שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נציב קבילות החיילים נגד הדו"חות על מוכנות צה"ל: "נשלם מחיר כבד מאוד על הטיוח"

  אלוף במיל' בריק טען בהודעה חריפה כי הדו"חות של צה"ל וועדת החוץ והביטחון זורים חול בעיני הציבור: "המסרים המרגיעים סותרים את ממצאי הדו"חות שלהם". הוא תקף גם את בכירי צה"ל: "חלקים מהמטה הכללי לא מסוגלים לקבל ביקורת"

  נציב קבילות החיילים, אלוף במילואים יצחק בריק, פרסם היום (ד') הודעה חריפה שבה טען כי הדו"חות של צה"ל ושל ועדת החוץ והביטחון בנוגע למוכנות צה"ל הם טיוח חמור. לדבריו, "המסרים המרגיעים סותרים את ממצאי הדו"חות שלהם, ואינם משקפים את המציאות החמורה בשטח". בריק גם תקף את אלופי צה"ל: "הפעם הראשונה שאני פוגש חלקים מהמטה הכללי שאינם מסוגלים לקבל ביקורת".

   

  דו"ח בריק כרסם בכושר ההרתעה של צה"ל / פרשנות

  אלוף במיל' יצחק בריק בועדה לביקורת המדינה עם נציב קבילות החיילים על מוכנות צבא היבשה למלחמה (צילום: אוהד צויגנברג)
  בריק. "אזרחי ישראל ישלמו מחיר כבד מאוד על הטיוח החמור"(צילום: אוהד צויגנברג)

  "ממצאי צוות הבדיקה בראשותו של אילן הררי (מבקר צה"ל ומערכת הביטחון – י.ז.) הם כתב אשמה חריף מאוד על מה שקורה בצבא היבשה", כתב בריק. "יחד עם זאת בחר צוות ההיגוי בראשותו של אלוף במיל' אבי מזרחי לומר כדברי גלילאו 'ואף על פי כן נוע תנוע'. לצערי במקרה שלנו המערכת תעמוד ותפסיק מלכת תוך זמן קצר".

   

  "אזרחי ישראל ישלמו מחיר כבד מאוד על הטיוח החמור של המערכת ואף אחד לא יוכל לומר שלא הזהרתי", הזהיר בריק. "רבים מהכשלים שהצגתי בדו"ח המיוחד כלל לא נבדקו על ידי ועדת החוץ והביטחון וועדת אילן הררי. אלה כשלים כה חמורים למוכנות הצבא למלחמה, שגובלים בחוסר אחריות של הפיקוד הבכיר והם מהווים מעילה באמון הציבור".

  יחידות מחסני עוצבת ״האש״ (צילום: דובר צה
  יחידת מחסני חירום ששופצה. "רבים מהכשלים שהצגתי כלל לא נבדקו"(צילום: דובר צה"ל)

   

  בריק מדבר בכנסת על הדו"ח מוכנות הצבא    (צילום: ערוץ הכנסת)

  בריק מדבר בכנסת על הדו"ח מוכנות הצבא    (צילום: ערוץ הכנסת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בריק תקף בחריפות את אלופי צה"ל שהכחישו את טענותיו: "אני מציע לפיקוד הבכיר לעזוב את משחקי האגו ולהיכנס באופן מידי לעובי הקורה על מנת לתקן את הכשלים בטרם יהיה מאוחר מדי. זו הפעם הראשונה בעשר שנות תפקידי כנציב קבילות החיילים שאני פוגש חלק מהמטה הכללי של צה"ל שאינם מסוגלים לקבל ביקורת".

   

  הנציב טען כי "המסרים המרגיעים" של מזרחי וח"כ עפר שלח, שעמד בראש ועדת הבדיקה של ועדת החוץ והביטחון, הם טיוח חמור של הממצאים החמורים שהעלו הבדיקות של השניים. "מסרים מרגיעים לציבור שמועלים על ידי ועדת בר-לב וועדת ההיגוי סותרים גם את ממצאי הדו"חות שלהם והם אינם מבטאים את המציאות העוגמה בשטח", הוסיף.

  דו

  טנקים של צה
  ארכיון. "המסרים שהמצב תקין זורים חול בעיני הציבור"(צילום: MCT)
  "ועדת ההיגוי בראשותו של האלוף מזרחי זורה חול בעיניים, במסרים שהם מוציאים לציבור כשהם מציגים שהמצב תקין ואף השתפר בשנים האחרונות".

   

  "מדובר בתאיטרון האבסורד כשח"כ בר-לב אומר שהצבא קפת במוכנותו למלחמה, אך מצד שני אומר שלוועדה שעמד בראשה יש הערות חריפות מאוד לצה"ל", כתב בריק. "מי שמכיר את אותן הערות חריפות יודע שמדובר בכשלים חמורים מאוד שפוגעים קשות במוכנות צבא היבשה למלחמה. זה לומר דבר והיפוכו עם סתירה פנימית קשה".

   

  הוא פנה לח"כ בר-לב ואמר: "כך לא משפיעים על השינוי הנדרש בכשלים החמורים. צריך לזכור שמדובר בביטחון מדינת ישראל. בדו"ח שהוצאת תחת ידך עם חבריך לוועדה החמצתם הזדמנות פז להפוך לוועדה רלוונטית".

   ועדת החוץ והביטחון (צילום: עמית שאבי)
  ועדת החוץ והביטחון. "החמצתם הזדמנות להפוך לוועדה רלוונטית"(צילום: עמית שאבי)

  בריק שב על דבריו כי השתתפות האלופים במילואים אבי מזרחי ודורון אלמוג בוועדה היא לא אתית, מכיוון ששניהם מייצגים חברות אזרחיות שמקיימות עסקים עם צה"ל. לדבריו, פנו אליו מפקדים בכירים במילואים, כולל אלופים במיל', שטענו שהסכמת מזרחי ואלמוג להשתתף בוועדת ההיגוי אל ראויה, לא מוסרית ולא אתית.

   

  בהודעתו שב בריק על הצעתו למנות ועדה חיצונית לבדיקת כל הכשלים שעליהם הצביע. "עלות הקמת ועדת בדיקה חיצונית היא כאין וכאפס לעומת המחירים הכבדים מאוד שנשלם במלחמה הבאה אם לא נקים אותה. הוועדה צריכה לתת דגש לבחינת התרבות האירגונית, הניהולית והפיקודית הקלוקלת בצה"ל, שלא נבדקה על ידי הצוות של הררי, והיא זו שמחוללת את כל הכשלים החמורים שגורמים להידרדרותו החמורה של צבא היבשה".

   

  מג"דים במיל': "כמות החוסרים מחרידה"

  נציב קבילות החיילים הוסיף להתייחס בהודעתו למצב הגרוע של הימ"חים (יחידות מחסני החירום - י.ז.). לדבריו, "חיילים שיתגייסו במלחמה ויפתחו את האחסנה ימצאו בעיות קשות מאוד של כשירות חלק גדול מכלי הרק"ם (כלי הרכב המשוריינים - י.ז.). מצב כוח האדם בימ"חים הוא לא פחות מקריטי, תוך שלוש שנים בערך אנחנו נאבד את היכולת המקצועית להחזיק את הימ"חים. אנחנו מגיעים לנקודת האל-חזור".

   

  שיפוץ כמה יחידות מחסני חירום בצה"ל    (צילום: דובר צה"ל)

  שיפוץ כמה יחידות מחסני חירום בצה"ל    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בריק הביא שני מכתבים שקיבל ממפקדי גדודי מילואים שהתייחסו למצב הימ"חים. "סיימנו תעסוקה בגולן, הוצאתי את כל האמצעים הייעודיים מהימ"ח כדי שנעבוד איתם ונבחן אותן. 50% מהאמצעים היו תקולים או שהפסיקו לעבוד אחרי שעה. הפצתי את התחקיר למפקדי. אתה כל כך צודק וכל כך חשוב מה שאתה עושה, שלא ישתיקו אותך", כתב אחד המג"דים.

   

  מג"ד נוסף כתב: "לפני כחודשיים הייתי יומיים בימ"ח של היחידה יחד עם לוחמים מהפלוגות. פתחנו את כל הציוד, בדקנו פריט פריט והחזרנו ארוז. כמות החוסרים הייתה מחרידה. בחלק מהמקרים החליפו לנו את הציוד הטוב בציוד אחר ברמה נמוכה יותר".

  יחידות מחסני עוצבת ״האש״ לפני השיפוץ (צילום: דובר צה
  יחידת מחסנים של עוצבת האש לפני ששופצה. "מגיעים לנקודת האל-חזור"(צילום: דובר צה"ל)

   

  הדו"חות האחרים: "צה"ל מוכן למלחמה"

  הודעתו החריפה של בריק באה בתגובה לשני דו"חות מרכזיים שפורסמו לאחרונה בנושא המוכנות הצבאית למלחמה. דו"ח ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ציין נקודות הטעונות שיפור, אך בניגוד לדו"ל של בריק הוא קבע שצה"ל מוכן למלחמה.

   

  השורה התחתונה בדו"ח של ועדת המשנה למוכנות וביטחון שוטף, בראשות ח"כ עמר בר לב, היא שרמת מוכנות הצבא למלחמה עלתה באופן משמעותי מאז "צוק איתן". לפי הדו"ח, כמעט בכל מדד כמותי הייתה עלייה ברמת המוכנות - מספר האימונים, מלאי החימוש, מלאי חלקי החילוף ועוד. לפי הדו"ח, מפקדי אוגדות ומג"דים במילואים העניקו ציונים הגבוהים מ-8 (מתוך 10) למוכנות.

   

  גם הדו"ח שהפיק צוות ההיגוי הצה"לי, בראשות האלופים במיל' מזרחי ואלמוג, על בסיס התחקיר של מבקר צה"ל ומערכת הביטחון - הציג תמונה מחמיאה לצבא. גם דו"ח הזה, בדומה לדו"ח של בריק, מצא שורת ליקויים, פערים וחוסרים בצבא היבשה, במגוון נושאים. עם זאת, הוא קבע כי חרף הבעיות שהוצפו, חלקן בליבת יכולת התמרון הקרקעי של צה"ל, הצבא מוכן למלחמה ומאומן טוב בהרבה מאשר היה מאומן ומצויד בשנים האחרונות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים