שתף קטע נבחר

המיצג ההיסטורי בכותל - ללא נשים

"מבט אל העבר" של הקרן למורשת הכותל המערבי פורס את ההיסטוריה של האתר הקדוש. רק דבר אחד חסר שם: נשים. "לא הבחנתם בנשים בסרטון כי לבושן היה דומה לזה של הגברים", טוענים בקרן. ואולם בשיחה שערכנו עם המוקדנית היא הבהירה: "אין שום נשים"

 

מבט אל עבר ללא נשים? הקרן למורשת הכותל מתהדרת באטרקציה חדשנית למבקרים בטכנולוגיית "מציאות מדומה", הפורסת את ההיסטוריה של הכותל המערבי ובית המקדש השני. רק דבר אחד חסר שם: נשים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

 

לאורך 15 דקות ועשרות הדמויות הווירטואליות שמוצגות באטרקציה המכונה "מבט אל העבר", נעדר מקומן של נשים. על המסך המתאר את בית המקדש השני נראות דמויות גבריות בלבד של "עם ישראל" בימי המקדש, המסבירים על המנהגים והתפילות כפי שידועים שהיו באותם ימים.

 

עוד חנוכה בערוץ היהדות :

 

לאורך הסרטון כולו מופיעה סצינה אחת בלבד שבה דמויות נשיות, כשהן עם גבן ועומדות ברקע המסך, רחוק מהצופים. בסוף הסרטון מתחלפת המציאות המצוירת בצילומים בני ימינו מהכותל המערבי, וגם אז מופיעים גברים בלבד.

 

המוקדנית בדקה: "אין נשים"

בקרן למורשת הכותל טוענים בתגובה כי "לאורך כל הסרטון מופיעות נשים, וייתכן שלא הבחנתם בדבר מאחר שבתקופת בית שני היה הלבוש של נשים וגברים דומה". הם הוסיפו כי "בוודאי שהיו נשים ברחוב מימי בית שני וכן בעזרת הנשים. בבית המקדש עצמו, כפי שהיה הלכה למעשה, מופיעים כהנים בעבודתם".

 

ואולם בשיחה שערכנו עם מוקדנית מטעם הקרן למורשת הכותל, נאמר כי "הסיור מתאים לכל המגזרים, לא מופיעים בו בכלל נשים אלא גברים בלבד. ניתן לראות שם הדמיה של ברכת הכהנים". המוקדנית אף טרחה וערכה עבורנו בירור נוסף כדי לוודא שאכן אין נשים בסרטון, והבהירה: "ההדמיה בסדר גמור ואין בה שום נשים".

 

האטרקציה נמצאת בצמוד לכותל המערבי, מכיוון שער האשפות. באתר הקרן למורשת הכותל מסבירים כי המיצג נעשה בשיתוף אמנים, אנשי מחקר, מומחי אנימציה ומתכנתים, וכי מטרתו היא לאפשר למבקרים תחושה שהם עומדים בתוך בית המקדש עצמו, כפי שהיה לפני אלפיים שנה.

 

"נשים מודרות מהכותל אפילו כאן"

עו"ד אורלי ארז-לחובסקי, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה, אמרה ל-ynet כי "רב הכותל מוכיח פעם אחר פעם שהוא אינו ראוי לנהל את האתר הלאומי והדתי החשוב ביותר לעם היהודי... נשים מודרות בין אם הן מבקשות לממש את זכותן לתפילה כדרכן, כמו נשות הכותל, ובין אם נשים וגברים מבקשים להתפלל יחד. נמשיך לפעול כדי לוודא שיש מקום בכותל לכולם ולכולן".

 

חפש את האישה (עמדת בקטן, מאחור). מתוך המיצג (מתוך אתר הקרן למורשת הכותל)
חפש את האישה (עמדת בקטן, מאחור). מתוך המיצג(מתוך אתר הקרן למורשת הכותל)

 

בקרן למורשת הכותל ציינו כי "להפקת המיזם קדמה עבודת תחקיר מעמיקה, שנועדה ליצור חוויה הקרובה למציאות ככל הניתן", ואמרו כי "'מבט אל העבר' הוא פרויקט חדשני וראשון מסוגו בישראל שבו זוכים המבקרים לחוויה ייחודית של ביקור בבית המקדש בתקופת בית שני, באמצעות טכנולוגית מציאות מדומה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך אתר הקרן למורשת הכותל
חפש את האישה הקטנה
מתוך אתר הקרן למורשת הכותל
מומלצים