שתף קטע נבחר

קרובי הנרצחות במחאה: "אחותי רואה מלמעלה שנאמנו לזכרה"

"היא שמחה שלא ויתרנו", מאמינה איילנה שאחותה נרצחה ע"י הגרוש. שיימא ריפי האשימה את המשטרה על כך שלא פיענחה את רצח אחותה: "קובעת אוטומטית שמדובר בחילול כבוד המשפחה". אך גם גברים שהגיעו להפגנה מודים: "זאת לא בעיה מגדרית, אלא של החברה כולה"

 

 

כיכר רבין ראתה השנה הפגנות גדולות, אמוציונליות ונפיצות יותר מזו, אך רבבות המפגינות והמפגינים שהגיעו אמש (שלישי) יצרו מפגן יוצא דופן של להט ודחיפות. המוחים והמוחות סיכמו באופן מרשים את היום שסימל עבור רבים ורבות שינוי ביחס המדינה לאלימות נגד נשים.

 

מחאת הנשים:

שביתה, הפגנות ומסמך דרישות במחאת ענק נגד אלימות כלפי נשים

מכאן יצאה לדרך שביתת הנשים: דירת השותפות בת"א שהפכה לחמ"ל

 

"אחותי רואה מלמעלה שנאמנו לזכרה", אמרה איילנה וונדימגן, שאחותה אנקוויהוש נרצחה על-ידי הגרוש שלה לפני 15 שנים. "היא התלוננה כל הזמן, נדדה ממקום למקום, ולצערי הרב - מרוב המחדלים היא מצאה את מותה".

מחאה אלימות נגד נשים בכיכר רבין תל אביב (צילום: נועה מילר)
ההפגנה בכיכר רבין, אתמול(צילום: נועה מילר)

מחאה אלימות נגד נשים בכיכר רבין תל אביב (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

גם אנקוויהוש הגיעה יחד עם רבבות המפגינים והמפגינות לכיכר רבין בתל אביב לשיא המחאה נגד התנהלות הממשלה בעניין רצח נשים. "אני חושבת שהיא רואה אותנו מלמעלה ושמחה על כך שלא ויתרנו ולא שתקנו", אמרה ל-ynet והוסיפה. "אני מניחה שגם נשים אחרות שנרצחו מעריכות את המאמצים שאנחנו עושים בשבילן, ולמען הנשים בכלל, כדי שלא יחוו דברים דומים בעתיד".

 

שיימא ריפי, אחותה של דועאא אבו שרך שנרצחה בספטמבר 2016 שנורתה למוות לעיני ארבעת ילדיה, הפנתה אצבע מאשימה כלפי הרשויות והמשטרה שסגרה את התיק לאחר שבועיים תחת התיוג "חילול כבוד המשפחה". ריפי סיפרה כי אחותה התלוננה הרבה פעמים למשטרה, "אך כנראה שלא לקחו אותה ברצינות", היא מעריכה.

 

"הפתגם הסטיגמתי הזה, 'כבוד המשפחה', יוצא באופן אוטומטי מהמשטרה. יותר משנתיים עברו מהרצח והמשטרה לא חקרה, ולמעשה לא יודעת עד היום מי הרוצח", היא מאשימה. "למה כשמישהי יהודייה נרצחת לא אומרים את זה? זה כואב. אני מקווה שהמשטרה תפעל במגזר הערבי כמו שהיא פועלת במגזר היהודי".

שיימא רופי, אחותה של דועא אבו ז
"המשטרה סגרה את התיק והכריזה: חילול כבוד המשפחה". שיימא ריפי(צילום: ליהי קרופניק)

מחאה אלימות נגד נשים בכיכר רבין תל אביב (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

"לא נסכים שיתעלמו מאיתנו"

"ההפגנה הזאת מדגימה לממשלה שנשים צריכות להפוך להיות חלק מקבלת ההחלטות", אמרה יעל שרר, מייסדת ארגון "אחת מתוך אחת" שהגיעה לכיכר. "הגיע הזמן שהתקציבים יעברו ואנחנו נראה לממשלה שיש עניין לציבור. לא נסכים שיתעלמו מאיתנו יותר". 

 

שרר פועלת מול הממשלה במטרה להרחיב את התקציבים לטיפול בנפגעות תקיפה מינית, ומאמינה שבבחירות הקרובות הנשים יהפכו לכוח מכריע. "נשים מהוות יותר מחצי מהאוכלוסייה, והן לא מוכנות לשתוק יותר. אני מבטיחה שבבחירות הקרובות, יהיו מתי שיהיו, הנשים יהיו בכל המצעים וכל פוליטיקאים שלא יתייחס לנשים, לקידומן ותקצובן, עושה טעות מרה שתתבטא בקלפי", אמרה.

 

אך מלבד איילנה, שיימא, יעל ואלפי הנשים שהגיעו, גם גברים רבים נצפו בהפגנה - ולטענתם הבעיה אינה מגדרית, אלא של החברה כולה. "הנושא הזה בוער כבר המון זמן, וזה מאוד כואב", אומר גל זילברמן שהגיע להפגנה מנתניה. "אני חושב שביום כזה גם גברים צריכים להתעורר על עצמם, לצאת מהבית, ולהבין שבלי מחאה משותפת דם הנשים ימשיך להיות הפקר".

יעל שרר, מפגינה בעצרת מחאת הנשים בכיכר רבין בתל אביב (צילום: ליהי קרופניק)
"פוליטיקאי שלא יכלול נשים במצע - יעשה טעות"(צילום: ליהי קרופניק)

גל זילברמן, מפגין בעצרת מחאת הנשים בכיכר רבין בתל אביב (צילום: ליהי קרופניק)
"האלימות הגברית נוכחת בכל יום". גל זילברמן(צילום: ליהי קרופניק)

"זה לא רק הרצח", הוא מסביר. "הרצח זה הדבר הכי כואב, אבל יש כאן אי-שוויון כלכלי וחברתי והגיע הזמן שהגברים יצאו החוצה. אני מאוד מקווה שזה לא הסוף, אלא רק ההתחלה של שינוי גדול יותר". זילברמן סיפר כי הוא עצמו מכיר נשים ששרדו התעללות פיזית ונפשית: "הנושא הזה קרוב אליי.

זה משהו ששומעים עליו בחדשות רק כשיש נשים שנרצחות, אבל האלימות הגברית כלפי נשים נוכחת בכל יום, וזה דבר שצריך להיאמר".

 

"לפני חודשיים זו הייתה אמא שלי שנרצחה ונלקחה מהאוהבים שלה רק כי רצתה להיות חופשייה", אמרה אורטל שפק שאמה עליזה נרצחה לפני כחודשיים בנתניה, "מחר זאת יכולה להיות כל אחת מאיתנו!". שפק הדגישה כי "יותר מ-20 נשים נרצחו השנה על ידי מישהו שהן מכירות. נשים נלחמות בשיניים כדי שהצעות החוק יעברו ודוחים אותן על הסף".

 

"ככל שאמא ניסתה להתרחק ממנו הוא ניסה להתקרב יותר ויותר וככל שהבין יותר ויותר שהוא מאבד אותה, שהיא בוחרת בחופש שלה, בלבד שלה - ככה צמחה בו ההבנה שהיא יכולה בלעדיו, אבל הוא.. מה הוא? הוא כלום בלעדיה", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מחאת הנשים בתל אביב
צילום: AP
מומלצים