שתף קטע נבחר

אחרי כחודשיים: חוסל המחבל שביצע את הפיגוע בברקן

כוחות הביטחון חיסלו בשכם את אשרף נעאלווה, שרצח את קים יחזקאל-לבנגרונד וזיו חג'בי ז"ל. נעאלווה היה חמוש בעת שאותר על ידי הכוחות ונהרג במהלך ניסיון מעצרו. שב"כ: הוא תכנן לבצע פיגוע נוסף

אחרי יותר מתשעה שבועות של מרדף: כוחות הביטחון חיסלו הלילה (ה') בשכם את המחבל אשרף נעאלווה שביצע את פיגוע הירי באזור התעשייה ברקן שבשומרון, שבו נרצחו קים יחזקאל-לבנגרונד וזיו חג'בי ז"ל.

 

על פי הודעת שב"כ, נעאלווה היה חמוש בעת שהכוחות הגיעו למקום שבו הסתתר ואף תכנן לבצע פיגוע נוסף. המחבל נהרג במהלך ניסיון המעצר. פלסטיני נוסף שהיה במקום נעצר בחשד שסייע לו להימלט. בינתיים, חמאס פרס את חסותו על משפחותיהם של נעאלווה והמחבל מעפרה שחוסל אמש, סאלח ברגותי.

 

 

אשרף נעאלווה ()
חוסל לאחר כחודשיים. המחבל אשרף נעאלווה

זירת החיסול ()
זירת חיסול המחבל בשכם

זירת החיסול ()

 


נעאלווה חוסל על ידי הימ"מ בתום קרב יריות קצר במהלך ניסיון המעצר. לא היו נפגעים בקרב הלוחמים. המחבל הסתתר בבית במחנה הפליטים עסכר שבשכם, לאחר שמאז בריחתו החליף כמה מקומות מסתור.

 

כוחות שב"כ, ימ"מ וצה"ל הגיעו אל מקום המחבוא של המחבל, בתום מרדף ארוך ורב מאמצים. בין היתר נעצרו ונחקרו על ידי כוחות הביטחון כמה חשודים שסייעו או שהיו מודעים לפעילותו של נעאלווה. חלק מהעצורים הועמדו לדין. מחקירות העצורים עלה כי נעאלווה תיכנן לבצע פיגוע נוסף, שנמנע עם חיסולו הלילה.

תיעוד המחבל אשרף נעאלווה נמלט מזירת הפיגוע ()
נעאלווה נמלט מהמפעל לאחר הפיגוע

 

קרוביה של קים, שנרצחה בפיגוע: "רבע נחמה, יש להרוס את בית משפחת המחבל"

הבוקר, עם היוודע דבר חיסול המחבל, אמר אביה של קים לבנגרונד-יחזקאל ל-ynet: "זה לא יחזיר לי את קים . כל מהלך שלא יעשו זה לא יחזיר את קים. כמובן שהגיע לו למות כי זה לא פיגוע רגיל. הוא הוציא אותה להורג. אני סומך על הצבא ועל המפקדים ב100 אחוזים; על הממשלה לא. אני מדבר על כך שצריך להרוס את ביתו באופן מיידי. אפילו שרוצים לעשות חצי עבודה - גם אותה לא עשו. שמעתי שהמשפחה של המחבל כבר פירקה חלק מהבית - וזה לא מרתיע אותם. צריך להוריד את הבית עד הסוף.

 

"אני מברך על כך שהוא נהרג באירוע ולא שרד .המטרה שלנו היא שלא נהיה המשפחה השכולה הבאה". שחר, אחותה של לבנגרונד-יחזקאל, אמרה: "זו רבע נחמה לדעת שסוף סוף אחרי כחודשיים הצליחו הצבא ושב"כ להרוג את המחבל הנתעב שרצח את אחותי.

 

"חבל שלקח כל כך הרבה זמן וחבל שעדיין לא נעשו פעולות הרתעה כגון הריסת ביתו וגירוש משפחתו".

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הגיב גם הוא על החיסול - והתייחס גם לחיסול המחבל אמש מהפיגוע בעפרה: "אני מצדיע ללוחמי הימ"מ של משטרת ישראל, שיחד עם צה"ל ושב"כ סגרו חשבון הלילה עם המחבל הבזוי שרצח את קים וזיו וגם חיסלו את המחבל המעורב בפיגוע הירי בעפרה. אני מאחל החלמה מלאה לשוטרי מג"ב שנפצעו בעיר העתיקה והגיבו בנחישות ובמהירות ונטרלו את המחבל.

