שתף קטע נבחר

גמליאל על גבאי: "מחזה מזעזע". לבני: "מופתעת, לא מושפלת"

השרה לשוויון חברתי (ליכוד) אמרה בריאיון לאולפן ynet כי הודעת יו"ר העבודה על פירוק המחנה הציוני אתמול היא "שיטת מפא"י ההיסטורית. בזמנו היו מפטרים בפקס - היום בשידור חי". לבני: "מה שעשה גבאי זה ההפך ממנהיגות"

 

 

נמשכת הסערה במערכת הפוליטית בעקבות המהלך הדרסטי שבו נקט אתמול (ג') יו"ר העבודה אבי גבאי, כשהחליט להתפלג מח"כ ציפי לבני בשידור חי. הבוקר הגיבה השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (הליכוד) בריאיון לאולפן ynet על הצעד: "זה היה מחזה משפיל. זו שיטת מפא"י ההיסטורית. רואים שגבאי נטמע היטב בתוך מפלגת העבודה. בזמנו היו מפטרים בפקס. היום, בעידן הטלוויזיה, מפטרים בשידור חי. בליכוד זה לא היה קורה".

 

 

ציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
לבני וגבאי. "מזכיר תקופות שפלות בפוליטיקה הישראלית"(צילום: אוהד צויגנברג)

"אם אתה (גבאי - א.ל ומ.א) רוצה לנתק מערכת יחסים עם התנועה", אמרה גמליאל, "קח אותה לשיחה ותציג את זה במסיבת עיתונאים. הוא הלבין פני אדם ברבים. הדבר הזה מזכיר תקופות שפלות בפוליטיקה הישראלית. הסיפור הזה ייזכר לדראון עולם".

 

-את חושבת שזה קשור לזה שציפי לבני היא אישה?

"יש פה סוג של מצ'ואיזם, אין ספק. אני לא מסכימה עם ציפי לבני על המון דברים - אבל השפלה מהסוג הזה מעידה על מי שמתיימר להנהיג מפלגה. הוא לא היה מעז לעשות את זה עם מישהו אחר. ההתנשאות הזו, משהו שם היה ממש חולה. מאוד לא התחברתי למהלך הזה ואני מאמינה שיוקיעו אותו במפלגה שלו".

 

-גם גוש הימין נמצא בבעיה קשה. יש יותר מדי שחקנים שמתנדנדים על אחוז החסימה.

"אני מסכימה . עצם הפילוג של בנט ושקד מהבית היהודי יוצר בעיה אמיתית לכל נושא הגוש הימני - וגם כאן זה נובע משאיפות אישיות ורצון להנהיג. זה ממש מדאיג אותי.

נפתלי בנט ואיילת שקד הצהרה משותפת (צילום: AFP)
בנט ושקד בהכרזה על המפלגה החדשה. "הפילוג יוצר בעיה אמיתית לכל נושא הגוש הימני"(צילום: AFP)

-מה חשבת על המהלך שלהם?

"זה הימור פוליטי מאוד מורכב ולא ודאי. צריך לשנות את שיטת הממשל. לא מצליחים לעשות את זה בגלל המפלגות הקטנות, אז אפשר לשנות את השיטה על ידי הצבעה. אנשים יכולים לבוא ולהצביע למפלגות הגדולות בתור מחאה.

 

- נפתלי בנט אומר: 'אנחנו הימין האמיתי'. כלומר, הליכוד זה הזיוף.

"הוא לא אמר אמיתי, הוא אמר חדש,. ומה יהיה בקדנציה החדשה? הוא יתחדש? ישנו לו את השם? די עם כל האשליות האלה, זה לא נשמע סביר וזה לא אמין, לבוא להשתמש במפלגה להשאיר אותה עם כל כך הרבה חובות וללכת הלאה. אני לא רואה בזה מסר חדש ובטח לא ימין חדש. אני בעד 2-3 מפלגות גדולות".

 

 

גם לבני עצמה הגיבה הבוקר באולפן ynet להדחה שעברה בידי גבאי: "יש תחושה של שיחרור, של יציאה לדרך ישנה-חדשה. אני יודעת שזה נשמע מוזר לומר את זה, אבל אני מרגישה היום מצוין. הוא אפשר לי לחזור לעצמי, לבוא לציבור, לעשות מה שאני מאמינה בו , לדבר על מה שאני מאמינה בו ובסופו של יום להעביר את ההכרעה לידי הציבור".

 

לגבי הדרך שבה בחר גבאי למסור את ההודעה, אמרה לבני: "אני מופתעת , לא מושפלת. זה כל כך ההפך ממנהיגות בעיניי הפיטורים האלה שלו. אתה רוצה לפרק את השותפות – זכותך. אני הרגשתי מחויבת, באתי עם עמדות, אני יודעת מה אני רוצה לומר. אבי תכנן קמפיין שכולו 'אני צריך להיות ראש ממשלה', בלי תוכן. ידענו שזה הולך להיות רע, אבל הרגשתי מחויבת.

 

ציפי לבני יו
לבני באולפן ynet. "אני מופתעת, לא מושפלת"(צילום: ירון ברנר)

"לפחות תרים לי טלפון, פגישה, תגיד לי 'תשמעי, זה לא הולך, זה לא מביא את התוצאה; את ובוז'י הבאתם 24 מנדטים, כשאני בראש יש לנו רק 8. שכל אחד ילך לדרכו'. הייתי אומרת 'בשמחה', לוחצת יד, עורכים מסיבת עיתונאים שבה אנחנו עומדים ואומרים שזה לא הלך. בכבוד הדדי".

 

 

על המשך דרכה הפוליטית אמרה לבני: "אני עדיין רוצה לעשות מהפך למען העמדות שאני מאמינה בהן, שלצערי אני כמעט היחידה שאומרת אותן בקול ונלחמת עליהן. אני אחזור על מה שאמרתי יום לפני הפיצול – אני מצפה מכל אחד שאלה עמדותיו להתייצב בלי לגמגם, בלי לקרוץ ובלי לשתוק, ושביחד נעשה את המהפך. כל עוד זה לא קורה אני אוביל את התנועה בדרכי. הקריטריונים שלי הם שניים: אני אעשה כל מה שטוב למהפך ואני אמנע מצב של איבוד קולות. גבאי ידע שאני מדברת כבר חודשים ארוכים עם בני גנץ ואהוד ברק. גם כשסיכמנו על המשך השותפות אמרתי לו שאמשיך לפעול ליצירת גוש כי זה הדבר הנכון בעיניי. אם החיבורים יעזרו למהפך, אני כבר מזמן שמתי את האגו שלי בצד. בראש הגוש צריך לעמוד זה שמייצר את הסיכוי הטוב ביותר שנגיע למהפך".

  

 

אתמול, כאמור, הדהים גבאי את המערכת הפוליטית והודיע כי החליט להתפלג מציפי לבני ולפרק את המחנה הציוני. לבני, שישבה לידו בישיבת הסיעה, לא ידעה דבר. לבני התכנסה להתייעצויות, הגיבה רק שעה לאחר מכן ואמרה: "טוב שהותרו הספקות, אפשר להתמקד במהפך". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
גבאי ולבני
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים