שתף קטע נבחר

גבאי: "הבחירות הן ביני לבין נתניהו"

במחנה הציוני בירכו בעקבות ההודעה על הקדמת הבחירות. "באפריל ננצח, באפריל נביא את השינוי לישראל", אמר יו"ר המחנה הציוני גבאי. יו"ר האופוזיציה לבני: "הבחירות ערב פסח, הזדמנות מצוינת לנקות את החמץ"

 

 

המערכת הפוליטית סוערת אחרי ההודעה על פיזור הכנסת וההחלטה על הליכה לבחירות מוקדמות ב-9 באפריל. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר הערב (יום ב') כי הבחירות לכנסת ה-21 יעמדו בסימן מאבק בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני שמח מאוד על הקדמת הבחירות, הבחירות האלה כמו שאתם יודעים חשובות מאוד לעתיד המדינה. העשור האחרון מסתיים עם חברה ישראלית מפוצלת ומפורקת ועם צעירים חסרי תקווה", אמר גבאי בישיבת סיעתו. ynet העביר שידור חי מסיעת המחנה הציוני.

 

גבאי אמר עוד: "מדינת ישראל בפתחו של שינוי. העובדות פשוטות וברורות, הבחירות האלה הן בין נתניהו לביני. כל השחקנים הפוליטיים האחרים כבר הודיעו שיישבו בממשלה בראשות נתניהו ולכן אלה בחירות ביני לבין נתניהו. אני מודע לכובד האחריות של תפקיד ראש ממשלת ישראל וכראש ממשלה אוביל את מדינת ישראל לעתיד טוב יותר, עתיד של שינוי, עתיד של אחדות ולעתיד של תקווה ואמונה שאפשר לשנות. באפריל ננצח, באפריל נביא את השינוי לישראל".

הצהרה של יו
יו"ר המחנה הציוני גבאי(צילום: אלכס גמבורג)

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, אמרה: "אכן אנחנו הולכים לנצח. נפל הפור סוף סוף ואיתו תיפול גם הממשלה. הבחירות ערב פסח, הזדמנות מצוינת לנקות את החמץ. יום הבחירות צריך להיות יום המהפך. זה צריך לקרות, זה יכול לקרות, זה חייב לקרות לטובת אזרחי ישראל. היום חוזרת התקווה, אפשר לנשום לרווחה".

 

לבני הוסיפה: "אין לי ספק שבדרכו החוצה נתניהו ינסה גם להרוס מה שנשאר מהדמוקרטיה בישראל. נמשיך לעמוד כחומה בצורה למנוע ממנו ניסיון כזה. ברור שהוא גם ינסה לגייס את הציבור לאינטרסים שלו. התפקיד שלנו לומר 'יש התנגשות'. האינטרסים של נתניהו הם לא של הציבור, הם מנוגדים לערכים של ישראל, ששמרו עלינו מאוחדים 70 שנה".

הצהרתו של בנימין נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד על הקדמת הבחירות לאפריל 2019 (צילום: עמית שאבי)
הצהרתו של בנימין נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד על הקדמת הבחירות(צילום: עמית שאבי)
  

 

מוקדם יותר אמרו בסיעת המחנה הציוני כי הם "מברכים על הקדמת הבחירות. שעון החול לסיום כהונת נתניהו יצא לדרך". ynet העביר שידור חי מסיעת המחנה הציוני.

 

עוד נמסר כי "ישפוט הציבור איזו ממשלה הוא רוצה: ממשלה של תקווה או קיפאון, אנחנו קוראים לשאר מפלגות השמאל מרכז לחבור אלינו בהקדם כדי להביא לישראל את התקווה שהיא כל כך מחכה לה".

 

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "הממשלה הגרועה ביותר שכיהנה כאן הולכת הביתה. מדינת ישראל צריכה שיקום מאסונות השלטון הזה, ומהר. שלטון מושחת שחירב את הדמוקרטיה, מכר את הביטחון שלנו והוביל אותנו לבידוד מדיני ולגירעון כלכלי. המחנה הציוני יהיה כאן כדי לבנות מחורבות הדמוקרטיה את מדינת ישראל מחדש".

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), אמרה: "ובא לציון גואל. כל התעלולים לא הועילו, יש ללכת לבחירות ולהביא לסיום שלטונה של ממשלת נתניהו, אשר הפכה לממשלה הזורעת הרס בכל תחום אפשרי כדי לשמור על שרידותו האישית של נתניהו".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה: "ברוך שפטרנו מעונשה של זו. הגיע זמנה של הקואליציה הזאת להתפזר וזמנה של ישראל לעתיד טוב יותר". זנדברג אמרה בריאיון למשדר המיוחד באולפן ynet: "אני מחכה לזה כבר הרבה זמן. הכנסת והממשלה נמשכו כמו מסטיק, זה עשה נזקים. למדינת ישראל מגיעות בחירות חדשות וסדר יום חדש, ואני מאוד אופטימית לגבי הבחירה של הציבור הישראלי".

 

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר: "אני מברך על כל החלטה לקצר את ימיה של הממשלה הכושלת הזאת, ממשלת חוקי גזענות, ממשלת התנחלויות, יוקר מחיה ועליית מחירים. גם בתחום החברתי היא כשלה וגם בתחום המדיני. כל יום שמקצרים מימיה הוא ניצחון גדול לאזרח ולציבור".

 

 

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר בישיבת סיעתו: "אני מברך את ראשי הקואליציה על ההחלטה ללכת לבחירות מוקדמות. אמרנו כבר במשך חודש שלם שזו ממשלת הישרדות - זו לא ממשלה שמתפקדת. ולכן, מבחינתו של עם ישראל הכי חשוב זו ממשלה חדשה ויציבה".

 

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) אמרה: "ישראל הולכת לבחירות ואנחנו מוכנים. תנו לי בתי ספר, שינשינים, מכינות, תנועות נוער, סטודנטים, חד הוריות, חיילים, זוגות צעירים, צליאק ועוד ועוד עשרות נושאים שבהם טיפלתי בארבע שנים האחרונות. תנו לי לספר לכם כל יום, בכל מקום ואסביר לכם מה עשינו למענכם. בהצלחה לכולנו".

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה בהתייחסה להקדמת הבחירות: "ראש הממשלה בנימין נתניהו התכוון כמו כל חברי סיעת הליכוד לסיים את הקדנציה הזו במועדה - נובמבר 2019. נוצר מצב שבו חברי קואליציה ממפלגות אחרות נהגו בחוסר אחריות ומתחו את החבל יותר מדי עד שהוא נקרע. אמרתי כבר מספר פעמים ואומר שוב: לא רצינו להקדים את הבחירות, אבל אנחנו האחרונים לחשוש מבחירות. שרי הליכוד ובראשם ראש הממשלה - עשו רבות למען מדינת ישראל ואזרחיה ואני סמוכה ובטוחה שהציבור ייתן בנו שוב את אמונו". 

 

נתניהו: "עכשיו צריך לתת מנדט ברור לממשלה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הסביר בישיבת סיעת הליכוד בכנסת, מדוע בחודש שעבר, כשפירוק הממשלה עמד על הפרק בעקבות התפטרות ליברמן מתפקיד שר הביטחון, הוא התעקש שהקואליציה תמשיך: "אמרתי שהיינו בתקופה רגישה. אני לא יכולתי לומר אז מה שאתם כבר יודעים היום, שהיינו בפתחו של מבצע חשוב ביותר שמפרק את נשק המנהרות של חיזבאללה. והמבצע הזה, רובו ככולו, מאחורינו. היינו צריכים להשלים את זה. עכשיו צריך ללכת לבחירות ולתת מנדט ברור לממשלה להמשיך לעשות דברים הנחוצים לביטחון ישראל לכלכלת ישראל ולחברה בישראל".

 

נתניהו מנה בפני חברי סיעתו את הישגי הממשלה שבראשה עמד בארבע שנים האחרונות, ושם דגש על כוחה הצבאי של ישראל ועל ההתמודדות שלה מול איראן בסוריה וחיזבאללה בלבנון: "הממשלה תשלים ארבע שנים מלאות של כהונה עם הישגים כבירים. קודם כל הפכנו את ישראל לכוח עולמי עולה, הפריחה המדינית בשיא והברית עם ארה"ב מעולם לא הייתה חזקה יותר. בתחום הצבאי ישראל מדורגת ככוח השמיני בעולם, זה בלתי ייאמן.

 

"גם בתחום הכלכלי והחברתי ההישגים שלנו גם כבירים. בארבע שנים האחרונות הצמיחה הכלכלית של ישראל הייתה אם אינני טועה הגבוהה ביותר במדינות המערב, הורדנו אבטלה לשפל של כל הזמנים, הורדנו פערים לרמה הנמוכה ביותר מזה 20 שנה. זו תוצאה של מדיניות. שכר המינימום גבוה מבהרבה מדינות מערביות. השכר הממוצע במשק עלה ואנשים מרגישים את זה. הם נוסעים לחו"ל".

 

בפגישה מיוחדת שהתקיימה בצהריים החליטו ראשי סיעות הקואליציה על בחירות כלליות לכנסת בתחילת חודש באפריל. בהודעת ראשי מפלגות הקואליציה נמסר: "מתוך אחריות תקציבית ולאומית החליטו ראשי מפלגות הקואליציה, בהסכמה ופה אחד, לפזר את הכנסת וללכת לבחירות חדשות בתחילת אפריל לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות".

 

הכנסת תפוזר ככל הנראה ביום רביעי השבוע. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט לא נכח בישיבת ראשי המפלגות, אבל כשעלה נושא בחירות הוא עלה על הקו ואמר כמו יתר ראשי המפלגות שתומך בבחירות בחודש אפריל.

 

ההחלטה התקבלה ככל הנראה על רקע ההבנה שקואליציית ה-61 לא תצליח להעביר את חוק הגיוס שאמור היה לעבור עד 15 בינואר ולהסדיר את גיוסם לצה"ל - או אי גיוסם לצה"ל - של תלמידי ישיבות. מוקדם יותר הבהירו מפלגות יש עתיד וישראל ביתנו שבניגוד להצהרותיהן בעבר, הן לא מתכוונות לתמוך בחוק מהאופוזיציה.

פורסם לראשונה 24/12/2018 15:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס גמבורג
יו"ר המחנה הציוני גבאי
צילום: אלכס גמבורג
מומלצים