 

"ידנו הארוכה תגיע לכל מחבל נתעב בכל מקום בו הוא יימצא. זה היה עוד לילה שבו נחשפו אזרחי ישראל לפעילות המבצעית של שוטרי משטרת ישראל הגיבורים, שעומדים על משמר הבטחון יומם ולילה. אני גאה בהם ומצדיע להם. תודה מעומק הלב".

חלוקת צו הריסה לבית המחבל אשרף נעאלווה הרוצח בברקן (צילום: דובר צה
המצוד אחר המחבל, ארכיון(צילום: דובר צה"ל)

חלוקת צו הריסה לבית המחבל אשרף נעאלווה הרוצח בברקן (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

בשבועיים הראשונים לאחר הפיגוע התרכז המאמץ בסריקות פיזיות בשטח. בבניינים, במערות, בתעלות ובמקומות מסתור. כמו בכל מבצע חיפושים שלא מניב תוצאות, עבר המאמץ לאחר מכן בעיקר למישור המודיעיני. במסגרת זו נעצרו סייענים שסיפקו לו מזון ומקום מסתור במהלך מנוסתו, נערכו עשר פשיטות ונחקרו קרובים של המחבל.

 

לפני שבועיים הוגש כתב אישום נגד אביו של המחבל, המייחס לאב עבירות של אי מניעת עבירה ושיבוש הליכי משפט. מכתב האישום עולה כי האב ידע שבנו מתאמן בנשק המצוי ברשותו ושברצונו לבצע פיגוע. בנוסף, האב פעל למכירת רכבו של המחבל במטרה להעלימו, ומשלא הצליח החביא את הרכב. כתב אישום זה מצטרף לכתבי אישום נוספים בפרשה נגד מעורבים אחרים שלא מנעו את הפיגוע. 

 

 

עוד עולה מהאישום כי אביו של המחבל שמע מאשתו בחודש ספטמבר כי בנם מתאמן בירי בנשק סמוך לביתם, וכי בכוונתו למכור את הרובה. האב, לפי כתב האישום, פנה לבנו ואף הפציר בו שימכור את הנשק - "לבל יחרב ביתם".

 

לפני שבוע דחה בג"ץ את עתירת בני משפחתו של המחבל נגד הריסת ביתם ובכך איפשר לכוחות צה"ל להרוס את הבית החל מעוד שלושה ימים.

קים יחזקאל וזיו חג'בי ()
קים וזיו ז"ל

בפיגוע בברקן, שאירע לפני כחודשיים, ירה למוות נעלאווה בחג'בי וביחזקאל-לבנגרונד ז"ל. המחבל, תושב הכפר שוויכה בנפת טולכרם שעבד במפעל כחשמלאי, הגיע בבוקר למפעל קצת אחרי השעה 7:30 כפי שעשה מדי יום בשבעת החודשים האחרונים. את כלי הנשק הוא החביא מתחת לבגדיו, וככל הנראה הציג אישור עבודה באחת מהכניסות שסובבות את אזור התעשייה.

 

מיד לאחר מכן הוא הגיע לכניסה הראשית של המפעל. עלה לתקן תקלה בקומה השנייה, הבחין בכמה עובדים והחליט לשוב על עקבותיו במורד המדרגות כשנשקו שלוף. הוא לקח אזיקונים וחזר לקומה השנייה - קומת המשרדים.

 

באיומי אקדח הוא אילץ עובד ניקיון פלסטיני לאזוק את קים לפני שנרצחה ורק לאחר מכן הותר לו לברוח מהמקום. הוא רצח אותה והמשיך לחלל משרדים נוסף, שבסופו החדר של זיו. המחבל ירה לעבר זיו ורצח אותו.

 

בדרכו החוצה זיהה המחבל עובדת נוספת וירה לעברה. היא נפצעה באורח בינוני. בתיעוד מהזירה ניתן לראות את המחבל נמלט במדרגות המפעל - ואז יוצא ממנו עם תיק על גבו וכלי הנשק בידיו.


פורסם לראשונה 13/12/2018 03:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המחבל
המחבל שחוסל, אשרף נעאלווה
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המחבל
מומלצים