שתף קטע נבחר

בפעם הרביעית: הושחתה אנדרטת השואה בסלוניקי

פעילים ניאו נאצים ריססו צלב קרס על האנדרטה לזכר יהודי העיר היוונית שנשלחו למחנות ההשמדה בזמן השואה. בשנה האחרונה רוססו על האנדרטה גם שמה של מפלגת הימין הקיצוני והכתובת: "תשוחרר פלסטין"

צלב קרס רוסס על אנדרטה לזיכרון השואה ביוון ()
הושחתה בפעם הרביעית. צלב קרס על האנדרטה בסלוניקי

האנדרטה לזכר קורבנות השואה בעיר סלוניקי שב יוון הושחתה שוב - בפעם הרביעית - הפעם עם ריסוס צלב קרס על ידי פעילים ניאו נאצים. האירוע התרחש ביום שבת האחרון. האנדרטה שהושחתה מנציחה את זיכרון יהודי סלוניקי שנשלחו למחנות ההשמדה בזמן השואה.

 

מדובר בפעם הרביעית השנה שבה האנדרטה בעיר מושחתת באמצעות ריסוס כתובות והשלכת צבע. בינואר, ימים ספורים לפני יום השואה הבינלאומי, הושחתה האנדרטה בידי ניאו נאצים מקומיים שריססו את הכתובת "השחר המוזהב" - שמה של מפלגת הימין הקיצוני במדינה.

ההשחתה בחודש ינואר ()
ההשחתה בחודש ינואר

האירוע התרחש בהפגנה נגד הפשרה שהושגה בין יוון לבין מקדוניה על שמה של הרפובליקה. ימים ספורים קודם לכן ריססו אלמונים את הכתובת "Free Palestine (תשוחרר פלסטין)" על מצבת הזיכרון.

 

הקונגרס היהודי העולמי גינה את גילוי האנטישמיות וקרא לרשויות ביוון לשים סוף לתופעה. "לא ייתכן שאנדרטה המסמלת את זיכרונם של יהודים אשר נרצחו בשואה תהיה מטרה חוזרת לוונדליזם אנטישמי מספר כה רב של פעמים. הקונגרס היהודי העולמי קורא לרשויות ביוון לשים סוף להשחתות אלו פעם אחת ולתמיד, ולפעול בצעדים ברורים נגד תופעות האנטישמיות במדינה", אמר מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי רוברט זינגר. "הקונגרס היהודי העולמי ימשיך לעמוד לצד הקהילה היהודית ביוון, לתמוך ולסייע בכל הנדרש על מנת למגר את התופעות הבזויות הללו." הוסיף.

 

 

בית העלמין שהושחת בצרפת (צילום: רויטרס)
צלבי קרס על 37 מצבות. בית העלמין שהושחת בצרפת(צילום: רויטרס)

בית העלמין שהושחת בצרפת (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

התקרית נתרחשה שבועיים לאחר פרסום הממצאים הקשים של מחקר שערך האיחוד האירופי, שבו עלה כי שליש מיהודי אירופה שקלו בחמש השנים האחרונות להגר מארצם משום שהם אינם חשים עוד בטוחים, על רקע התגברות האנטישמיות. הסקר נערך ב-12 מדינות, שבהן חיים 96% מיהודי אירופה. עולה ממנו כי מי שחשים יותר מכל חוסר ביטחון מבין היהודים הם אלה החיים בצרפת, ואחריהם יהודי פולין, בלגיה וגרמניה.

 

לפי הסקר, תשעה מכל עשרה יהודים החיים במדינות שבהן נערך הסקר חשים שהאנטישמיות החריפה בחמש השנים האחרונות. הנשאלים העידו על עוינות באינטרנט ובמקום העבודה ודיווחו על כתובות גרפיטי שטופות שנאה על קירות ליד בתי כנסת.

 

בשבוע שעבר ריססו אלמונים צלבי קרס וכתובות אנטישמיות על 37 מצבות ועל אנדרטה לזכר קורבנות השואה בבית קברות יהודי ליד העיר שטרסבורג בצפון-מזרח צרפת. ההשחתה התגלתה ביום שלישי, שעות לפני פיגוע הירי בשוק חג המולד בעיר, שבו נרצחו שלושה בני אדם. ביום שישי ערכו נציגי הקהילה היהודית טקס במקום, שבו השתתף גם שר הפנים הצרפתי כריסטופר קסטנר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים