שתף קטע נבחר

פושע מגיל 10: חייו האלימים של המחבל מצרפת

שריף שיחאת גדל במשפחה אלג'יראית באזור קשה של שטרסבורג. הוא הפך לפושע מסוכן וישב בכלא בגרמניה ושווייץ, אבל שכניו הכירו אותו כבחור רגיל: "מפחיד לדעת שהוא גר לידך, אנחנו שואלים את עצמנו שאלות". 720 שוטרים במצוד אחריו, משפחתו נעצרה. 4 פצועים עדיין נאבקים על חייהם

עבור שכניו של שריף שיחאת, המחבל שרצח אמש (יום ג') בשטרסבורג שני בני אדם ופצע עוד 13 בדקירות וביריות, היה שריף בן ה-29 בחור רגיל לגמרי. בשנים האחרונות ראו אותו באזור רק לעתים נדירות, ואף שהיה מוכר בחוגים מוסלמיים דתיים – איש לא חשד שהוא, דווקא הוא, עשוי להפוך למחבל. השכנים מעידים שדווקא אחיו נעשה בשנים האחרונות מוסלמי קיצוני, וכי בעוד האח התהדר בלבוש מסורתי, שריף נהג ללבוש מכנסי ריצה ונעלי ספורט.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

צרפת שטרסבורג שוק חג המולד יום אחרי פיגוע של שריף שיחאת (צילום: AP, gettyimages)
מימין: כוחות הביטחון בשטרסבורג, יום לאחר הפיגוע. משמאל: המחבל הנמלט שריף שיחאת(צילום: AP, gettyimages)
צרפת שטרסבורג שוק חג המולד יום אחרי פיגוע של שריף שיחאת (צילום: gettyimages)
ליד שוק חג המולד בעיר(צילום: gettyimages)

צרפת שטרסבורג שוק חג המולד יום אחרי פיגוע של שריף שיחאת (צילום: gettyimages)
נרות לזכר הקורבנות. שטרסבורג, הערב(צילום: gettyimages)

אלא ששיחאת הוא כעת הפושע המבוקש ביותר בצרפת. גם בשעה זו מתנהל אחריו מצוד שבו משתתפים 720 שוטרים, ויש חשש כי הרוצח המסוכן, שלחובתו עבר פלילי עשיר, הספיק לצאת מגבולות המדינה. במהלך התקיפה אתמול צעק שיחאת "אללהו אכבר", כפי שנוהגים לעשות רבים מהמחבלים האיסלאמיסטים בעת פיגוע, ובאירופה פוחדים שאם תקף ממניע דתי – יפגע באנשים נוספים.

 

שיחאת, בן למשפחה ממוצא אלג'יראי, גדל באזור שיכונים קשוח של שטרסבורג שהוקם בשנות ה-60. בשנים האחרונות נכלל ברשימה שאליה משתייכים מי שנחשבים בעיני כוחות הביטחון הצרפתיים לסיכון ביטחוני, אחרי שעבר הקצה דתית בימיו בכלא. ברישום הפלילי שלו שלו 27 עבירות גניבה ואלימות, והפעם הראשונה שבה הורשע הייתה בגיל עשר. בין השאר הורשע בעבירות סמים ובדקירת נער. הוא ישב בבתי סוהר בצרפת, בגרמניה ובשווייץ, ובסך הכול העביר במאסר יותר מחמש שנים מחייו.

צרפת שטרסבורג שוק חג המולד יום אחרי פיגוע של שריף שיחאת (צילום: MCT)
עיתונאי בא לדווח מהפרלמנט - ונורה בראשו. שטרסבורג(צילום: MCT)

צרפת שטרסבורג שוק חג המולד יום אחרי פיגוע של שריף שיחאת (צילום: AP)
אין אבטחה הרמטית. ברחובות העיר שספגה את הפיגוע(צילום: AP)

"הוא היה קצת זמן בכלא ומאז לא ראינו אותו הרבה", סיפר היום בשכונת מגוריו של שיחאת צעיר בן 20 שהכיר אותו משנות נעוריהם. "מפחיד לדעת שהוא גר ממש לידך". הצעיר, כמו שכנים אחרים, סירב לחשוף את שמו. "זה הלם", סיפר נער שהכיר את התוקף. "כשמשהו כזה קורה אנחנו שואלים את עצמנו שאלות, במיוחד כי זה אזור שקט".

 

לשכנים ששוחחו היום עם כתבים אין ספק שתקופתו בכלא ערערה את שיחאת: "אפשר לראות את זה", אמר אחד מהם. שכנה אחרת סיפרה כי ראתה את שיחאת רק לעתים רחוקות, אולם אתמול, יום הפיגוע, הבחינה בו דרך החלון, צועד עם גבר אחר.

 

באירופה תהו היום כיצד ייתכן ששוב הצליח אדם קיצוני שנכלל ברשימות המעקב וישב בבתי כלא בשלוש מדינות אירופיות לבצע פיגוע, ועוד בתקופה שבה הכוננות ביבשת גבוהה למדי. סגן שר הפנים של צרפת טען בתגובה כי אף ששיחאת הקצין בכלא לא היו סימנים לכך שישתמש באלימות מתוך מניע דתי, והסביר שברשימת הסיכונים הביטחוניים שבה נכלל שיחאת יש יותר מ-20 אלף איש, ויותר ממחציתם נמצאים תחת פיקוח: "אנחנו עוקבים אחרי הרבה אנשים כמוהו. העובדה שאתה משתייך לרשימה הזו לא אומרת שאפשר לחזות בהכרח את מידת האיום שנשקף ממך". סגן ראש העיר שטרסבורג, רובר הרמן, אמר שכ-400 בני אדם בעיר ובסביבתה נכללים ברשימה שאליה משתייך שיחאת, והודה: "בסופו של דבר תמיד יהיו חורים ברשת".

פיגוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת (צילום: EPA)
בכניסה לשוק חג המולד, אמש(צילום: EPA)

פיגוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת (צילום: AFP)
מטפלים בנפגעים, רגעים אחרי הירי(צילום: AFP)

מקור ביטחוני גרמני סיפר היום ששיחאת הורשע בעבר בגרמניה בגניבה בנסיבות מחמירות וישב בכלא הגרמני מאוגוסט 2016 עד פברואר 2017. אמנם נגזר עליו מאסר של שנתיים ורבע, אולם במקום שירצה את כולו הוא גורש לצרפת ונאסר עליו לחזור לגרמניה. גורמים רשמיים בברלין אמרו היום שהרשויות במדינה לא זיהו את שיחאת כאיום ביטחוני.

 

הנרצח נסע לשטרסבורג כי פחד מההפגנות בפריז

שיחאת יצא למסע ההרג באזור שוק חג המולד הגדול של שטרסבורג, משוקי החג המפורסמים באירופה, שעות אחרי שהמשטרה ערכה חיפוש בדירתו בעיר. כשהשוטרים הגיעו לדירה – הוא לא היה בה. החיפוש נערך במסגרת חקירת ניסיון רצח שאירע בצפון צרפת באוגוסט, ובמקום מגוריו של שיחאת מצאו השוטרים רובה, רימון וארבעה סכינים. היום עצרה המשטרה את אביו, אמו ושני אחיו, והיא חוקרת אותם. נשיא צרפת עמנואל מקרון כינס ישיבת חירום בארמון האליזה בהשתתפות בכירי הצבא והממשלה.

 

 

במהלך בריחתו חטף שיחאת מונית, ולפי עדות הנהג המחבל היה פצוע, כנראה משום שנפגע מאש כוחות הביטחון. בעוד המצוד אחריו נמשך, מוסיפים ארבעה פצועים שמצבם אנוש להיאבק על חייהם. מצבם של שישה פצועים אחרים מוגדר קשה. אחד הנפגעים שנפצעו אנושות הוא כתב הרדיו האיטלקי אנטוניו מגליצי, בן 28, שנורה בראשו. הוא הגיעה לעיר כדי לסקר את כינוס הפרלמנט האירופי, השוכן בשטרסבורג. הוריו, אחותו וחברתו נסעו לצרפת כדי לשהות לצדו.

 

אחד משני ההרוגים בתקיפה אתמול הוא אנופונג סואבסמרן, תייר בן 45 מתאילנד, שטייל בצרפת עם אשתו. הוא היה הבעלים של מפעל נודלס ממזרח לבנגקוק ומכר בגדים בבירת תאילנד. לפי הדיווחים בתאילנד, בתחילה תכננו בני הזוג לטייל בפריז, אולם בעקבות הפגנות האפודים הצהובים שם הם שינו את תוכניתם – ונסעו לשטרסבורג.

אירוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת (צילום: רויטרס)
חייל צרפתי שעה קלה אחרי הפיגוע(צילום: רויטרס)

היום עמדו חברי הפרלמנט הצרפתי דקת דומייה באספה הלאומית לכבוד הקורבנות ובני משפחותיהם. שר הפנים חלק כבוד מיוחד לשלושה בני אדם שנדקרו בעת שניסו לעצור את היורה ברחובות ליד שוק המולד, בהם שתי נשים. הוא כינה את מעשיהם "מעשי גבורה". על רקע הפיגוע ביקשו חברי פרלמנט מהמפלגה הסוציאליסטית וצירים מהשמאל הקיצוני לדחות הצבעת אי-אמון שיזמו נגד הממשלה בעקבות מחאת האפודים הצהובים. הם הסבירו שברגעים קשים כאלה הם מבקשים לשמור על אחדות לאומית. ההצבעה נדחתה למחר.

 

בעקבות הפיגוע הגבירה גרמניה את הכוננות והחמירה את הבדיקות בגבול עם צרפת. עם זאת משרד הפנים הגרמני הדגיש לציבור כי אין סיבה שלא להגיע לשוקי חג המולד בגרמניה. לפני שנתיים, נזכיר, רצח מחבל מדאעש 12 בני אדם, בהם ישראליתבפיגוע דריסה בשוק חג המולד בברלין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, gettyimages
המחבל שיחאת וכוחות הביטחון של צרפת
צילום: AP, gettyimages
מומלצים