שתף קטע נבחר

פיגוע ירי: שני נרצחים ושני פצועים אנוש וקשה בגבעת אסף בבנימין

שני בני אדם נרצחו ושניים אחרים נפצעו אנוש וקשה מירי בצומת הכניסה לגבעת אסף. כל הנפגעים בשנות ה-20 לחייהם. הפצועים פונו לבתי חולים בירושלים. תחקיר ראשוני: מחבל ירד מרכב, ירה לעבר הטרמפיאדה - ונמלט. כוחות גדולים מנהלים מצוד, רכב חשוד נמצא נטוש ליד רמאללה

 

 

שני בני אדם נרצחו ושניים נוספים נפצעו באורח אנוש וקשה הבוקר (יום חמישי) בפיגוע ירי בגבעת אסף שבבנימין. המחבל נמלט ברכב ומתנהל אחריו מרדף. רכב חשוד נמצא נטוש ליד רמאללה כשעתיים לאחר הפיגוע. כל הנפגעים בשנות ה-20 לחייהם.

 

מדובר צה"ל נמסר כי מתחקיר ראשוני של הפיגוע עולה כי בזמן הירי היו גם חיילים וגם אזרחים בטרמפיאדת צומת גבעת אסף. רכב המחבל עצר ליד הטרמפיאדה, יצא ממנו לפחות מחבל אחד וירה לעבר החיילים והאזרחים שבטרמפיאדה. 

 

לאחר מכן חזר המחבל לרכב, והרכב נמלט. צה"ל החל לתגבר את הכוחות ביהודה ושומרון בכמה גדודים, והוטל כתר שכולל בידוק מלא על העיר רמאללה. בצה"ל אומרים כי "ההבנה שלנו שהאירועים האלה יכולים לייצר חקיינות לפיגועים נוספים".

זירת הפיגוע (צילום: AFP)
כוחות רבים בזירת הפיגוע בגבעת אסף(צילום: AFP)

פיגוע בגבעת אסף ()

זירת הפיגוע (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פיגוע בגבעת אסף (צילום: דוד מיכאל כהן/TPS)
זירת הפיגוע בגבעת אסף(צילום: דוד מיכאל כהן/TPS)

פיגוע בגבעת אסף (צילום: דוד מיכאל כהן/TPS)
(צילום: דוד מיכאל כהן/TPS)

  

 

בצה"ל הוסיפו כי "אנו ממשיכים בפעילות סיכולית, גם במאמץ ההגנה באזור וגם במאמץ לאתר את המחבלים משני האירועים. הכוח שהותקף בצומת היה במשימה. אנו לא יודעים אם יש קשר בין חוליית הפיגוע בעפרה לפיגוע הזה".

 

חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, שר האנרגיה יובל שטייניץ, אמר בריאיון לאולפן ynet כי "המטרה העיקרית שלנו היא לא לתפוס ולהרוג את המחבלים אחרי הפיגוע - אלא לתפוס אותם לפני הפיגוע. אבו מאזן מתדלק את ההסתה. מי שמשלם למחבלים ונותן להם פרסים, מי שמוציא הודעות ברכה ומחנך ילדים לשנאה, הוא נושא באחריות לפיגועים הללו. בצד ההסתה הנוראית יש גם תיאום ביטחוני - זה גם אינטרס פלסטיני. חבל שמצד שני הם מעודדים פיגועים מדי בוקר וערב".

 

בהודעה שהוציאה הזרוע הצבאית של חמאס נכתב כי "ההתנגדות שלנו תישאר בכל המולדת, ובידינו עוד דברים רבים שיכולים להזיק לאויב. לאויב אסור לחלום על ביטחון, שקט ויציבות בגדה הגיבורה. גחלי הגדה ישרפו את הכובש, והביטחון של הגיבורים יפגע בכובש באופן שהוא לא יכול לצפות. כל הניסיונות לשבור את ההתנגדות ואת נשקה בגדה יסתיימו בכשלון. כל הכבוד לבני עמנו שמקריבים את בניהם בדרכו של האל, וכל הכבוד למכובדים שמגינים על אנשי ההתנגדות, מספקים להם מקלט וכל מה שהם צריכים".

 

ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי אל-חמדאללה, אמר כי "אנחנו מספידים את השהידים הצדיקים שלנו ודורשים מהקהילה הבינלאומית להתערב מיד ולעצור את התוקפנות הישראלית נגד חיי בנינו, ולעצור את פלישת ישראל לשטחינו. התוקפנות של הכיבוש תוביל לעוד אלימות ואי-יציבות".

 

עד ראייה שנכח במקום בעת הפיגוע סיפר כי "זה היה ירי מסיבי, כולם שכבו על הרצפה. לא ראינו את הרכב, ביקשנו ממישהו שיתקשר למד"א והתחלנו להעניק טיפול ראשוני לפצועים. תוך כמה שניות הגיע אמבולנס".

 

רז חן, מוכר בקיוסק שנמצא מטרים ספורים מהתחנה שבה אירע הפיגוע והעניק שירות לצעירים שנפגעו דקות לפני הירי, סיפר: "הצעירים באו, שתו קפה, אחד הזמין בורקס ועוד אחד מלוואח. נתתי להם בטרמפיאדה את האוכל, לאחר מכן ירדתי למטה לשבת ואז שמעתי את הירי.יצאתי לכיוון והצעירים היו שרועים על הרצפה. הרכב ברח במהירות אחרי הירי".

פיגוע בגבעת אסף ()

זירת הפיגוע (צילום: עמית שאבי)
זירת הפיגוע(צילום: עמית שאבי)

זירת הפיגוע (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

זירת הפיגוע (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

זירת הפיגוע (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

פיגוע בגבעת אסף (צילום: דוד מיכאל כהן/TPS)
(צילום: דוד מיכאל כהן/TPS)

חיילים בזירת הפיגוע (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בשעה 11:17 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב ירושלים על פצועים בכביש 60, כ-2 ק"מ דרומית ליישוב עפרה. חובשים ופראמדיקים של מד"א שהוזעקו לזירה דיווחו בתחילה כי הם מעניקים טיפול לארבעה פצועים קשה בסיוע כוח רפואה של צה"ל.

 

בהמשך מסר אלי בין, מנכ"ל מד"א, כי הצוותים קבעו בשטח את מותם של שניים מהפצועים. שניים אחרים פונו לבית החולים שערי צדק בירושלים.

 

פראמדיק מד"א שלום גליל, שטיפל בנפגעים במקום, סיפר: "כשהגענו למקום ראינו ארבעה צעירים עם פצעי ירי סמוך לטרמפיאדה. ביצענו סריקה והענקנו להם טיפול רפואי. שניים מהם, צעירה וצעיר כבני 20, קיבלו טיפול רפואי מציל חיים בשטח. לאחר מכן העלינו אותם לניידות טיפול נמרץ ופינינו אותם בדחיפות לבית החולים כשמצבם קשה".

 

מבית החולים הדסה עין כרם נמסר כי צעיר בן 21 פונה אל יחידת הטראומה עם פגיעת ירי בראשו. נמסר כי מצבו קשה מאוד ונשקפת סכנה לחייו. הוא הוכנס לחדר ניתוח. שלושה נפגעי חרדה פונו גם הם לבתי חולים בירושלים.

 

ד"ר באלה מיקלוש, מנהלת יחידת הטראומה בבית החולים הדסה עין כרם, אמרה ל-ynet: "קיבלנו פצוע בן 21, הוא פגוע ראש, במצב קשה מאוד ונשקפת סכנה לחייו. יש לו פציעת ירי בראש, הפגיעה היא קשה. הוא נכנס כעת לחדר הניתוח, והניתוח יימשך כמה שעות".

 

ד"ר אלון שוורץ מבית החולים שערי צדק אמר כי "לבית החולים הגיעה פצועה בת 20 עם פציעות בירך ובאגן. מצבה קשה אך התייצב לאחר קבלת דם והיא כעת מועברת לניתוח לטיפול בפציעותיה".

 


פינוי פצועים בבית החולים שערי צדק בירושלים (צילום: משה מזרחי)
פינוי פצועים אל בית החולים שערי צדק בירושלים(צילום: משה מזרחי)

פינוי הפצועים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

  

  

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: AFP)
זירת הפיגוע בגבעת אסף(צילום: AFP)

חיילים בזירת הפיגוע (צילום: רויטרס)
חיילים בזירת הפיגוע(צילום: רויטרס)

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: AP)
(צילום: AP)

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ התייחס לפיגוע ואמר כי "הטרור הרצחני מרים ראש ואנחנו לא נשב יותר בחיבוק ידיים. אני דורש מראש הממשלה לטפל בטרור כמו שצריך לטפל בטרור. צעד ראשון חייב להיות איסור מוחלט ומיידי על האוכלוסייה הערבית להמשיך לנסוע בציר 60. במקביל חייבים לצאת מהחשיבה המקובעת, להבין שאנחנו בעיצומו של גל טרור רצחני חדש ולבצע טיפול שורש אמיתי בתשתיות הטרור. תושבי בנימין לא יהיו ברווזים במטווח הירי של הטרור הפלסטיני". מועצת מטה בנימין העבירה את ישיבותיה למקום הפיגוע.

 

ראש מועצת בית אל שי אלון הפנה בריאיון לאולפן ynet אצבע מאשימה כלפי הדרג המדיני: "המדיניות לא ברורה. מתוך העיר בירה שלהם, רמאללה, יצאו מפגעים ארורים. את הדבר הזה חייבים לעצור. הצבא יודע לעשות את זה, רק תשחררו אותו, תנו לו לבצע את המשימה שלו. אנחנו הולכים להשבית את מועצת בנימין, להשבית את חיי השגרה במטרה לעלות לדרג המדיני כדי שיעצרו את זה מיד. כל דקה שאנחנו לא עוצרים את זה, אנחנו עלולים להגיע לעוד מראות מאוד מאוד קשים".

 

באזור גבעת אסף התרחשו כמה אירועי טרור משמעותיים בחודש האחרון. הראשון היה פיגוע הירי לפני שלושה שבועות לעבר אוטובוס - ירי שבוצע מנשק מסוג M-16, שממנו נפצעו שניים באורח קל.

 

האירוע השני היה הפיגוע ביום ראשון בכניסה לעפרה, כ-3 ק"מ משם. בפיגוע נפצעו שבעה בני אדם, בהם שירה איש-רן שהייתה בהריון מתקדם. בעקבות האירוע יילדו אותה הרופאים בהליך חירום, אולם אמש נקבע מותו של התינוק - עמיעד ישראל ז"ל.

 

גם פעילות צה"ל אמש והלילה ללכידת המחבלים שביצעו את הפיגועים באזור התעשייה ברקן ובכניסה לעפרה התרחשה באותו אזור, ברמאללה וסביבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים