שתף קטע נבחר

עקב חשש מסרטן: שתי תרופות נוספות ללחץ דם הורדו מהמדפים בארה"ב

חברת "מיילן" יצרנית חומר הגלן ואלסרטן המצוי בתרופות ללחץ דם, הודיעה כי היא מורידה את שתי התרופות "ואלסטרן הידרוכלורותיאזיד" ו-"ואלסרטן אמלודיפין" ללחץ דם, עקב חשש מהימצאות חומרים מסרטנים מהמדפים בארה"ב. בשבוע שעבר כבר בוצע בישראל ריקול לתרופות לחץ הדם "דופלקס", "וקטור" ו-"וקטור פלוס"

חשש מחומרים מסרטנים בעוד תרופות ללחץ דם: חברת מיילן, יצרנית חומר הגלם "ואלסרטן", הודיעה כי היא מסירה מהמדפים בארצות הברית שתי תרופות נוספות לטיפול בלחץ דם, "ואלסטרן הידרוכלורותיאזיד" ו-"ואלסרטן אמלודיפין", עקב חשש מהימצאות חומרים מסרטנים. התרופות שהוסרו מהמדפים נמכרות בארץ גם תחת השמות "אקספורג" ו-"קו-דיובאן" אך אינן מכילות את החומר החשוד. בשבוע שעבר הורדו כמה תרופות המכילות מרכיב זה מהמדפים גם בישראל.

 

הפרשה החלה לפני כשבועיים, כאשר יצרן חומר הגלם "מיילן" הודיע כי קיימת סבירות גבוה של עקבות של NDEA, חומר שהוכרז על ידי ארגון הבריאות העולמי כמסרטן אפשרי בניסויים בבעלי חיים. על פי הידוע, החומר גורם לפגיעה באנזימי הכבד שעלולה לגרום לסרטן של הקיבה ושל המעי הגס. עם זאת, השפעתו המדוייקת של החומר על בני אדם אינה ידועה.

 

בשבוע שעבר, הודיעה חברת אוניפארם, המשווקת את התרופות "דופלקס" ו-"וקטור" כי היא מסירה תרופות אלה מהמדפים, המכילות את החומר הפעיל ואלסרטן, בחלק מאצוות התרופות. רופאי קופות החולים ובתי החולים הונחו שבמקרה של חוסר במלאי, יש לרשום תרופות אחרות. עם זאת, לא נקראו המטופלים שכבר רכשו תרופות אלה להחליפן.

ואלסרטן3 (ואלסרטןדופלקס)
התרופות שחלקן הוסרו מהמדפים בישראל

 

בסוף השבוע הודיעה חברת מיילן כי היא מסירה מהמדפים שתי תרופות נוספות המכילות את החומר החשוד – "ואלסטרן הידרוכלורותיאזיד" ו- "ואלסרטן אמלודיפין" לאחר שגם בהן קיים חשש מהימצאות החומר החשוד. תרופות אלה נמכרות גם בישראל, תחת השמות "אקספורג'" ו-"קו-דיובאן" אך הן אינן מכילות את החומר החשוד כמסרטן, ולדברי היצרנית בטוחים לשימוש.  

 

היחודיות בתרופות אלה היא העובדה שהן מכילות שתי משפחות של תרופות ללחץ דם – בגלולה אחת. מחקרים הראו כי שילוב של שתי משפחות תרופות מביא לשליטה טובה יותר בלחץ דם, והפחתת הסיכון לסיבוכי לחץ דם הנקרא גם "הרוצח השקט". לחץ דם גבוה מוביל לשורה ארוכה של מחלות כלי דם ומגביר את הסיכון לתמותה מהן.

 

התרופות החשודות: שאלות ותשובות

מה עליי לעשות אם אני מטופל בתרופה?

אין להפסיק בשום פנים ואופן את הטיפול בתרופה. הפסקת הטיפול עלולה לגרום לעליה בלחץ דם ולסכנת חיים. יש להגיע אל הרופא המטפל בימים הקרובים לשם שקילת המשך טיפול.

 

קניתי תרופות למספר חודשים קדימה. האם להחזירן לבית המרקחת?

בשלב זה אין הנחיה להחזיר תרופות שנקנו. חברת התרופות תנחה בימים הקרובים כיצד לנהוג בתרופות שנקנו. בינתיים יש להמשיך וליטול את התרופה כרגיל.

 

אני נוטל את התרופות, האם עליי לגשת להיבדק?

אין הוכחה כי החומר "ואלסרטן" גורם לסרטן בבני אדם. משרד הבריאות וארגוני הבריאות בעולם בודקים את המרכיב והתרופה. בשלב זה אין כל הנחיות לבדיקות מיוחדות בקרב אלה שנוטלים את התרופות.

 

האם יש תופעות לוואי צפויות למי שנטל את התרופות החשודות?

לא ידוע על דיווחים אודות תופעות לוואי בבני אדם, וההסרה מהמדפים היא רק כאמצעי בטחון. ארגוני הבריאות בעולם בודקים עדיין את החומר החשוד ואם קיימות השלכות בבני אדם.

 

האם צפוי מחסור בתרופות ליתר לחץ דם?

חברת "אוניפארם" הודיעה כי ייתכן ובחודש הקרוב יהיה מחסור בחלק מהמינונים בתרופות "וקטור" ו"דופלקס". רופאי קופות החולים הונחו לנפק תכשירים חלופיים, שבהם אין מחסור.

 

בית המרקחת ניפק לי את התרופה. האם היא בטוחה לשימוש?

חברת "אוניפארם" יצרנית התרופות דופלקס ו-וקטור, הודיעה בשבוע שעבר כי כל התרופות שנופקו מהשבוע שעבר לבתי המרקחת, הן מאצוות תקינות, שאינן מכילות את הרכיב "ואלסרטן" שיוצר על ידי חברת "מיילן" ועל כן הן בטוחות לשימוש. יצרני שאר התרופות בישראל טרם הפיצו הנחיות. בכל מקרה יש להיוועץ ברופא המטפל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
משרדי חברת מיילן
צילום מסך
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים