שתף קטע נבחר

הליכוד נגד בנט ושקד: "מסכנים את גוש הימין"

חברי הליכוד ממשיכים בביקורת הקשה נגד הקמת מפלגת "הימין החדש" על ידי שר החינוך ושרת המשפטים. "הם יחלקו את שמונת המנדטים של הבית היהודי לשתיים וישרפו מנדטים לימין", אמר השר אלקין לאולפן ynet. "מי שרוצה מפלגה דתית-חילונית יש לו את הליכוד". ח"כ ביטן: "הם בגדו בבוחרים; אף מפלגה פורשת לא תפיל את הממשלה"

 

 

השר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים זאב אלקין (הליכוד) תקף הבוקר (א') את נפתלי בנט ואיילת שקד על הקמת מפלגת "הימין החדש". בריאיון שערך באולפן ynet אמר אלקין כי המהלך מסכן את הימין ואת ניצחון הגוש. ח"כ דוד ביטן (הליכוד) התראיין אף הוא בנושא ואמר: "הם בגדו בבוחרים שלהם ובגדו בבית היהודי".

 

בחירות 2019 - כותרות אחרונות:

רכשו את המפלגה מהשר שאמר "שקד יפה כמו נשות הרייך"

ההפתעה, השיחה עם הרבנים והפילוג. כך נולד הימין החדש

ה"דיקטטוריות" והדמוקרטיות: תקנוני המפלגות בבחירות 2019

רגב נגד בנט ושקד: "היזהרו מחיקויים"

 

אלקין אמר שהוא הופתע מפרישתם של שר החינוך ושרת המשפטים ממפלגת הבית היהודי, ואמר כי "זה קצת מתחיל להזכיר לי את 1992. הרבה ראשי מפלגות רצו, ובסוף הימין קיבל הרבה קולות והפסיד בבחירות". הוא דחה את הביקורת של בנט ושקד על מערכת היחסים של נתניהו עם הציונות הדתית, ואמר כי "בסופו של דבר מקימים מפלגה עם אותו ההרכב: בנט, שקד ומועלם-רפאלי. מה השוני מהבית היהודי המקורי? הם פשוט לקחו מפלגה של שמונה מנדטים וחילקו אותה לשתיים. בסופו של דבר אחד משני החלקים יכול להישאר מתחת לאחוז החסימה ולשרוף מנדטים לגוש הימין".

 

גם ח"כ ביטן התייחס לחלוקת המנדטים ואמר כי "בהרכבת הממשלה היו להם שמונה מנדטים והם קיבלו כאילו הם 15. בשנייה האחרונה הם אמרו: "אם אתם לא נותנים לנו את תיק המשפטים, אנחנו לא נכנסים לממשלה". ביטן הוסיף כי הוא רואה בכך פן חיובי: "הבית היהודי, היום גם עם שמונה מנדטים, תתפצל לשניים. ברגע שהיא תתפצל נגיע למטרה העיקרית שלנו - שאף מפלגה לא תוכל להפיל את הממשלה אם היא פורשת".

 

יכול להיות שכל הדבר הזה הוא הקדמה לדבר יותר גדול שנראה בהמשך? כלומר חבירה של בנט ושקד לליכוד שממילא צריך חיבור טבעי?

"אני לא יודע", אמר אלקין. "כרגע הליכוד לא צריך שום חיבור טבעי, הוא עומד על 30 מנדטים בסקרים - פי שניים מהמפלגה שבאה אחריו. לכן כרגע אין בזה צורך. אם יהיה פיזור של גוש השמאל, יכול להיות שיעלו אופציות כאלה או אחרות אבל לא צריך לסכן את הגוש. בסופו של דבר אני רואה את המהלך כסיכון מיותר".

 

נפתלי בנט ואיילת שקד הצהרה משותפת (צילום: רויטרס)
בנט ושקד מכריזים על הקמת "הימין החדש"(צילום: רויטרס)
זאב אלקין (צילום: אורן אהרוני)
זאב אלקין(צילום: אורן אהרוני)

אתה באמת חושב שהסכנה דומה לערב בחירות 1992 שהובילו לממשלת שמאל?

"יחסי הכוחות בין הגושים הם די שווה בשווה, עם פער קטן לטובת הימין. חלוקת המנדטים של הבית היהודי תזרוק ארבעה מנדטים לפח, וזה יכול לשנות את הרכב הממשלה אחרי כל כך הרבה שנים של עבודה משותפת.

 

"הניסיון שלהם להביא מצביעי ליכוד מופיע בכל מערכת בחירות", המשיך אלקין. "כל הזמן הבית היהודי ניסה להתחבר לליכוד ולקחת ממנו קולות. ב-2010 זה הצליח יותר, וב-2013 ו-2015 זה לא הצליח".

 

זה ברור שנפתלי בנט ואיילת שקד מבינים שדרך הבית היהודי לא מגיעים לשלטון. יכול להיות שהם מבינים שהיום שאחרי נתניהו כבר ממש כאן?

"אני מציע לכולם לא להזדרז ולקבור את נתניהו. ראש הממשלה עדיין נמצא בזירה ומוביל את המדינה".

 

אתה חושש למה שיקרה למנדטים של הליכוד בבחירות הקרובות בגלל המהלך הזה?

"אני לא חושב. הציבור היום מבין שהניצחון של הליכוד תלוי רק בכמות המנדטים של המפלגה, ובזה תלוי ניצחון גוש הימין".

 

נשמע שאתם מאוד רגועים.

"אני לא רגוע בשביל גוש הימין, זה מהלך שהוא מסוכן. מי שרצה מפלגה מגדרית, נישתית, אז שיצביע לבית היהודי של קודם. מי שרוצה מפלגה משותפת, דתיים וחילונים בימין, הוא לא צריך בחירה חדשה, יש לו את הליכוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
זאב אלקין
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים