שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

ההחלטה שתקבע את גורלן של 12 אלף דירות במתחם פי גלילות

מועצת מקרקעי ישראל אישרה את פירוק חברת פי גלילות, החלטה שתשחרר 80 דונם לדיור ותעסוקה, בהם מחזיקה החברה. הפירוק צפוי לעלות להצבעה באסיפת בעלי מניות באמצע ינואר. וגם: פורסמו מכרזים לשכירות ארוכת טווח באשקלון, באר יעקב, בית שמש, לוד וקצרין. צנרת התכנון

מועצת מקרקעי ישראל אישרה הערב (ב') את הצעת רשות החברות לפרק את חברת פי גלילות. בכך יושבו לניהול רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) יותר מ-80 דונם הכלולים בתוכנית רחבת ההיקף דרום גלילות. התוכנית כוללת 12 אלף יחידות דיור ו-700 אלף מ"ר תעסוקה ומסחר. הפירוק צפוי להגיע להצבעה באסיפת בעלי מניות ב-14 בינואר.

 

תוכנית הנמל החדש במפרץ חיפה אושרה - המתנגדים יערערו

צפו: כך ייראה המגדל שאמור לשנות את קו הרקיע של תל אביב

כפר קאסם: שכונה חדשה עם 1,600 דירות - מחצית במחיר למשתכן

 

מאז חתימת ההסכם לפינוי מתקני הדלק והגז ממתחם גלילות בשנת 2002, חברת פי גלילות מחזיקה שטח של 164 דונם המשמש בעיקרו לחניונים למכירת רכבים, המושכרים על ידי החברה. למדינת ישראל 50% ממניות החברה והיתרה מוחזקת בידי בעלי מניות פרטיים. במסגרת תוכנית דרום גלילות, המקודמת על ידי רמ"י ומתכננת מחוז תל אביב גילי טסלר, ייעוד השטח אמור להשתנות למגורים ותעסוקה.

הדמייה תוכנית מתאר דרום גלילות (הדמייה:  א. מזור – א. פירשט אדריכלים ומתכנני ערים) (הדמייה:  א. מזור – א. פירשט אדריכלים ומתכנני ערים)
הדמייה תוכנית מתאר דרום גלילות(הדמייה: א. מזור – א. פירשט אדריכלים ומתכנני ערים)

 

לצורך ניהול מיטבי של מקרקעי ישראל, וכחלק ממימוש החלטת הממשלה בנושא, מקדמת רשות החברות את פירוק החברה - והשבת מחצית משטח המקרקעין המוחזק על ידה לרמ"י. בעלי המניות הפרטיים יקבלו חוזה חכירה, המאפשר שינוי ייעוד הקרקע תמורת תשלום, עם השלמת התוכניות המפורטות. המהלך מאפשר ניהול של המקרקעין על ידי רמ"י ועתיד להוביל לחיסכון כספי ניכר בניהול השוטף.

 

רמ"י צפויה להגיש במהלך שנת 2019 תוכניות מפורטות על המתחם, ואף להתחיל בטיפול בביצוע עבודות פיתוח שניתן לבצע מכוח התוכנית המתארית המופקדת להתנגדויות הציבור בימים אלו.

 

לדברי שר האוצר ויו"ר רמ"י, משה כחלון, "זו החלטה חשובה שתשחרר דירות רבות בלב האזור המבוקש בישראל. במשך שנים מדברים על בנייה במתחם גלילות, אך בפועל לא קרה דבר. ההחלטה הזו שנעביר היא צעד עצום בהוצאת תוכניות הבנייה הללו לפועל. היא תאפשר לאלפי משפחות לבנות את ביתם באחד ממתחמי הבנייה המבוקשים באזור המרכז".

משה כחלון בראיון לאולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
שר האוצר, משה כחלון, משמש גם יו"ר רשות מקרקעי ישראל(צילום: אבי מועלם)

עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, אמר כי "למהלך שיזמה רשות החברות בשיתוף רמ"י חשיבות רבה ליצירת זמינות במקרקעין המיועדים לבניית 12 אלף יחידות דיור במרכז הארץ. במקביל, פועלת רשות מקרקעי ישראל לקידום התכנון במתחם, לטיפול בזיהומי קרקע, לסילוק פולשים להסדר עם החברה קדישא ועוד. הכל על מנת לאפשר את שיווק הקרקע בהקדם האפשרי".

 

יעקב קוינט, מנהל רשות החברות הממשלתיות: "רשות החברות הממשלתיות יזמה את המהלך לפירוק החברה כחלק מתוכנית רחבה לייעול השימוש במקרקעי החברות הממשלתיות ולתמיכה במדיניות הממשלה להגדלת היצע יחידות הדיור.

בנוסף, יש לציין כי סגירת החברה תחסוך למשלם המיסים מיליוני שקלים בשנה".

  

פרויקטים חדשים להשכרה לטווח ארוך

החברה הממשלתית לדיור ולהשכרה, דירה להשכיר, ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י), פרסמו חמישה מכרזים גדולים לשכירות ארוכת טווח, באשקלון, באר יעקב, בית שמש, לוד וקצרין, בהיקף של 1,415 יחידות דיור, מהם 1,265 דירות להשכרה לטווח ארוך ו-150 לשוק חופשי. בכל פרויקט, כרבע עד כמחצית מיחידות הדיור מיועדות לזכאים בשכר דירה מופחת, במחיר הנמוך ב-20% משווי השוק - בסך הכל יוצעו 600 דירות בשכירות מוזלת.

 

הפרויקט באשקלון ממוקם בשכונת אגמים החדשה בצידה הדרום מזרחי של העיר, סמוך לשדרות יצחק רבין. השכונה תכלול כ-5,000 דירות חדשות, מהן 419 מתפרסמות במכרז הנוכחי. המכרז כולל 419 דירות, מהן 269 להשכרה לטווח ארוך, לתקופה של 20 שנה, כמחציתן (135 דירות) בשכר דירה מופחת. 150 יחידות הדיור הנוספות בפרויקט ייועדו למכירה על ידי היזם הזוכה, בשוק החופשי.

פרויקט דירה להשכיר בחיפה (הדמיה: אייל שמואל) (הדמיה: אייל שמואל)
פרויקט דירה להשכיר בחיפה(הדמיה: אייל שמואל)
 

הפרויקט השלישי שיצא למכרז, הוא במסגרת בניית שכונה חדשה בחלקה הצפוני של המועצה המקומית באר יעקב, בסמוך לכביש 44 ולשער ירושלים שבכניסה לבסיס צריפין. השכונה כולה תכלול כ-6,900 דירות, כאשר הפרויקט של דירה להשכיר יכלול 268 דירות להשכרה ארוכת טווח לתקופה של עשרים שנים, מהן 134 במחיר מופחת לזכאים.

 

פרויקט נוסף מתוכנן בשכונת נופי בן שמן, הממוקמת מזרחית לכביש 40, כחלק מהעיר לוד. השכונה תכלול כ-5,000 דירות בבנייה רוויה, כאשר המכרז הנוכחי כולל 484 דירות, מהן 242 להשכרה בשכר דירה מופחת לזכאים. בנוסף יכלול הפרויקט שטחים מסחריים בהיקף של כ-13 אלף מ"ר. פרויקט נוסף לגביו פורסם מכרז הוא בדרום העיר בית שמש, במתחם המשקפיים.

 

הפרויקט במועצה המקומית קצרין ברמת הגולן הוא חלק משכונה חדשה שתכלול כ-1,650 דירות. הפרויקט עצמו כולל 112 דירות בחמישה בניינים בני 5 קומות, להשכרה ארוכת טווח לתקופה של חמש עשרה שנים, כאשר 56 דירות מיועדות להשכרה במחיר מופחת לזכאים. על מנת לתמרץ יזמים להשתתף במכרז, החליטו בדירה להשכיר לכלול באותו מכרז גם שטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של כ-9,100 מ"ר שייבנו על ידי היזם.

 

הפרויקטים משווקים לפי המודל הסטנדרטי של דירה להשכיר, בו היזמים יוכלו להשכיר את הדירות לתקופה מינימלית של 20 שנים ולאחר מכן למכור אותן. במסגרת תכנון הפרויקטים, דירה להשכיר מכתיבה את מפרט הבנייה והתחזוקה ונוסח הסכם השכירות. החברות שיזכו במכרזים יחויבו לתפעל ולתחזק את הפרויקט לתקופה של 20 שנים באמצעות חברת ניהול ובהתאם למפרט תחזוקה מוגדר מראש.

 

דירה להשכיר צפויה לפרסם בימים הקרובים שני מכרזים גדולים נוספים, האחד בתעש השלום הסמוך לגבול בין תל אביב לגבעתיים והשני בשכונת רמות בבאר שבע, שישווק בקרב עובדי משרד הביטחון, כחלק ממעבר צה"ל דרומה. פרויקטים אלו מתווספים ל-27 פרויקטים שהחברה מקדמת היום בסך הכל ברחבי הארץ.

 

מנכ"ל דירה להשכיר, עוזי לוי, מסר כי הם נערכים לפרסום מכרזם נוספים למתחמי קרקעות למגורים שאושרו בוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור. "אנו משקיעים בתכנון ובאיכות הפרויקטים, תוך שימת דגש על עירוב שימושים, ומקפידים שהשכונות החדשות המתוכננות יהיו נגישות לדרכי גישה נוחות, תוך חיבור לתחבורה ציבורית וקירבה לאזורי מסחר ותעסוקה".

  

אושרה להפקדה: תכנית לשכונת מגורים בנתניה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז שבמינהל התכנון, אישרה היום להפקדה תכנית לשכונת מגורים חדשה במזרח העיר נתניה. התוכנית כוללת מבני מגורים בהיקף של 3,500 יח"ד, מסוף תחבורה ציבורית, מרכז מסחרי, מוסדות חינוך, ופארק עם אמפי בשטח של כ-110 דונם.

הדמיה נתניה (דורון צוף זילברברג אדריכלים)
הדמיה נתניה(דורון צוף זילברברג אדריכלים)
  

התוכנית, בשטח של 875,000 מ"ר, גובלת ממערב עם שכונת עמליה, שכונת נאות גנים ושכונת קריית השרון. מדרום למתחם נמצא בית עלמין, וממזרח היישוב נורדיה. התוכנית כוללת כ-20 מגדלי מגורים בני 20 עד 28 קומות, וכן בניניים בצמוד לשכונות הקיימות בגובה של עד 9 קומות.

 

התוכנית מחולקת למתחמי משנה, כאשר כל תת מתחם יוכל לקום בנפרד ויכלול מערך תנועה ושירותי ציבור. החיבור למרקם העירוני הקיים יתבסס על 3 כניסות ראשיות: כניסה מרחוב האלונים, שתהפוך לציר מזרח-מערב מרכזי, שיוביל מחורשת הסרג'נטים ממערב עד לפארק העירוני החדש.

 

לאורך הציר יהיו שבילי אופניים וגינון נלווה, ובמרכזו מרכז מסחרי גדול ומעליו דיור מוגן. כ-90 דונם ישמשו למבני ציבור: בדרום התכנית מתוכננת קריית חינוך שתכלול בית ספר תיכון ושטח לספורט. בתי ספר יסודיים ואשכולות גנים יפוזרו וימוקמו במתחמי המשנה.

 

ממזרח לשכונה מתוכנן פארק ליניארי שהגינון לאורכו ישתלב עם האופי החקלאי שבסביבתו. לאורך הפארק יתוכננו שבילי אופניים, ריצה וטיול ומתחמי כושר. במרכז הפארק יתוכנן פיתוח, הכולל מדשאות ומתקנים ואמפי פתוח גדול שיאפשר קליטת קהל. השביל המרכזי במתחם יתוכנן ויעוצב כטיילת המשלבת, הצללה שבילי אופנים, אזורי כושר וגינון. מהטיילת יהיו חיבורים לגינות קטנות בהן מתקני משחק, גינות כלבים, גינות קהילתיות, מתקני ספורט ואזורי שהייה מוצלים.

 

בנוסף, חלק מהיקפי הבנייה בתוכנית מותנים בטיפול בנושא התחבורה, כולל סלילת כביש עוקף חדש לנתניה מזרח, שיחבר את כביש 57 מצפון עם כביש 561 המתוכנן מדרום. בצפון התוכנית מתוכנן מסוף תחבורה ציבורית, והיא כוללת הנחיות להתוויית קווי תחבורה ציבורית לשירות השכונה וחיבורה למערכת הדרכים העירונית, בין השאר באמצעות נת"צ מכביש 57 עד רחוב האלונים. כמו כן, כתנאי להתחלת הבנייה, נדרש מסמך לתפעול התחבורה הציבורית.

 

התוכנית גובשה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל ונערכה על ידי אדרריכל דורון צוף ואדר' איילת הוקמן. יו"ר הועדה המחוזית, שירה ברנד, מסרה כי התכנית מהווה תשתית תכנונית להמשך התפתחותה הטבעי של נתניה, תוך מתן דגש על איכות חיי התושבים. "התכנית יוצרת רובע עירוני איכותי, בשילוב התשתיות הנלוות", אמרה. "השכונה החדשה תספק פתרונות דיור למגוון אוכלוסיות, כמו גם מענה לצרכי התחבורה של תושבי העיר וסביבתה, לצורך במוסדות ציבור על עירוניים, ופארק גדול לרווחת התושבים."

הדמיה נתניה (דורון צוף זילברברג אדריכלים)
הדמיה נתניה(דורון צוף זילברברג אדריכלים)
  

אושר בהליך מהיר: 2,400 דירות בטירה  

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) אישרה בשבוע שעבר (ד') את תוכנית המתאר הכוללנית לטירה, הכוללת הקמת 2,400 יחידות דיור.

 

התוכנית ממוקמת בדרום היישוב ומתפרסת על שטח של 780 דונם, בסמיכות לעיר הקיימת. בנוסף למבני מגורים היא כוללת 32 דונם של מבני ציבור בהם בתי ספר יסודיים ועל יסודיים, גנים, מעונות יום, ושירותי קהילה ורווחה, וכן שטחים ציבוריים פתוחים.

 

עוד מוצעים בתוכנית שני מוקדים מסחריים בצפון ובדרום השכונה, שטח של 11,500 מ"ר, וכן בשדרה ציבורית, שלאורכה תתאפשר פעילות מסחרית בשילוב עם מבני מגורים.

 

התוכנית כוללת גם נתיבי תחבורה ציבורית ושבילי אופניים והולכי רגל, וכן עורק תנועה היקפי אשר מקשר את הישוב הקיים לכביש האזורי מס' 554.

 

במינהל התכנון ציינו כי ן על אף שבתחום התכנית מצויים מאות בעלי קרקעות, לתוכנית הוגשו התנגדויות ספורות בלבד על ידי מספר מצומצם של בעלי קרקעות. זאת בזכות העובדה, כי בשלבי התכנון נעשה שיתוף ציבור בעלי הקרקעות, בהובלת צוות התכנון ואנשי המקצוע של הרשות המקומית.

 

התוכנית קודמה על ידי עיריית טירה ונערכה על ידי אדריכל עמרי ילין. דקלה פרסיקו, מתכננת הותמ"ל מסרה, כי התוכנית נגזרת מתוכנית המתאר של הישוב ומהווה אבן דרך משמעותית בפיתוח הישוב ובפתרון מצוקת הדיור שלו. "הצלחת תהליך התכנון טמונה בעבודה היסודית מול מאות בעלי קרקעות בתוכנית יחד עם הרשות המקומית ואנשי המקצוע, ואני מאמינה שמימושה יביא בשורת פיתוח משמעותי ליישוב", אמרה.


פורסם לראשונה 24/12/2018 15:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: אייל שמואל
פרויקט דירה להשכיר בחיפה
הדמיה: אייל שמואל
מומלצים