שתף קטע נבחר

סנקציות חדשות נגד ילדים לא מחוסנים: הרחקה וקנס של 2,000 שקל

הצעת החוק לנקוט בסנקציות נגד הורים לילדים שלא מחסנים אושרה היום בוועדת השרים להצבעה במליאת הכנסת. ההצעה מאפשרת למשרד הבריאות להרחיק ילדים לא מחוסנים ממוסדות חינוך בעת חשש להתפרצות מחלה

אחרי למעלה מ-1,800 חולי חצבת וילדה שנפטרה כתוצאה מהמחלה, אושרה הצעת החוק לנקוט בסנקציות נגד הורים לילדים שלא מחסנים, בוועדת שרים לענייני חקיקה.

 

הצעת "חוק החיסונים" של ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) ושולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) אושרה היום (יום א') בוועדת שרים לחקיקה ותעלה השבוע להצבעה במליאת הכנסת. הצעת החוק, שנוסחה בסיוע עמותת "מדעת" ונתמכת על ידי ההסתדרות הרפואית ואיגוד רופאי הילדים, מגדירה לראשונה מדיניות לאומית בנושא החיסונים וקובעת דרכי טיפול ב"סרבני החיסונים".

 

חיסון (צילום: shutterstock)
"חוק החיסונים" (צילום: shutterstock)

לפי ההצעה, משרד הבריאות יחויב לנהל מעקב אחרי ילדים שלא חוסנו, להתריע על כך בכתב בפני הוריהם, ואם ההתראה לא תעזור - ההורים יזומנו למפגש הסברה מיוחד שבסיומו יתבקשו לחתום על טופס סירוב. הורה שיתעלם מכך יהיה חשוף לסנקציה כלכלית בדמות שלילת נקודת זיכוי במס הכנסה בשווי של עד 2,000 שקלים. בנוסף, ההצעה מאפשרת למשרד הבריאות להרחיק ילדים לא מחוסנים ממוסדות חינוך בעת חשש להתפרצות מחלה.

 

קראו עוד:

הצעה: הורים שלא יחסנו את ילדיהם - ישלמו דמי ביטוח נוספים

איגוד רופאי הילדים: לאסור כניסת ילדים שלא חוסנו לגנים

גני ילדים ברמת השרון: אין כניסה לילדים לא מחוסנים

 

מניעת התפרצות מחלות קשות

יושב ראש סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון: "מברך על החלטת ועדת שרים לרפא את המערכת החולה. עכשיו יהיה ניתן ליישם מדיניות חיסונים לאומית שמגדירה עקרונות ומטרות, שמטפלת מערכתית בסרבנות חיסונים, ושמאזנת בין שמירה על בריאות הציבור לבין חופש. אני שמח ליזום פתרון לטווח ארוך שישמור על בריאות ילדנו".

 

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי: "החלטת ועדת השרים לאשר את החוק היא צעד נכון ומתבקש לנוכח התפשוטת מגפת החצבת. ילדים שאינם מחוסנים חשופים להידבקות במחלות שונות וקשות, בהתאם עשויים להדביק את הסביבה במחלות ולהיות מוקד להתפרצות מחלות קשות שעלולות להביא לתוצאות טרגיות.

 

"הצעת חוק זו מייצרת תכנית לאומית לחיסונים המאפשרת למדינה לפעול באופן הדרגתי מול הורים בהסברה והנגשת חשיבות החיסונים ומול אלו המסרבים לחסן את ילדיהם. עלינו להתמודד עם הורים שלא מחסנים מחוסר ידע או מסיבות אידאולוגיות ולהביא לבריאות ציבור טובה יותר".

 

אם מספרת על כך שבתה התינוקת נחשפה לחולה צהבת:

 

 

אושר בוועדת שרים לחקיקה: אין כניסה לאדם לא מחוסן למוסדות החינוך

בנוסף, אושר בוועדת שרים לחקיקה חוק החיסונים שיזמה ח"כ מירב בן ארי (כולנו) חברת ועדת הבריאות. הצעת החוק קובעת שבמקרה בו פורצת מחלה, יחויבו כלל מוסדות החינוך שלא לאפשר כניסה לשום אדם שלא חוסן.

 

בנוסח הצעת החוק הסבירה ח"כ בן ארי כי "מוצע לקבוע במקרה של חשש להתפרצות מחלה שכנגדה ניתן חיסון שגרה, ימנע מוסד חינוכי את כניסתו למוסד של כל ילד, מורה או אדם אחר שאינו מחוסן בפני המחלה, לפי הוראת מנכ"ל משרד הבריאות ולתקופה שיורה. במקרה שבו קיימת מניעה רפואית בקבלת חיסון, רשאי המוסד לקבל את הילד עם הצגת אישור מרופא מומחה, הנוגע לאותו חיסון שהילד לא קיבל, אלא אם כן מנהל משרד הבריאות הורה לנהוג אחרת, כגון מתן הוראה למנוע גם את כניסתו בשל החשש לפגיעה בבריאות הציבור.

 

"בשבועות האחרונים אנחנו שומעים ללא הרף על התפרצות מחלת החצבת ששוררת בקרבנו ואף גבתה חייה של תינוקת באסון טרגי שהיה ניתן למנוע. הצעת החוק שלי *דורשת באופן גורף, במקרה של התפרצות מגפה, כמו המצב כיום, לחייב את כלל מוסדות החינוך, מגנים, בתי ספר ואוניברסיטאות לא לאפשר כניסה של ילד, מורה או כל אדם שאינו מחוסן".

 

איגוד רופאי הילדים קורא כעת לחברי הכנסת לאשר בדחיפות את הצעות החוק לחובת חיסונים: "זה בנפשנו. כפי שהוכח בעבר. לחיסונים השפעה מכרעת על בריאות ילדי ישראל, תרומתם ידועה וחיונית".

 

באיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית מברכים על אישור הצעות החוק בנושא חיסונים בוועדת השרים לחקיקה: "לכל ילד וכל אדם זכות לבריאות וזכות להיות מחוסן. ההתפרצות הנוכחית חושפת את המחסור החמור במשאבים בטיפות החלב. אנו קוראים לעגן במסגרת החוק הקצאת משאבים מתאימה לשירותי בריאות הציבור על מנת להבטיח נגישות לחיסונים לכל האוכלוסיות ולמנוע את ההתפרצויות הבאות".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מדיניות לאומית בנושא החיסונים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים