שתף קטע נבחר

נאום התגובה של לבני: "שמענו היום - אני, אני ואני"

יו"ר התנועה הגיבה מול המצלמות להחלטת גבאי על פירוק המחנה הציוני - ולדרך שבה התבצעה: "קיבלתי תגובות רבות, בעיקר מנשים. בלמתי פיצולים, כולל מתוך העבודה. קראתי לחיבורים בעד מהפך וקיבלתי תדרוכים נגד". על אמירת גבאי - "אכלתי ממנה חרא": "לא הסתכלתי לו בצלחת"

 

 

אחרי שגילתה הבוקר (ג') במהלך נאום אבי גבאי על פיצול המחנה הציוני, ראש האופוזיציה ויו"ר התנועה, ציפי לבני, הגיבה להחלטת הדרמטית של יו"ר מפלגת העבודה. "קיבלתי הרבה מאוד תגובות על כך, בעיקר מנשים", אמרה על הדרך שבה בישר גבאי על הפיצול. "שמענו היום - אני, אני ואני". ynet העביר בשידור חי את ההצהרה.

 

"אמא שלי הייתה אומרת 'כל עכבה לטובה' ואני רוצה להוסיף היום - כל הפתעה לטובה", אמרה לבני בתחילת דבריה. "הקמתי את המחנה הציוני כשותפות של המפלגה שלי ומפלגת העבודה בראשות הרצוג. לא סוד שהיה לי קשה מסיבות אישיות והיסטוריות לחבור עם העבודה, עדיין אני יותר מחוברת לז'בוטינסקי מאשר לבן גוריון, אבל האמנתי שמרכיבי התנועות הציוניות צריכים לחבור ביחד למען המדינה וכך עשינו".

ציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג )
לבני: "יותר מחוברת לז'בוטינסקי מאשר לבן גוריון"(צילום: אוהד צויגנברג )

"השותפות עם הרצוג הייתה שותפות אמת, גם בדרך וגם בין שני מנהיגים", הוסיפה לבני. "השותפות הזאת הביאה למחנה הציוני 24 מנדטים. גבאי צדק בדבר אחד היום: בינינו זאת לא הייתה שותפות כי הוא לא רצה שותפות. הדרך בה סיים אותה היום רק מעידה על כך. בשבוע שעבר אמרתי שסדר העדיפויות שלנו צריך להיות קודם המדינה, אחר כך המפלגה ואחר כך אני. הנאום ששמעתם היום היה מה שאני שמעתי כל התקופה הזו - אני, אני, ואני".

 

לדברי לבני, "קראתי לחיבורים בעד מהפך וקיבלתי תדרוכים נגד. למרות זאת, קיימתי את חלקי בשותפות. אני מודה שהתלבטתי. סירבתי לפניות שהיו אליי לפרק את המחנה הציוני כולל מתוך מפלגת העבודה עצמה, אנשים שביקשו להתפצל. הבהרתי שלא אהיה שותפה לדבר שכזה וזה אכן נבלם. אבל היום הוסרו הספקות. לכן אמרו מעתה - מפלגת העבודה בראשות גבאי ומפלגת התנועה בראשות ציפי לבני". 

ציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג )
לבני: "זו לא הייתה שותפות"(צילום: אוהד צויגנברג )
"קראתי לפני שבוע לשים את האגו בצד. המחויבות שלנו היא קודם כל לציבור שמצפה מאיתנו לחשוב לא על עצמנו, אלא קודם כל עליו. זה הזמן להסתכל קדימה, להתמקד במטרה החשובה ביותר למדינת ישראל. כל מי ששותף לדרך צריך להתמקד במטרה הזו וזה המהפך", סיכמה לבני.

 

בתגובה לפניית העבודה לבני גנץ במטרה לחבור למפלגתו החדשה "חוסן לישראל", ענתה: "שיהיה בהצלחה. אני עמדתי על כל במה, קראתי לחיבורים - ובתגובה תודרכתם שכשאני קוראת לחיבורים זה נגדו". על ה"זובור" שביצע גבאי, אמרה: "קיבלתי הרבה מאוד תגובות, בעיקר מנשים, על העניין הזה. אם הרצון היה בהיפרדות הוא היה מרים אליי טלפון, אומר לי 'בואי ניפגש' ואומר שהוא רוצה להיפרד. אני חושבת שהייתי מרגישה הקלה. היינו יכולים ללחוץ ידיים, לצאת במשותף עם שני הפודיומים כמו שעשינו עד היום ולומר 'ניסינו, התוצאה לא הייתה רצויה'".

 

על כך שגבאי אמר בישיבת סיעת העבודה, לאחר הפיצול, כי הוא "רק אכל חרא" מלבני - אמרה: "אני אף פעם לא הסתכלתי לו בצלחת, אני לא יודעת מה הוא אכל. אני יודעת שאני קיימתי את המחויבויות שלי. הלכתי לכל מקום והבהרתי מה הדרך המשותפת שאני מאמינה בה, שעל הבסיס שלה הוקם המחנה הציוני. מחמאות הדדיות לא ביקשתי, לא קיבלתי וזה ממש לא חשוב - מלחמות הבוץ בגלל אגו זה הדבר האחרון שישראל זקוקה לו עכשיו".

 

 

במפלגת העבודה אמרו בתגובה לנאום לבני: "אנו נערכים לבחירות ולניצחון ונוביל מהלכים של איחוד וחיבור יחד עם אנשים שרוצים איחוד, חיבור ושותפות אמיתית. אבי גבאי, מועמד מפלגת העבודה לראשות הממשלה, מחוייב לשינוי בישראל. אנו מאחלים לציפי לבני הצלחה בדרכה החדשה".

 

בתוך כך, בשעה 17:00 תתכנס ועדת הכנסת לדון בבקשת המחנה הציוני לפילוג הסיעה, בהתאם להסכם בין סיעת העבודה וסיעת התנועה שהוגש בזמנו לוועדת הבחירות המרכזית.

 

"קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי", אמר גבאי בנאומו הבוקר, כשלבני לצדו ולא יודעת שהוא מתכוון לבשר על פירוק המחנה הציוני. "אבל הציבור חכם, הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק. אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור".

 

"ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי", הוסיף גבאי. "אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחויבים לשינוי שעם ישראל רוצה. באתי לפוליטיקה עבור העם ואשאר תמיד בצד שלו".

אבי גבאי וציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
לבני וגבאי. גילתה על הפיצול מול המצלמות(צילום: אוהד צויגנברג)

אבי גבאי וציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

בישיבת סיעת העבודה, שנערכה לאחר ההודעה על פיצול המחנה הציוני, אמר גבאי: "רק חרא אכלתי ממנה מהרגע שהיא קיבלה את התפקיד (ראשות האופוזיציה). לא הייתה כאן שותפות, רק נזק. כשהיה דברים טובים היא רצה לתקשורת, בתקופות פחות טובות היא נעלמה והשאירה לנו את כל העבודה".

 

הרקע לפיצול הוא נאומה של לבני לפני כשבוע שבו קראה לאיחוד השורות במרכז-שמאל לקראת בחירות 2019 ואמרה: "כל אחד מאיתנו צריך לשים את האגו בצד למען המטרה המשותפת שהיא מהפך. הקמנו את המחנה הציוני שהוא בסיס מצוין לחיבורים. אני כבר ויתרתי בעבר ומוכנה לעשות זאת שוב. החיבורים האלה נדרשים כדי ליצור את הרשימה הגדולה בישראל זה מה שצריך לעשות כמהלך שלנו בבחירות הקרובות".

 

גבאי זעם על אותם דברים. השניים ערכו ביניהם שיחה אחת, בניסיון ללבן את העניינים, אך הדבר לא צלח. לתחושתו של גבאי, לבני "באה להרוס לו", והוא חשש שלא תוותר עד שתקים גוש - גם על חשבונו. לכן הוא החליט להקדים אותה והודיע על פילוג המחנה הציוני בישיבת הסיעה, כשהיא לידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
לבני, היום
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים