שתף קטע נבחר

"המחנה הציוני" נמחק, הכנסת אישרה את הפיצול

אחרי המהלך המפתיע של אבי גבאי וההודעה על פירוק השותפות בין מפלגת העבודה ו"התנועה", אישרה ועדת הכנסת את פיצול המחנה הציוני. היועץ המשפטי לכנסת הבהיר כי מעתה נמחק שם "המחנה הציוני". העבודה והתנועה יקבלו מימון לפי החלוקה המקורית

   

 

 

ועדת הכנסת אישרה הערב (ג') את פיצול של סיעת המחנה הציוני - לסיעות "העבודה" ו"התנועה". זאת לאחר ההודעה המפתיעה של יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי על פירוק השותפות עם "התנועה" בראשות ציפי לבני. היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, הבהיר בדיון כי מעתה נמחק שם "המחנה הציוני".

 

ינון אמר בנוסף: "היינו השבוע בבקשת התפלגות אחת, אך מסוג אחר. היא לא מסיעות מקוריות, אלא שלושה חברי כנסת מסיעה. זו בקשה מסוג אחר שקשורה להסכם שנחתם בין שתי מפלגות ערב הבחירות האחרונות".

 

ינון הוסיף כי "ההסכם הזה שמר לאורך כל התקופה על עצמאות שתי המפלגות, המימון ניתן בנפרד לכל מפלגה. האפשרות של אירוע כזה נצפתה מראש. למרות שעברנו את המועד לנושא המימון - פה זה שונה. אין פה בעיה של מועד ולכן הם יקבלו את המימון". 

 

אבי גבאי וציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
לבני וגבאי. גילתה על הפיצול במסיבת העיתונאים(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הבוקר הפתיע יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי והודיע על פירוק השותפות בין העבודה לתנועה. "קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי", אמר גבאי בנאומו, כשלבני לצדו ולא יודעת שהוא מתכוון לבשר על פירוק המחנה הציוני. "אבל הציבור חכם, הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק. אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור", אמר גבאי.

 

אבי גבאי וציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
לבני אחרי הודעת הפיצול. "מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי"(צילום: אוהד צויגנברג)

"ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי", הוסיף גבאי. "אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחויבים לשינוי שעם ישראל רוצה. באתי לפוליטיקה עבור העם ואשאר תמיד בצד שלו".

 

בישיבת סיעת העבודה, שנערכה לאחר ההודעה על פיצול המחנה הציוני, אמר גבאי: "רק חרא אכלתי ממנה מהרגע שהיא קיבלה את התפקיד (ראשות האופוזיציה). לא הייתה כאן שותפות, רק נזק. כשהיה דברים טובים היא רצה לתקשורת, בתקופות פחות טובות היא נעלמה והשאירה לנו את כל העבודה".

 

 

מאוחר יותר ערכה לבני מסיבת עיתונאים שבה הגיבה על ההחלטה של גבאי. "קיבלתי הרבה מאוד תגובות על כך, בעיקר מנשים", אמרה על הדרך שבה בישר גבאי על הפיצול. "שמענו היום - אני, אני ואני".

 

"אמא שלי הייתה אומרת 'כל עכבה לטובה' ואני רוצה להוסיף היום - כל הפתעה לטובה", אמרה לבני בתחילת דבריה. "הקמתי את המחנה הציוני כשותפות של המפלגה שלי ומפלגת העבודה בראשות הרצוג. לא סוד שהיה לי קשה מסיבות אישיות והיסטוריות לחבור עם העבודה, עדיין אני יותר מחוברת לז'בוטינסקי מאשר לבן גוריון, אבל האמנתי שמרכיבי התנועות הציוניות צריכים לחבור ביחד למען המדינה וכך עשינו".

 

על ה"זובור" שביצע גבאי, אמרה: "קיבלתי הרבה מאוד תגובות, בעיקר מנשים, על העניין הזה. אם הרצון היה בהיפרדות הוא היה מרים אליי טלפון, אומר לי 'בואי ניפגש' ואומר שהוא רוצה להיפרד. אני חושבת שהייתי מרגישה הקלה. היינו יכולים ללחוץ ידיים, לצאת במשותף עם שני הפודיומים כמו שעשינו עד היום ולומר 'ניסינו, התוצאה לא הייתה רצויה'".

 

על כך שגבאי אמר בישיבת סיעת העבודה, לאחר הפיצול, כי הוא "רק אכל חרא" מלבני - אמרה: "אני אף פעם לא הסתכלתי לו בצלחת, אני לא יודעת מה הוא אכל. אני יודעת שאני קיימתי את המחויבויות שלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הפיצול במחנה הציוני
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים