שתף קטע נבחר

העליון קבע: בית התרבות הערבי-יהודי בב"ש ימשיך לפעול במבנה הציבורי

בית המשפט העליון קבע שבית התרבות היהודי-ערבי בבאר שבע ימשיך לפעול במקלט הציבורי שהוקצה לו, למרות טענות העירייה על פעילות פוליטית. מזוז: "עקרון הפלורליזם מחייב להקצות מבנים גם לעמותות שלא בקונצנזוס"

פורום דו קיום יכול להתשתמש במקלט הציבורי בבאר שבע (צילום: פורום דו קיום)
בית התרבות היהודי-ערבי בבאר שבע. יישאר במקלט שהוקצה לו(צילום: פורום דו קיום)

בית המשפט העליון הפך היום (רביעי) את החלטת בית המשפט המחוזי וקבע כי פורום דו קיום בנגב יוכל להמשיך להשתמש במקלט הציבורי שהקצתה לו עיריית באר שבע עבור פעילות בית התרבות היהודי-ערבי "מולתקא מפגש". העירייה ביקשה לפנות את הפורום בטענה שבמקום מתקיימת פעילות פוליטית בניגוד להסכם ביניהם.

 

במהלך הדיון אמר השופט מני מזוז לעורכי הדין מטעם העירייה: "עיקרון הפלורליזם מחייב את העירייה להקצות מבני ציבור למגוון של עמותות, גם כאלו שפועלן אינו עולה בקנה אחד עם הקונצנזוס והאווירה הציבורית".

 

בתחילת 2018 הגיש פורום דו קיום בנגב עתירה לבית המשפט המחוזי, לאחר שהעירייה וראש העיר רוביק דנילוביץ' דרשו ממנו לפנות את המקלט העירוני שבו הוא פועל, בשל התנגדותם לתוכנם של כמה אירועים "שנויים במחלוקת" שנערכו בו.

 

השופט אליהו ביתן קבע כי פורום דו קיום הפר את ההסכם עם העירייה, לפיו ההקצאה של המקלט הייתה למטרות פעילות קהילתית, וקיים במקלט העירוני פעילות פוליטית. הפורום, בשיתוף האגודה לזכויות האזרח, ערערה על ההחלטה לעליון, שהפך כאמור את ההחלטה וקבע כי העמותה תוכל להמשיך ולהשתמש בנכס הציבורי.

השופט ביתן. העליון הפך את החלטתו ()
השופט ביתן. העליון הפך את החלטתו

במהלך הדיון בעתירה הציעו שופטי העליון לעירייה לקבל את חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, שלפיה פעילות פוליטית האסורה במבני ציבור היא רק פעילות הקשורה במישרין או בעקיפין לפעילות מפלגתית. העירייה סירבה לקבל את העקרונות הללו.

 

בפורום דו קיום בנגב בירכו על ההחלטה: "דברי השופטים מדגישים את מה שטענו משחר הפרשה ההזויה - מדובר ברדיפה פוליטית, חלק מגל התנכלויות לארגוני זכויות אדם. לצערנו, רוביק החליט להצטרף לגל ולהיכנע לאווירה הציבורית הקשה והמסיתה. כמו תמיד, דנילוביץ' ויתר חברי מועצת העיר באר שבע מוזמנים ליהנות מבית התרבות היהודי-ערבי היחיד בנגב".

 

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, שייצג את הפורום בדיון, אמר כי "שופטי העליון הבהירו היום שעירייה אינה יכולה להתנות פעילות במבנים שבבעלותה בהתאם לפרשנות שלה לגבי הפעילות של ארגון כזה או אחר. בתקופה שבה חופש הביטוי נתון למתקפה בלתי פוסקת מצד פוליטיקאים, זהו מסר חשוב שראוי שישמע וייקלט".

 

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: "בית המשפט הבהיר שהעמותה חייבת לקיים את הוראות ההסכם ונוהל ההקצאות, ולפעול על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה שלא לקיים פעילות פוליטית במקלט. בית המשפט הבהיר גם שהעירייה רשאית ומוסמכת לפקח על הפעילות שתתקיים במקלט ולהפעיל שוב את סמכויותיה ככל שתסבור שהפעילות עומדת בניגוד לעקרונות ולהנחיות. אנו מכבדים את החלטת בית המשפט העליון ונפעל בהתאם להוראות הדין והפסיקה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פורום דו קיום
בית התרבות היהודי-ערבי
צילום: פורום דו קיום
מומלצים