שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האוצר מוותר על העלאת המס על הפחם: תעריף החשמל צפוי להתייקר ב-5%-6%

  תעריף החשמל אמור היה לטפס ב-8%, אך בעקבות ביטול העלאת המס שתוכנן לפברואר הקרוב, ההתייקרות תצטמצם מעט. רשות החשמל: "לא מדובר בקיזוז מלא של העלייה הצפויה". באוצר טוענים שהתאחדות התעשיינים הבטיחה שחבריה לא יעלו מחירים - אך בהתאחדות לא מאשרים

  הצעדים למניעת גל ההתייקרויות: במשרד האוצר מדווחים הערב (ד') על הצעדים שנוקט משרד האוצר כדי לצמצם את עליות המחירים. בין היתר המדינה תדחה את העלאת המס על הפחם במטרה להוזיל את תעריפי החשמל. בכך יתייקר החשמל ב-5.5% במקום ב-8%.

   

  יו"ר רשות החשמל: המחיר לצרכן אמור להתייקר ב-7%, הסכם הגז - לא מספיק טוב

  ממזון ועד דיור - כך זינקו המחירים בישראל תוך עשור

  מחירי הביצים יירדו ב-1.2% בלבד

  טרה נגד כחלון: אם המחירים לא יעלו – זה יסכן את אספקת החלב ומוצריו לציבור

   

  בשלב הראשון מוותר האוצר על העלאת המס על הפחם בשיעור של 46-102 שקל לטון, צעד שתוכנן לפברואר הקרוב. סעיף זה בלבד אמור היה לייקר את תעריף החשמל ב-2%. מדובר במהלך דומה לזה שביצע משרד האוצר כבר בשנת 2012, אז משבר הגז המצרי הוביל לרכישת סולר; כדי לא לגלגל את מלוא העלות על הציבור, גם אז ויתר משרד האוצר על המס, וגבה אותו רק שנים לאחר מכן.

   

  ברשות החשמל הודיעו, בהמשך להודעת משרד האוצר, כי הפחתת המסים על הדלקים המשמשים לייצור חשמל תמתן משמעותית את העלייה הצפויה בתעריפי החשמל, אך הבהירו כי "לא מדובר בקיזוז מלא של העלייה הצפויה. הצוות המקצועי ברשות החשמל מחשב את המשמעות התעריפית של צעדי האוצר ויציג את הנתונים להחלטת מליאת רשות החשמל. יצוין עוד, כי הרשות סיימה הליך נרחב של שימוע ציבורי ביחס לעדכון התעריף והחלטת מליאת הרשות באשר לגובה התעריף צפויה להתקבל בשבוע הקרוב".

   

  "לבחינת רשות החשמל, האמונה על קביעת תעריף החשמל, יועברו מספר צעדים שהמרכזי שבהם הא ביטול העלייה הצפויה בבלו", נכתב בהודעת האוצר, "במסגרת ההבנות עם רשות החשמל, השפעה חיצונית זו תקטין באופן משמעותי את תשומות ייצור החשמל, ולפיכך תצמצם דרמטית את העלייה הצפויה במחירי החשמל. צעד זה הומלץ על ידי רשות החשמל ויחד עם צעדים נוספים, יובאו בפני רשות החשמל שתידון ותפרסם את החלטתה כבר בימים הקרובים".

  שעון חשמל (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)
   

  באוצר הזכירו כי לאחר פגישה לילית, הודיעה חברת אסם על דחיית גל ההתייקרויות שתוכנן על כשליש ממוצרי החברה. בנוסף, מדווחים באוצר כי בשעות האחרונות הודיעה חברת שטראוס על כך שלא תעלה את מחירי מוצריה. עם זאת, צריך להזכיר שהחברה כבר הודיעה בקיץ כי לא תעלה את המחירים עד סוף השנה. האם כעת היא מודיעה ש"תתאפק" ולא תוריד את המחירים גם ב-2019? משטראוס לא נמסרה תגובה.

   

  אשר לענף החלב, שר האוצר אינו מתכוון לחתום על העלייה במחירים המפוקחים של מוצרי החלב כגון חמאה, חלב וגבינה לבנה. בסופו של דבר, יהיה זה בית המשפט שיחליט אם שר האוצר יחתום או לא יחתום על עליית מחירי מוצרי החלב המפוקחים; כך שמדובר בהצהרה זמנית שנכונה לזמן זה, אך ייתכן שתתפוגג לאבק בעתיד הקרוב. 

   

  אסם התקפלה ותדחה את העלאת המחירים: מנכ"ל משרד האוצר בריאיון באולפן ynet    (צילום: חגי דקל)

  אסם התקפלה ותדחה את העלאת המחירים: מנכ"ל משרד האוצר בריאיון באולפן ynet    (צילום: חגי דקל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  עוד מדווחים כי התאחדות התעשיינים העבירה היום מכתב התחייבות לשר האוצר, לפיו כלל חברות המזון מבטלות את הכוונה לייקר את מחירי המזון, זאת בעקבות פנייתו של שר האוצר ופעילות משרד האוצר להפחתת עלויות התשומות. למרות זאת יש להדגיש כי חברות מזון ומוצרי צריכה רבות כבר העלו מחירים.

   

  שנית, בהתאחדות התעשיינים לא מסרו תגובה בעניין ל-ynet. בכל מקרה, אנשי מחאת יוקר המחייה מקווים שהתעשיינים יכבדו את הבטחתם, כפי שניתנה לכאורה לשר האוצר. כמו כן, התאחדות התעשיינים מייצגת רק את היצרנים ולא את היבואנים שמיוצגים באיגוד לשכות המסחר - ולא מסרו הודעה דומה. בסופר הישראלי יש לא מעט מוצרי יבוא.

   

  בנוסף מזכירים באוצר כי "פעולות אלו מתווספות לביטול העלייה במחירי הלחם אחיד כהה, לחם לבן, ולחם לבן פרוס". עם זאת, צריך להזכיר ששני סוגי הלחם הנמכרים ביותר - חלה ולחם אחיד פרוס - כן התייקרו השבוע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים