שתף קטע נבחר

מנדלבליט לא יפרסם ההחלטה על תיקי נתניהו סמוך לבחירות

בדיוק ביום שבו הוכרז על הקדמת הבחירות החל היועץ המשפטי לממשלה בדיונים על חקירות ראש הממשלה. ככל שההכרעה תתקבל סמוך למועד הבחירות בתחילת אפריל - פרסומה יתעכב

כיצד ישפיעו פיזור הכנסת וההליכה לבחירות על חקירות ראש הממשלה? ההחלטה הדרמטית על בחירות בתחילת אפריל נפלה בדיוק ביום שבו החלו דיוני היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על תיקי החקירות נגד בנימין נתניהו. ואולם, עדיין לא ברור כמה זמן בדיוק יימשכו הדיונים ומתי תתקבל ההכרעה בהם - ופרק הזמן הזה הוא שיקבע אם הבחירות ישפיעו על פרסום ההחלטה.

 

ראש הממשלה נתניהו, פרקליט המדינה ניצן והיועמ"ש מנדלבליט (צילום: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן) (צילום: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)
ראש הממשלה נתניהו, פרקליט המדינה ניצן והיועמ"ש מנדלבליט(צילום: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)
 

גורמים משפטיים בכירים העריכו היום (ב') כי הדיונים על תיקי ראש הממשלה יימשכו כסדרם, אולם היועץ המשפטי לממשלה לא יפרסם את החלטתו ככל שהיא תתקבל סמוך למועד הבחירות. זאת, כדי למנוע מראית עין של השפעת המערכת המשפטית על ההליך הדמוקרטי.

 

לאחר הפרסום ב-ynet נמסר ממשרד המשפטים: "תהליך העבודה על תיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נמשך כמתוכנן. מדובר בתהליך עבודה סדור ומקצועי, שאיננו תלוי באירועים פוליטיים. מכל מקום, קיימת הנחיית יועץ משפטי לממשלה בנושא 'מדיניות התביעה והאכיפה לפני הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות'. הנחיה זו פומבית, ומפורסמת באתר משרד המשפטים. ככל שהכנסת תתפזר - רשויות אכיפת החוק תפעלנה לפי ההנחיה. כל פרסום אחר הוא בגדר ספקולציה בלבד, נוכח העובדה שתאריך סיום העבודה על התיקים עדיין לא ידוע".

 

מנדלבליט, הגורם החוקי הבלעדי שבסמכותו להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן, הוא זה שיקבל את ההחלטה הסופית בתיקים. עם זאת, לעמדתם של שני בכירים תהיה השפעה מכרעת: פרקליט המדינה שי ניצן, שיצטרך גם לספק את מטריית ההגנה בבג"ץ במקרה של הגשת עתירות נגד ההחלטות, וכן פרקליטת מיסוי וכלכלה בתל אביב, עו"ד ליאת בן ארי, שליוותה את תיקי החקירה.

 

בשבוע שעבר אמר מנדלבליט: "החקירה בוצעה בנחישות ובמקצועיות. הצוות יתכנס מעתה לעיתים קרובות בלשכתי. הצוות ממוקד כולו במשימת בחינת הראיות שנאספו, לצורך קבלת ההחלטות הנדרשות לפי דין. נעשה הכול כדי לעבוד מהר, אך לא על חשבון איכות ההחלטות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, מארק ישראל סלם
נתניהו ומנדלבליט
צילום: עמית שאבי, מארק ישראל סלם
מומלצים