שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האפודים הצהובים לא עוצרים בחברות המזון: "נחרים גם את חברת החשמל"

  אחרי אסם - פעילי מחאת יוקר המחייה ממשיכים בחרם הצרכני ותלו הבוקר מודעות הקוראות לציבור שלא לקנות מוצרים של תנובה ולא להפעיל חשמל בשעות הערב. בינתיים הם נערכים להפגנה גדולה במוצאי שבת בתל אביב. יוזם המחאה באולפן ynet: "כמו שקיפלנו את אסם - כך נקפל את השאר"

   

  צילום: אורי דוידוביץ

  צילום: אורי דוידוביץ

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  חברת אסם אמנם הודיעה אתמול (ד') כי בכוונתה לדחות את העלאת המחירים של רבים ממוצריה, אך פעילי מחאת האפודים הצהובים בארץ לא מתכוונים להרפות מהלחץ על חברות גדולות נוספות - וכעת קוראים בין היתר לחרם על תנובה כחלק ממאבקם להורדת יוקר המחיה.

   

  יו"ר רשות החשמל: המחיר לצרכן אמור להתייקר ב-7%, הסכם הגז - לא מספיק טוב

  ממזון ועד דיור - כך זינקו המחירים בישראל תוך עשור

   

  בינתיים יש גם צעדים בשטח: סטודנטים הקימו היום דוכני הסברה בקריאה לא לקנות מוצרי של תנובה. בנוסף, נתלו מאות מודעות בארץ הקוראות לציבור לא להפעיל חשמל היום משעה 21:00 עד 21:10.

   

  "תנובה החליטה לחלוב את הציבור ואזרחי ישראל מתעוררים", אמר דוד מזרחי, ממובילי המחאה לאולפן ynet. "כמו שתוך 72 שעות הצלחנו לגרום לכך שחברת אסם יצאה בהצהרה מוחלטת וברורה שהם לא מתכוונים להעלות את מחירי האוכל. יש לנו מסר מאוד ברור - אם תעלו את מחירי המזון, אנחנו נקרא לחרם צרכנים. אסם התקפלה וכך גם חברת תנובה תתקפל".

   

  לדברי מזרחי, תנובה היא לא החברה היחידה שהפעילים מתכוונים לפעול נגדה. "על הכוונת נמצאות בעיקר חברת החשמל ורשות המים", הוא אומר.

  חרם צרכנים בעקבות גל עליות המחירים (צילום: יח
  (צילום: יח"צ)

  חרם צרכנים בעקבות גל עליות המחירים (צילום: יח
  (צילום: יח"צ)

  חרם צרכנים בעקבות גל עליות המחירים (צילום: יח
  (צילום: יח"צ)

   

  אתה מאמין בכוח שלכם? כי אסם אמנם דחתה את עליית המחירים אך לא ביטלה, ואז הרגיעו את הציבור. הציבור כבר לא יוצא לרחובות ופחות עוסק בחרמות.

  "במוצאי שבת אתם תראו כ-3,500 סטודנטים שקיבלו קריאה לצאת לרחובות. הטלפון שלי קורס 24 שעות, משפחות חד הוריות, משפחות מרובות ילדים, קשישים, נכים, כולם מבינים שזה סיפור ישראלי רחב, זה לא סיפור של מחאת האפודים הצהובים, זה סיפור על יוקר המחיה, מה שבסופו של דבר נוגע בכולנו".

   

  מזרחי מכוון את דבריו לעליות המתוכננות בתעריפי החשמל והמים. "אם חברת חשמל תעלה מחירים בשבעה אחוזים, חברת מים בחמשה אחוזים, מוצרי המזון יעלו בין שבעה לעשרה אחוזים - זה פגיעה של מאות שקלים בכל משפחה ישראלית. אני קורא לאזרחי המדינה להגיע במוצאי שבת למחאת ענק שאנחנו מארגנים. מחאה יוצאת דופן שלא נראתה הרבה זמן בקריית הממשלה בתל אביב. זה הזמן שלנו, כמו שקיפלנו את חברת אסם, כך נקפל את חברת החשמל, את חברת המים ואת שאר חברות המזון ובראשותן את תנובה".

  מחאת האפודים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי )
  מחאת האפודים בתל אביב(צילום: מוטי קמחי )
   

  איך אתה מסביר שזה לא תופס? אנחנו לא רואים גל עצום של מחאות והפגנות. יש גם ביקורת פוליטית שכל ההפגנה הזאת היא פוליטית, הציבור לא נוהר אחריכם.

  "קודם כל, כשאנשים קמים ומנסים לייצר מאבק ישר מסמנים אותם - אלה בוגדים, אלה עוכרי ישראל, אלה שמאלנים. הם לא מתמודדים עם הבעיה עצמה, הכי קל לבוא ולהגיד שהמחאה הזאת היא של בוגדים, של שמאלנים של עוכרי ישראל אבל זה לא נכון".

   

  למה לא נוהרים אם הכל כמו שאתה מתאר? איפה כל הישראלים שיבואו ויפגינו ויאבקו על הדבר הזה?

  "ביום רביעי שעבר יצאנו בתור התחלה, וביום שישי היו כבר כ-2,000 איש ברחובות. המבחן שלנו הוא במוצאי שבת. במוצאי שבת אתם תראו משהו שאתם עדיין לא יכולים לצפות את מספר האנשים שאמורים להגיע. אני מבטיח לך, במוצאי שבת, אתם תראו מספר גדול של אנשים. יש התארגנות מאוד גדולה של אנשים דרך הפייסבוק, דרך הטלפון וההתארגנות הזאת תגרום לאנשים לצאת לרחובות". 

   

  השתתפה בהכנת הכתבה: מירב קריסטל

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים