שתף קטע נבחר

פרויקט לאומי בפולין: מיפוי כלל בתי העלמין היהודיים

סימון גבולות והכנסתם של 1,400 בתי עלמין יהודיים למאגר מידע ממוחשב שיעמוד לרשות הציבור: הממשלה הפולנית מתגייסת לשיקומם ומיפויים של כלל בתי העלמין היהודיים במדינה, כדי לחסל את ההזנחה שפשתה ברובם - ואת סכסוכי הגבולות וחמדנות היזמים

במהלך עבודות להרחבת תחנת אוטובוס בפולין נחפרו קברי יהודים והעצמות הוצעו מהקברים לשקיות ניילון ()
בזה הם נאבקים: במהלך עבודות להרחבת תחנת אוטובוס בפולין נחפרו קברי יהודים והעצמות הוצעו מהקברים לשקיות ניילון
 

 

ממשלת פולין תמפה את כל בתי העלמין היהודיים במדינה, ותקים מאגר ממוחשב ובו מידע על האישים הקבורים בהם ועל ההיסטוריה היהודית במקום. הרב הראשי של פולין, מרדכי שודריך, נפגש בעניין מטעם ועידת רבני אירופה עם שר התרבות הפולני, והשניים סיכמו כי הממשלה תיקח אחריות על שמירת ושימור האתרים הרגישים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

לא פחות מ-1,400 בתי עלמין יהודיים עתיקים נמצאים בפולין, אך רק כ-200 מהם מתוחמים, ובחלקם הגדרות המצב רעוע. התוצאה היא כי במאות בתי עלמין ישנם סכסוכי גבולות, דבר שגורם במקרה הטוב לחילולם בטעות על ידי הרשויות, ובמקרה הגרוע לפלישה של בעלי עסקים שחומדים את הקרקעות ולהשתלטותם עליהן.

 

פולין: פרויקט ממלכתי ורשמי

הרב הראשי שודריך ושר התרבות, פייטר גלינסקי, סיכמו ביניהם כי בשלב ראשון תדאג המדינה להצבת אבני סימון גבולות בכל 1,400 בתי העלמין, על מנת להבטיח כי יישמרו. בשלב השני ימופו כולם ויוכנסו למאגר מידע ממוחשב שיעמוד לרשות הציבור, כאשר על כל אבן שתוצב בקרנות בתי העלמין יופיע ברקוד המפנה להיסטוריה של המקום והאישים הטמונים בו.  

 

 

הרב שודריך ציין כי מאות בתי העלמין כבר מופו באופן פרטי, ומידע לגביהם נמצא במאגרי ארגון "לא תשכח" הפועל בחסות רבני אירופה ו"ועידת התביעות". מיפוי בתי העלמין הנוספים על ידי אנשי רשות העתיקות שבמשרד התרבות הפולני, באמצעות הרשויות המקומיות ובסיוע מאגרי מידע בינלאומיים - הופך את הפרויקט לממלכתי ורשמי.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים