שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

העיר הערבית החדשה בצפון יוצאת לדרך: אושרה תוכנית לבניית שכונה בגליל המערבי

לפי התוכנית, שהופקדה להתנגדויות הציבור, 8,000 דירות ייבנו במועצה המקומית ג'דיידה מכר. בשכונה עתידות להיבנות בסך הכול 14 אלף דירות

העיר הערבית החדשה בצפון עומדת לצאת לדרך: התוכנית שמקדם משרד השיכון לבניית שכונה חדשה עם כ-8,000 יחידות דיור במועצה המקומית ג'דיידה מכר שבגליל המערבי הופקדה להתנגדויות הציבור. ביחד עם תוכנית מאושרת של רשות מקרקעי ישראל, עתידות להיבנות בשכונה כ-14.6 אלף דירות - וכך תהפוך המועצה לעיר ערבית חדשה. הצפי לאכלוס המשמעותי הראשון בשכונה הוא לשנת 2023.

 

מהנדס עיריית ת"א הפורש: "צריך לזרוק לפח את חוק התכנון"

בדרך לשיקום כיכר אתרים: צו פינוי למועדון הפוסיקט

 

ג'דיידה-מכר שוכנת מזרחית לעכו ומערבית לכביש 70. כיום היא מונה היישוב כ-24 אלף תושבים המתגוררים בכ-4,500 יחידות דיור. במסגרת התוכנית, תוקם שכונה חדשה בשם גבעות טנטור, מדרום לשכונות הוותיקות בג'דיידה-מכר, מצפון לכביש מספר 85 וממזרח לכביש מס' 6 העתידי.

ג'דיידה מכר תוכנית בנייה (הדמיה)
ג'דיידה מכר תוכנית בנייה(הדמיה)
 

 

 

התוכנית משתרעת על שטח של כ-380 אלף מ"ר, וכוללת מבנים בגובה של עד שבע קומות בעירוב שימושים של מגורים, מסחר ותעסוקה ברחובות הראשיים. בנוסף, כוללת התוכנית אזור תעסוקה ומסחר חדש בשטח של כ-3,000 דונם בצפון השכונה.

 

מודל של בלוק עירוני פתוח

לפי התכנון, השכונה החדשה תיבנה כרשת רחובות, ומבני המגורים יהיו מבוססים ברובם על מודל של בלוק עירוני פתוח, שבמרכזו שטחים פתוחים ומבני ציבור. בנוסף, כוללת התוכנית טיפול בתשתיות מקיפות לרבות מים, חשמל וביוב, סלילת שבילי הליכה ומסלולי אופניים; וכן הקמת פארק עירוני בשטח של 160 בחלקה הצפוני של התוכנית.

ג'דיידה מכר תוכנית בנייה (הדמיה)
ג'דיידה מכר תוכנית בנייה(הדמיה)

 

במשרד השיכון מציינים כי הכנת התוכנית כללה עבודת תכנון מעמיקה, במטרה לנצל כראוי את המבנה הטופוגרפי של השטח עבור מגורים; וכן לאפשר חלחול של הנגר מהשטחים הבנויים. כמו כן, התוכנית כוללת גם טיפול ביישוב הוותיק, באמצעות תוכנית לשדרוג התשתיות ולהוספת מוסדות ציבור.

שר השיכון יואב גלנט (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
שר השיכון יואב גלנט(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

התוכנית אושרה לפרסום בהתאם להכרזת הקבינט למתן מענה לתכנון ופיתוח פתרונות מגורים עירוניים איכותיים עבור אוכלוסיית המגזר הערבי בצפון הארץ. היא קודמה בתאום ושיתוף פעולה עם תוכנית של רשות מקרקעי ישראל לשכונת טנטור מזרח; ובתיאום עם תוכנית המתאר הכוללנית ליישוב, המקודמת על ידי מנהל התכנון.

 

התוכנית אושרה להפקדה להתנגדויות כבר לפני כחצי שנה בוותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור), אך רק כעת הופקדה להתנגדויות למשך 60 יום. עם תום שלב זה צפויה התוכנית לשוב לדיון בהתנגשויות ובהמשך לקבל אישור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משרד האדריכלים קולקר קולקר אפשטיין.
השכונה החדשה בגליל המערבי
צילום: משרד האדריכלים קולקר קולקר אפשטיין.
מומלצים