שתף קטע נבחר

לראשונה: משרד הבריאות אוסר כניסת לא מחוסנים לגן

מכתב שנשלח היום על ידי הרופא המחוזי לראש המועצה המקומית חריש הורה על איסור כניסה לגנים ל-14 ילדים שלא חוסנו לחצבת. הרופא הוסיף כי הם יהיו רשאים לחזור ולבקר בגנים מיד לאחר שיקבלו לפחות מנה אחת של חיסון נגד חצבת. מאז התפרצות החצבת בישראל במרץ, דווח על למעלה מ-2,857 בני אדם שחלו

איסור כניסה לגן לילדים חולי חצבת: פרופ' שמואל רשפון רופא מחוז צפון במשרד הבריאות שלח היום (ג') מכתב לראש המועצה המקומית חריש, והורה לו לאסור כניסת 14 ילדים לשני גנים ביישוב בגלל שאלו לא חוסנו.

 

"בימים האחרונים חלו בחצבת שישה ילדים הלומדים במסגרות בחריש. ב-20.12.18 וב-23.12.18 נערך מבצע חיסונים מקיף נגד חצבת של ילדי חריש במסגרתם חוסנו יותר מ-300 ילדים, אולם נותרו 14 ילדים מהגנים "גן מעיין אמונה" ו"גן נחמן" שהוריהם סירבו לחסנם", כותב פרופ' רשפון.

 

"אלו הגנים בהם נמצאו חולי חצבת והילדים הלא מחוסנים האלו עלולים לחלות בחצבת בזמן הקרוב ולהדביק ילדים אשר אסור להם לקבל חיסון נגד המחלה (תינוקות, ילדים מדוכאי חיסון) ונשים הרות בקרבם עלולה המחלה להיות קשה וקטלנית".

 

מאז התפרצות החצבת בישראל בחודש מרץ דווח על למעלה מ-2,857 בני אדם חולים אם כי נרשמה בחודש דצמבר ומספר החולים העדכני עומד על 317 לעומת 937 בחודש נובמבר ו-948 בחודש אוקטובר. בשבוע שעבר דווח על קשישה בת 82 שסבלה ממחלת רקע ונפטרה מחצבת.

 

   (איתי גל)

"ילדים לא מחוסנים מסכנים לא רק את עצמם אלא גם את הסביבה"

הרופא המחוזי החליט לאסור את כניסת הילדים לגן "בתוקף סמכותי על פי סעיף 19 לפקודת בריאות העם, אני קובע שהחל מהיום ועד להודעה חדשה ממני אסור ל-14 הילדים שלא חוסנו להיכנס לגני הילדים. הם יהיו רשאים לחזור ולבקר בגנים מיד לאחר שיקבלו לפחות מנה אחת של חיסון נגד חצבת. הם יכולים לקבל אותו בלשכת הבריאות הנפתחת", כתב רופא המחוז במכתב.

 

ההחלטה לאסור כניסת ילדים לגנים נחשפה לראשונה ב-ynet וב"ידיעות אחרונות". סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כתב למנכ"ל משרדו בחודש אוגוסט האחרון: "כידוע חיסונים הינם אבן פינה במניעת מחלות זיהומיות מסוכנות, ובבריאות הציבור יש להם תרומה מכרעת לבריאות הילדים והאוכלוסייה בכלל".

 

עוד הוסיף סגן השר: "החיסונים המומלצים כיום במדינת ישראל הינם יעילים ובטוחים ביותר ומונעים תחלואה, נכות ותמותה ממחלות זיהומיות. ילדים לא מחוסנים לא רק נמצאים בסיכון לתחלואה כאמור, אלא גם מסכנים את מי שנמצא בסביבתם בשל הפרת 'חסינות עדר' ובשל יכולתם להדביק במידה ויהיו חולים. סיכון זה עולה כאשר ילד נמצא במסגרות חינוכיות עם ילדים נוספים בשל הצפיפות היחסית, החללים הסגורים ואופי הילדים".

  

במכתבו ביקש ליצמן ממנכ"ל המשרד לבחון אפשרות לאמץ את מדיניות התניית הרישום למסגרות החינוך בהצגת פנקסי חיסונים – החלטה שכאמור יישמוה היום: "אבקש שתבחן בהתייעצות עם איגוד רופאי הילדים וארגוני ההורים ובתיאום עם מנכ"ל משרד החינוך התניית כניסה למסגרות חינוכיות בקבלת חיסונים המומלצים על ידי משרד הבריאות. ילדים לא מחוסנים יידרשו להשלים את כל המנות הנדרשות של חיסונים או להביא אישור מרופא מוסמך לסיבה רפואית לכך שהילד לא מחוסן".

  

מעמותת מדעת נמסר: "עצוב שהגענו למצב כזה, והאבסורד הוא שב-2018 אנחנו נמצאים בעיצומה של התפרצות החצבת, מחלה שכבר הייתה אמורה להיות מתועדת רק בספרי ההיסטוריה. אנחנו קוראים לציבור לגלות אחריות ולדאוג לחסן בזמן.

 

"עמותת מדעת תמיד זמינה עם מידע מהימן, מוכנה לענות על שאלות ולהנגיש להורים המתלבטים ולציבור את התשובות העדכניות והמבוססות ביותר. נציגים מהעמותה נערכים במידה ויידרש לבצע שיחות והרצאות בישוב על מנת לעזור לחברי הקהילה לקבל מידע מהימן בנושא וכלים להתמודדות עם מידע שגוי". 

 

ראש העיר, יצחק קשת מסר בתגובה: "אנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות למיגור התופעה בחריש. בשבוע שעבר ערכנו יום חיסונים מרוכז שאליו הגיעו מאות מתושבי העיר והיום הוחלט שילדים שנמצאים בסיכון גבוה ולא התחסנו לא יוכלו להגיע למוסדות החינוך בעיר. אנו נמשיך לטפל בנושא ונוודא שכל ילדי העיר יהיו בטוחים ומוגנים".

מכתב על חובת חיסונים ( )
מכתב על חובת חיסונים

 

צפו בהצהרה על פעוטה שנפטרה מחצבת:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לא נכנסים לגן בלי חיסון
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים