שתף קטע נבחר

מחיר למשתכן: גם נושאי תעודת עיוור יכולים להשתתף בהגרלות

על פי החלטת משרדי האוצר והשיכון, גם יחידים שנושאים "תעודת עיוור" ויש להם 100% נכות מהביטוח הלאומי, יוכלו להשתתף במכרזים האלה, בדומה לאנשים עם מוגבלויות אחרות

משרדי האוצר והשיכון החליטו לקבל את עמדת המרכז לעיוור - ולשנות את המדיניות בנוגע להשתתפות יחידים מגיל 21 ומעלה במכרז מחיר למשתכן. מעתה, גם יחידים שנושאים "תעודת עיוור" ויש להם 100% נכות מהביטוח הלאומי, יוכלו להשתתף במכרזים אלה, בדומה לאנשים עם מוגבלויות אחרות. עד כה, המכרזים היו פתוחים מגיל 21 לאנשים בעלי מוגבלויות, למעט עיוורים.

 

ההגרלה השביעית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך

מהפך או עליית מחירים? התחזיות לשוק הנדל"ן ב-2019

שנה מדממת באתרי הבנייה: עלייה במספר ההרוגים בתאונות עבודה ב-2018

 

ההחלטה הגיעה בעקבות פניית מנכ"ל המרכז לעיוור, נתי ביאליסטוק כהן, לשר הבינוי והשיכון היוצא, יואב גלנט. במכתב ששלח אליו, תחת הכותרת "הדרת ציבור האנשים עם עיוורון ולקות ראייה מזכאות להשתתפות בתוכנית מחיר למשתכן בקרב העונים להגדרת זכאי יחיד מגיל 21 ומעלה", צוין כי ההוראות החדשות שפרסם המשרד באשר לזכאות אנשים עם מוגבלויות, אינן מתייחסות לבעלי עיוורון. אוכלוסיית האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה מונה כ-24,500 אנשים.

מחיר למשתכן אופקים (צילום: אלכס פוטייבסקי)
פרויקט מחיר למשתכן(צילום: אלכס פוטייבסקי)

במכתב צוין, כי "נדהמנו לגלות שוב את האפליה המובנית, לכאורה, ואת ההדרה העקבית של אנשים עם עיוורון ולקות ראייה בישראל הנושאים תעודת עיוור רשמית של משרד הרווחה. לצערי, שוב, משרד הבינוי והשיכון, אשר הוציא תיקון מבורך לכשלעצמו ,שמקנה זכאות לאנשים עם מוגבלות מגיל 21, אשר עונים להגדרה של 'יחידים', השאיר את ציבור האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה בישראל מחוץ לגדר ואינו נכלל כמי שמוגדרים נכים או אנשים עם מוגבלות בישראל, לפי התיקון הנ"ל".

 

"סנונית ראשונה בשינוי התודעה"

עוד פורט כי הדרישות לעמידה בזכאות כוללות, בין היתר, "דרגת נכות רפואית", "דרגת אי כושר השתכרות" וכן זכאות לקצבת "שירותים מיוחדים". "תנאים אלו, הגם שהם 'מצטברים', היו מאפשרים לחלק ניכר מציבור נושאי תעודת העיוור (אך לא לכולם) לעמוד בתנאי הסף", נכתב. "לצערי מצטבר תנאי נוסף ונדרשת גם הצגת זכאות 'לגמלת ניידות' שמשולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי.

 

נכתב גם כי "מן המפורסמות היא, שגמלת הניידות, מכוח הסכם הניידות, ניתנת, אך ורק, לאנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות… על כן, דרישה זו, למעשה, מאיינת לחלוטין את דרכו של נושא תעודת העיוור להשתתף במכרזי מחיר למשתכן בתנאים החדשים שיוחדו לאנשים עם מוגבלות.

 

"יישום התיקון בדרך זו, מהווה אפליה בוטה של ציבור האנשים עם מוגבלות ללא שוני מהותי בינם ובין הנכללים בקבוצת הזכאים, בהתאם לתיקון", נכתב בהמשך, "אני מצפה ממך, כמי שעומד בראש המשרד שביצע את העוול, למנוע הדרה ואפליה של האנשים הנמנים על הקבוצה אותה מייצג המרכז לעיוור בישראל".

 

ביאליסטוק כהן סיפר כי בעקבות המכתב זומן לפגישה עם השר היוצא גלנט ועם מנכ"ל משרד השיכון הפורש, חגי רזניק, בה הופתע למצוא אוזן קשבת. "הצוות הגיע מוכן עם הצעה לפתרונות אפשריים, ואכן פעל לקדמם", תיאר, "תוך זמן קצר, במונחים של משרדי ממשלה, תוקנה מדיניות רשות מקרקעי ישראל והוחלט באופן רשמי להכליל אנשים עם מגבלות, שהם נושאי תעודת עיוור עם 100 אחוזי נכות, במכרזי מחיר למשתכן".

 

לדבריו, יש מקרים רבים בהם מודרים אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה בישראל מכל הקשור לזכאות למגורים ולדיור לעומת אנשים עם מוגבלות שונה, ובעיקר אלו המוגדרים כאנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות, בעיקר בכל הקשור למכרזי "בנה ביתך" המיועדים לאנשים עם מוגבלות. עם זאת הוא מקווה, כי "זו סנונית ראשונה בשינוי התודעה של משרדי הממשלה, שאנשים עם עיוורון אינם שונים מאנשים עם מוגבלות אחרת".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים