שתף קטע נבחר

לאחר חשיפת ynet: הלוחם שהותקף על-ידי מפקדיו וערק - שוחרר מצה"ל

ג', ערבי מוסלמי שהתנדב לתפקיד, הוכה לפני כשנה על ידי מפקדיו וחבריו למוצב באוגדת עזה. הוא ערק מצה"ל וכעת הוחלט באכ"א לשחרר אותו ללא משפט. עורך דינו: "מפקדיו תמכו בנאשם, והוא לא זכה לביקור בית". צה"ל: "הבקשה נדונה ואושרה בהתאם למדיניות הנוהגת בדבר מתן פטור לבני מיעוטים המשרתים בצה"ל"

 

 

 

לוחם מוסלמי הוכה והושפל על ידי מפקדיו, ערק לתשעה חודשים, ושוחרר מצה"ל – ללא משפט: בבסיס הקליטה והמיון של אגף כוח האדם (מיט"ב) החליטו השבוע לפטור משירות, ללא העמדה לדין פלילי, לוחם בצה"ל שהותקף באלימות על ידי מפקדיו ביחידת הסיור הבדואי (הגדס"ר הבדואי לשעבר) לפני כשנה.

 

בעקבות התקרית הקשה, שנחשפה ב-ynet, סבל הלוחם המוסלמי, ג', ממשבר אמון, כמו גם משפחתו, מול הצבא. ג' נפצע כתוצאה מהאלימות שננקטה כלפיו במוצב צה"ל ליד הגבול עם רצועת עזה, ובחלוף כמה שבועות הפסיק להתייצב ביחידתו על רקע הקשיים הנפשיים והאישיים שמהם סבל בשל האירוע החריג.

 

אביו של הלוחם שהוכה בבסיס: "המפקד ראה ולא עשה כלום"

 

בצה"ל דחו תחילה את בקשתו לקבל פטור משירות, אך בדיון נוסף בעניינו שנערך החודש הוחלט לפטור אותו משירות ללא העמדה לדין בגין עריקות, באופן מיידי ו"לאור הנסיבות המיוחדות". ג', מוסלמי מישוב ערבי גדול בצפון, בחר להתנדב לשרת בצבא כלוחם, אך נקלע לדבריו ליחס מבזה ומשפיל לאורך תקופה ממושכת מצד חבריו ומפקדיו ליחידה. 

 

עוד בטרם אושר הפטור החריג, כתב קצין מאכ"א בחודש שעבר לג': "צה"ל לא דן בעניינם של עריקים או נענה לבקשותיהם. ראש ענף 'עצמה' במיט"ב דנה בבקשה והחליטה שלא להיעתר לבקשה, וקבעה שאין הצדקה שלא תרצה 34 ימי מחבוש שכבר הוטלו עליך. אין קשר בין אירוע האלימות לעונש המחבוש שקיבלת (בטרם מקרה האלימות, י"ז)". במכתב נדרש ג' ע"י צה"ל להסגיר עצמו לאלתר למשטרה ורק לאחר הסדרת הסוגיה הפלילית-משפטית, תיבחן בקשתו לקבל פטור משירות.

 

ג' נאלץ לשכור את שירותיו של עורך דין לטובת מאבקו מול הצבא, ובסופו של דבר, על רקע מדיניות צה"ל מול חיילים מתנדבים, הוחלט לפטור אותו משירות ללא העמדה לדין בגין עריקות. "ג' סבל מהתנכלות מפקדיו לאורך תקופה ארוכה ועל כך נפקד משירות צבאי וכבר ריצה 14 ימים בכלא הצבאי", טען ג' באמצעות עורך דינו, משה בן יקר, באחד המכתבים ששלח לאכ"א.

הותקף, ערק וישוחרר ללא משפט. הלוחם ג' ()
הותקף, ערק וישוחרר ללא משפט. הלוחם ג'

"את האלימות הקשה ביותר ספג לאחר שנשפט שוב ע"י המג"ד ל-34 ימים נוספים בכלא, אך הכלא היה מלא והוא חזר לתקופת 'המתנה' ביחידתו, ואז הוכה שם באכזריות איומה. התקיפה בוצעה ע"י שניים ממפקדיו, יחד עם שני לוחמים נוספים שהכו אותו באגרופים ואף אחד מהם השתמש במוט ברזל". במכתב הוזכר כי בעקבות האלימות הקשה ג' איבד את הכרתו ופונה באמבולנס לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

 

נגד שניים מהלוחמים שהכו את ג' הוטלו במסגרת עסקת טיעון ארבעה חודשי מאסר בפועל ותשלום פיצויים לג' בסך 1,000 שקלים מכל אחד מהם. על שניים אחרים, שסייעו להכותו, בין היתר ע"י אחיזתו בזמן שקיבל אגרופים בפניו ובחזהו, הוטלו חודשיים מאסר ותשלום 500 שקלים פיצוי לג', שטוען כי שניים מהנאשמים טרם העבירו לו את כספי הפיצוי חרף גזרי הדין.

 

עורך דין משה בן יקר ()
עורך דין משה בן יקר

"אחיו של ג' עומד לפני גיוס וחושש להתגייס לצבא", טען עו"ד בן יקר במכתב בקשתו לפטור את ג' משירות, "מפקדיו של אחד הנאשמים אף הגיעו לשבח את הנאשם בבית הדין הצבאי כדי להקל בעונשו, בעוד ג' לא זכה לביקור בית. תקיפת פקוד ע"י מפקדיו היא כישלון פיקודי משמעותי בצה"ל, המהווה הפקרת חייל ופגיעה בשלמות גופו".

 

כחלק מהפרשייה נחשפו ב-ynet גם הקלטות שיחות בין ג' למפקדיו שבהן נשמעו אומרים לו: "אתה גבר ולא בחורה. טיפש. אני שם... עליך ועל המח"ט". ג' אמר למקורביו אחרי ההחלטה לפטור אותו: "אני כועס בעיקר על מפקדיי לשעבר, שפגעו בי ומנעו ממני לשרת שירות מלא כחייל מוסלמי, שהתנדב עם המון מוטיבציה לשרת. מאז האירוע אני מנסה לשקם את חיי".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר במי שהתנדב לשירות סדיר, ובמהלכו נפקד מיחידתו. בא כוחו פנה לפטור אותו משירות צבאי. הבקשה נדונה ואושרה בהתאם למדיניות הנוהגת בדבר מתן פטור לבני מיעוטים המשרתים בצה"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים