שתף קטע נבחר

שושלת של טרור: משפחתו של המחבל מהפיגוע בעפרה

אביו ודודו של סאלח ברגותי, החשוד בפיגוע הירי בכניסה לעפרה שחוסל, רצחו ישראלי ב-1978. האב, בכיר חמאס עומר ברגותי, נשפט למאסר עולם, שוחרר בעסקת ג'יבריל, ומאז נכנס ויצא מהכלא הישראלי. הדוד, נאיל, שוחרר בעסקת שליט אך נעצר שוב לאחר כשלוש שנים לאחר שהפר את תנאי השחרור

   

 

אילן היוחסין של סאלח ברגותי (29), אחד משני החשודים בפיגוע הירי בצומת עפרה שחוסל אמש (ד'), הוא של משפחה שבניה עוסקים בטרור שמקורו בחמאס. שב"כ מסר כי הוא ניסה להימלט במהלך ניסיון מעצרו, תוך ניסיון לפגוע בכוחות צה"ל, לפני שנורה ונהרג. כמו כן נמסר כי נעצרו עוד מספר חשודים במעורבות בביצוע הפיגוע, שהועברו לחקירת שב"כ.

סאלח ברגותי  אביו ודודו ()
שושלת של טרור

סאלח הוא בנו של בכיר חמאס עומר (אבו עאסף) ברגותי, איש הארגון שמוכר היטב מהכפר כובר שליד רמאללה. עומר ברגותי, אביו של סאלח, גבר בשנות השישים לחייו, בילה שנים ארוכות בכלא הישראלי, לאחר שהיה אחד משלושת רוצחיו של ישראלי בשנת 1978. עומר נשפט למאסר עולם אך שוחרר בעסקת ג'יבריל בשנת 1985. מאז יצא ונכנס שוב לכלא והוכנס כמה פעמים למעצר מנהלי.

המחבל סאלח ברגותי מפיגוע הירי בעפרה ()
סאלח ברגותי

אבא של סאלח ברגותי עומר ברגותי ()
עומר ברגותי, אביו של סאלח

דודו של המחבל הוא נאיל ברגותי, מוותיקי האסירים הביטחוניים שיושבים בכלא בישראל. נאיל (אחיו של עומר) הואשם גם הוא ברצח הישראלי יחד עם עומר. נאיל, איש פתח בעברו שבכלא המיר את נאמנותו ועבר להפך לאחד ממנהיגי חמאס מאחורי הסורגים, שוחרר בעסקת שליט ונחשב לאחד מסמלי המשוחררים בעסקה עבור הפלסטינים. פחות משלוש שנים לאחר מכן הוא נעצר שוב אחרי שהואשם כי הפר את תנאי שחרורו ושב לרצות את עונשו.

 

 

"אנחנו מודים לגדודי עז א-דין אל-קסאם על המבצע שהביא לשחרורם של האסירים הפלסטינים", אמר נאיל ברגותי ל-ynet לאחר ששוחרר בשנת 2011. האסיר המשוחרר הובל אז לרכב מפואר, בדרך לביתו. אולם התעכב בדרך, כיוון שרבים לחצו את ידיו וברכו אותו. הוא הזכיר את שני המחבלים, שהשתתפו במבצע החטיפה של גלעד שליט, ונהרגו במהלך חילופי האש עם צה"ל. "אנו שולחים ברכות לכל השהידים מרצועת עזה, ולמשפחותיהם של השהיד חאמד רנטיסי והשהיד מחמד פרוואנה ולכל השהידים של עזה, משום שהם סבלו יותר מאיתנו". בנוסף, הוא הביע את תמיכתו באחדות הלאומית הפלסטינית.

דוד של סאלח ברגותי נאיל מחבל פיגוע ירי עפרה ()
נאיל ברגותי, דודו של סאלח

 

וועד ברגותי  ()
וועד ברגותי, העצור השני בחשד למעורבות בפיגוע

כוח ימ"מ של משמר הגבול ירה אמש לעבר מונית פלסטינית בכפר סורדא, צפונית לרמאללה, שבה נסעו סאלח ברגותי ו-וועד ברגותי. סאלח נהרג ו-וועד נפצע ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים בירושלים. הם משתייכים לחמולת ברגותי - אחת המשפחות הגדולות בסורדא.

רכב פיג'ו ממנו בוצע פיגוע הירי בעפרה נגרר על ידי צה
הרכב ששימש לפיגוע נגרר על ידי כוחות צה"ל

במקביל, כוחות הביטחון עצרו באזור הכפר סורדא והעיירה סילואד כמה פלסטינים בחשד למעורבות בפיגוע. הכוחות סרקו בתים כחלק מהידוק המצוד אחר חוליית המחבלים. הכוחות כיתרו גם בית בתוך רמאללה, לא רחוק מהמוקטעה - מעונו הרשמי של נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בהמשך נכנסו כוחות גם לביתו של סאלח ברגותי בכובר. בכפר התפתחו עימותים בין הכוחות לתושבים.

 

בתיעוד מהפעילות בכפר כובר נראים כוחות הביטחון מלווים גרר שמוביל רכב לבן שנראה כמו הפג'ו שאיתה בוצע פיגוע הירי. הרכב נמצא ברמאללה ליד המבנה שאותו כיתרו הכוחות.

 

 

 

 

 

בחלקת הצור בבית העלמין הר הזיתים בירושלים הובא אמש למנוחות התינוק שיולד בעקבות פציעת אמו שירה איש-רן בפיגוע. עשרות בני אדם ליוו את התינוק עמיעד ישראל ז"ל בדרכו האחרונה, ואילו הוריו - האם שירה והאב עמיחי - נותרו בבית החולים. בעצת רבנים נערך לתינוק טקס ברית כדי לתת לו שם.

הלוויה של התינוק עמיעד ישראל (צילום: אוהד צויגנברג)
עשרות ליוו למנוחות את התינוק עמיעד ישראל ז"ל(צילום: אוהד צויגנברג)

הרב רפאל איש-רן, סבו של התינוק, ספד בדמעות: "אתה יקירי, אתה יקר לנו. בני ציון הם אלו שבונים את ארץ ישראל ואתה לא הספקת בחיים הקצרים שלך. אין הרבה אנשים שחיו הרבה מאוד שנים שהצליחו לאחד את עם ישראל כמו שאתה. הבאת הרבה אור ועם האור שלך נסלק את כל החושך שלהם".

 

הסב הוסיף: "אבא שלך ואימא שלך, אם הייתי יכול לצטט מילה במילה את השמחות שלהם למרות הכאב, איזה עוצמות רוחניות. בהלכה כתוב שצריך לתת שם לתינוק - אז ההורים שלך נתנו לך שם, והשם הוא בעל משמעות גדולה: עמיעד ישראל. עמנו פה לעד, עם ישראל פה לעולמי עולמים".

 

 


פורסם לראשונה 12/12/2018 23:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים