שתף קטע נבחר

האם הייתה תושבת ישראל? השאלות בתיקי בר רפאלי

מעבר להודעה על כתב אישום אפשרי בגין עבירות מס, מתמודדת דוגמנית העל עם הליכים אזרחיים שעשויים להיות בעלי השפעה מכרעת. העיקרי בהם נסוב על השאלה אם מדובר בתושבת ישראל. סנגורה: "היא לא העלימה דבר"

 

בר רפאלי (צילום: ניר פקין)
בר רפאלי(צילום: ניר פקין)

הודעת פרקליטות מיסוי וכלכלה היום (ה') לדוגמנית בר רפאלי ולהוריה ציפי ורפי רפאלי, שלפיה נשקלת העמדתם לדין בכפוף לשימוע, עוסקת בתיק הפלילי של השלושה שהחקירה בו החלה לפני כארבע שנים, ונוגע לפרק זמן שהחל בעשור הקודם. הדוגמנית אמנם לא תואשם בהלבנת הון, אבל עבירות המס המיוחסות לה מעלות חשד לעבירות מרמה - ומכאן חומרתן.

 

אבל זה אינו ההליך היחיד שמתנהל מול רפאלי. למעשה, היא התמודדה לאחרונה ועדיין מתמודדת מול ארבעה הליכים שונים, שלושה מהם לא פליליים, שבהם היא מעורבת או הייתה מעורבת.

 

הראשון הוא שאלת התושבות של בר רפאלי - האם היא גרה בישראל ואם כן, כמה זמן? מדובר בשאלה שעומדת במוקד הבירור בהליך אזרחי נוסף שמתנהל בבית המשפט בדלתיים סגורות. הליך זה טרם הסתיים.

 

בנוסף ישנם מגעים נוספים מול רשות המסים להסדרה כזו או אחרת של שנים אחרות שלא מדובר עליהן בשימוע שעליו פורסם היום. גם כאן כאמור לא מדובר בהליך פלילי.

 

בהליך האחרון ביקשה רשות המסים לקבל מסמכי מידע על מצב חשבונות הבנק מעבר לים של רפאלי ואמה. השתיים הציגו את המסמכים שהתבקשו.

 

אף שסוגיית התושבות של רפאלי וההחלטה בה חשובה ועשויה להשפיע על התיק הפלילי, סוגיית השמטת הכנסות והצהרה כוזבת בעניינה לרשויות המס אינה בהכרח קשורה לשאלת תושבות, ולכן עלולות לסבך אותה. כל השאלות הללו צפויות לעלות בשימוע, שם ינסה עורך דינה של רפאלי לשנות את כוונת הפרקליטות להגיש אישום.

בר רפאלי רפי רפאלי ציפי רפאלי (צילום: אמיר מאירי)
רפי, בר וציפי רפאלי(צילום: אמיר מאירי)

גורמים במערכת אכיפת החוק אומרים שהתיק הפלילי אינו חריג מבחינת התושבות. לגבי טענות על איכון סלולרי של רפאלי הבת, שנערך במשך זמן ממושך על מנת להבין היכן שהתה, אומרים הגורמים כי זו פרקטיקה מקובלת בתיקי מרמה, וגם כאן אין בכך חריג.

 

סנגורה של רפאלי, עו"ד משה מזרחי, טוען כי בסופו של דבר מדובר בתיק אזרחי רגיל של בחינת תושבות. התיק, לדעתו, יצא מפרופורציות: "אני מקווה שנוכל להחזירו לדיון מעמיק של הליך אזרחי של פשרה. מבחינה ראשונית זה נראה יותר סיכומים של תיק אזרחי מכתב אישום פלילי ואני מאד מקווה שגם בפרקליטות יבינו זאת. כולם כל הזמן אומרים שתפסו אותה מעלימה הכנסות. צריך להבין שכל המסמכים היו על השולחן, היא לא העלימה דבר".

 

השתלשלות התיק הפלילי נגד בר רפאלי

החקירה נגד רפאלי החלה כבר בשנת 2015. לפי כתב החשדות, בין 2006 ל-2007 הגישה בר רפאלי דו"חות לפקיד השומה, שבהם דיווחה כי אינה תושבת ישראל, ולא כללה בהם הכנסות שהפיקה מעבודותיה בחו"ל. בשנת 2009 נחתם הסכם פשרה ולפיו ישולם מס בישראל בגין מלוא הכנסותיה של בר רפאלי בארץ ובעולם שהופקו בשנים 2007-2005. במסגרת זו הסתירו בר וציפי רפאלי מפקיד השומה הכנסות בסך כשישה מיליון שקלים.

 

על פי החשד, בשנים אלו שכרה ורכשה בר רפאלי דירות בישראל, אולם לאור חששן של בר וציפי רפאלי כי עובדות אלו עשויות להוות זיקה שבה יתחשב פקיד השומה בקביעה כי מרכז חייה בישראל, הסתירו השתיים את שמה מרישומי הדירות תוך הצגת מצגים כוזבים לרשויות.

 

בהמשך הקימה רפאלי חברות בחו"ל, פתחה חשבונות ברחבי העולם והכנסותיה הוזרמו אליהם. בהודעת הפרקליטות נאמר כי בדו"חות המס ובהצהרת הון שהגישו החשודים לרשות המסים, הצהירו כי אין לבר רפאלי הכנסה בישראל וכי היא תושבת חוץ. על פי החשד, בדיוני שומה לשנים 2012-2009 מסרו החשודים לפקיד השומה מידע כוזב והסתירו ממנו מידע רלוונטי, וזאת במטרה להסתיר את זיקותיה של בר רפאלי לישראל. במקביל הציגה בר רפאלי בפני רשויות המס בארצות הברית מצגים שלפיהם היא איננה תושבת ארה"ב וכי היא מתגוררת בישראל. ההכנסות שלגביהן בוצעו פעולות ההסתרה עמדו על מיליוני שקלים לכל שנה בין 2012-2009, ובסך הכל למעלה מ-23 מיליון שקלים.

 

עוד על פי כתב החשדות, ציפי רפאלי חשודה בהשמטת הכנסות בסך כ-3 מיליון שקל מעמלות שקיבלה כתוצאה מפעילותה כסוכנת של בר רפאלי, וזאת באמצעות הפקדת העמלות בחשבונות בנק בחו"ל על שם בר רפאלי או חברות בשליטתה. יש לציין כי רשות המסים הוציאה צו לקבלת דפי הבנק בחו"ל לבר ולציפי רפאלי. הדפים נמסרו רק כשנתיים לאחר הוצאת הצו, ולאחר הליך משפטי שניהלה הרשות.

 

בר וציפי רפאלי חשודות גם בביצוע עסקאות חליפין שהניבו הכנסות בגובה מיליוני שקלים מבלי שדווחו לרשויות כנדרש בחוק, לרבות מימון שכר דירה ורכש דירה, וכן שימוש ברכבי יוקרה בתמורה לפרסום ויחסי ציבור. בנוסף, לציפי ורפי רפאלי מיוחסות עבירות הלבנת הון, שכן הצהירו שהם הנהנים בחשבונות אשר בפועל בר רפאלי הייתה הנהנית בהם.

 

בהתאם לחוק, לחשודים ניתנה אפשרות לקיים הליך שימוע בפרקליטות מיסוי וכלכלה בטרם תתקבל החלטה אם להגיש נגדם כתב אישום. התיק מטופל בפרקליטות מיסוי וכלכלה, והחקירה בוצעה על ידי פקיד שומה חקירות ת"א ברשות המסים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים