע בכנסת. הסדרנים התערבו
 

במקרה של אחת הנשים, הפעילו הסדרנים כוח פיזי והרימו אותה ליציאה. סדרנים ניגשו לעיתונאים ואורחים שביקשו לתעד את האירוע ודרשו לכבות את המצלמות. במהלך דיון אי אמון על רצח נשים בחברה שהתקיימה היום במליאה בכנסת סילקו חבורה של נשים נציגות מארגוני נשים, המובילות את המאבק.

 

דניאל זגר, פעילה במחאה, אמרה לאחר מכן ל-ynet: "בתיק שלי היו פלאיירים שאנו מחלקות ברחוב לציבור, רצינו לחלק אותם במליאה מבלי לעשות פרובוקציה אלא כדי להעביר אותם בין חברי המליאה. כשרציתי להוציא את הפלאיירים מהתיק ניגש אליי בחור ממשמר הכנסת, העברתי אליו את התיק על מנת שייקח את הפלאיירים והשלטים אם הדבר אינו ראוי אך הסברתי לו שאני מעוניינת להישאר ולהשתתף בדיון במליאה כאישה שרוצה לקחת חלק בהליך הדמוקרטי. הם לא נתנו לזה לקרות. מיד הגיעו משהו כמו 10 אנשי משמר הכנסת שהתנהגו באלימות קיצונית ומשפילה, ערכו עליי חיפוש למרות שלא היה עליי כלום, הסברתי להם שאני רוצה להישאר רק במליאה ולהשתתף בדיון. השומרים לא הסכימו והוציאו אותי באלימות. זה היה משפיל, מביך ובעיקר אירוני שהמאבק שלנו הוא נגד אלימות וזה מה שאני חווה בכנסת".

 

יו"ר מרצ תמר זנדברג פנתה במכתב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וכתבה: "חבל שביום שבו הכנסת מודיעה על הצטרפותה לשביתת הנשים המוצדקת, היא גם פועלת ללא לאות להשתיק את המחאה ואיננה מכילה את כל מי שמתבטא/ת בנוגע לכך – פעילות ועיתונאים". באופוזיציה השמיעו ביקורת קשה על העובדה שאולם המליאה היה הריק. יו"ר סיעת יש עתיד ח"כ עפר שלח אמר: "ככה נראית היום מליאת הכנסת בזמן הצבעת אי אמון על אוזלת ידה של הממשלה בטיפול באלימות נגד נשים. אפס חברי קואליציה. אתן פשוט משעממות אותם".

חברות כנסת מחאה אלימות נגד נשים ()
"מצב חירום". מחאת חברות הכנסת

חברות כנסת מחאה אלימות נגד נשים ()
"מצב חירום". מחאת חברות הכנסת
 

שר העבודה והרווחה חיים כץ שהיה נציג הקואליציה היחיד באולם עלה להשיב להצעת האי-אמון אולם בשל העובדה שחלק מחברות הכנסת הצטלמו עם כיתוב על היד "מצב חירום" בדיוק ברגע שעלה לנאום, הודיע כי לא ינאם וירד מהדוכן. כץ ציין שירד מהדוכן לאחר שחיכה דקה: "מאחר שלא מעניינת אותן תשובת הממשלה או מה נעשה והן באו רק למחות ולא להקשיב אז תודה רבה", אמר וירד מהדוכן. 

 

לקראת שביתת מחאה

מחר צפויות שביתה ושורת אירועי מחאה על אלימות נגד נשים. מארגנות המחאה ציינו כי היא תחל ב-9:30 בבוקר מחר בהפגנות מקבילות בעשרות צמתים שייחסמו ברחבי הארץ, כשהמוקד המרכזי יהיה קריית הממשלה בתל אביב. ברשות שדות התעופה עדכנו את חברות התעופה כי בעקבות המחאה צפויים עיכובים בלוח הטיסות בנמל התעופה בן גוריון בין השעות 8:30 ל-12:30. על פי הודעת ועד עובדי רשות שדות התעופה העובדים והעובדות ייצאו לתהלוכת מחאה בנמל התעופה.

 

יוזמות השביתה קוראות לציבור הרחב לעמוד בשעה 10:00 ברחובות ובכניסה למשרדים למשך 24 דקות לזכר 24 הנשים הנרצחות בשנה האחרונה. בין 12:00 ל-14:00 יתקיימו מייצגים והופעות בשדרות רוטשילד בתל אביב וב-19:30 תתקיים העצרת המרכזית בכיכר רבין.

 

מוקדם יותר הבהיר נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, כי עובדי מדינה - ובהם עובדי הרשויות המקומיות - יוכלו להיעדר מחר מהעבודה אם ירצו בכך כדי להשתתף בשביתת הנשים נגד האלימות, אך ינוכה משכרם יום חופש. זאת חרף הודעות העיריות השונות על כך שנשים שירצו להשתתף בשביתה יוכלו לעשות זאת, ולא ינוכה משכרן או ממכסת ימי החופשה הצבורים שלהן.

 

בעקבות זאת, סגן בכיר לממונה על השכר במשרד האוצר, דיאא אסדי, שיגר מכתב למרכז השלטון המקומי, הממונה על הרשויות המקומיות, שבו קבע כי אין לאפשר מתן שכר לעובדים על חשבון המעסיק בעבור יום שביתה, אלא בניכוי יום חופשה של העובד או הצהרת יום בחירה.

 

בהכנת הכתבה השתתף דולב ג'ולי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האופוזיציה התייצבה במלואה. הקואליציה לא באה
מומלצים